Bolu Havadis

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Flash Haber
Kategori :
Haberin Tarihi :   16 Nisan 2018 - 23:31

KAYBEDEN BOLU OLUR

Büyüt
Küçült
KAYBEDEN BOLU

Bolu’da bulunan oda başkanlarının kişisel çıkarlarını ön plana çıkartarak birlikte hareket edememelerinden yararlanan Düzceli oda başkanları, yıllardır Bolu’da bulunan başkanlığı Düzce’ye kazandırmak için harekete geçti. Düzcelilerle birlikte Bolulu bazı oda başkanlarının da ortak hareket etmesi kamuoyunun tepkisini çekeceğe benziyor.

 

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan S.S. Bolu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ahmet Yoltaş, “Biz Bolu’da 20 delege ortak hareket edemediğimiz için, 17 delegesi bulunan Düzce yanına bazı Bolulu delegeleri de alarak Birlik başkanlığını Düzce’ye kazandırmak istiyorlar. Kişisel kavgalarımızı bir kenara bırakıp, başkanlığın Bolu’da kalmasını sağlamalıyız” dedi.

 

GÜMÜŞ ADAY OLMAYACAK

S.S. Bolu Esnaf ve Santkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birliği olağan kongreye gidecek. Yıllardır birlik başkanlığı görevini yürüten Ömer Gümüş, özellikle Düzce’de bulunan kooperatiflerin baskısı sonrası tekrar aday olmayacağını açıklayarak, 29 Nisan tarihinde gerçekleştirilecek seçimlerde aday olmayacağını açıkladı.

 

50 YILLIK ODA BOLU’NUN ELİNDEN UÇACAK

29 Nisan tarihinde yapılacak seçim öncesi açıklamalarda bulunan Ahmet Yoltaş,”Bolu da 50 yıldır var olan bir esnaf teşkilatını kaybetmek üzereyiz. Türkiye de iki tane büyük esnaf teşkilatı var. Bunun bir tanesi TESK diğeri de TESKOMB. Türkiye genelinde 960’ın üzerinde kooperatif var. Bu 960 kooperatifin bağlı bulunduğu 32 tane bölge birliği var. Bu bölge birliklerinden bir tanesi de Bolu bölge birliği. Bu bölge birliklerinin birleşmelerinden TESKOMB dediğimiz en büyük kuruluşumuz oluşuyor. TESKOMB’un genel başkanı Sayın Abdulkadir Akgül’dür. Ve burada bir başkalık divanı vardır. Bu 32 tane birlikten de yönetim kurulu oluşmaktadır. Bolu bölge birliği de bu 32 birlikten bir tanesidir. Bolu bölge birliği 15 tane kooperatiften oluşmaktadır. Bunun 9 tanesi Bolu da, 6 tanesi de Düzce dedir. Yani Bolu en küçük bölge birliklerinden bir tanesidir. Fakat biz Bolu olarak şöyle şanslıyız Bolu Bölge birliği çok küçük olmasına rağmen bu gün en üst kuruluşumuz olan TESKOMB da genel başkan vekillerinden bir tanesi Bolu Bölge birliğimizin başkanı ve Bolu kooperatifimizin başkanı Ömer Gümüş’tür.  Bu da bizim Bolu’daki ve Düzce deki kooperatiflerimizin elini çok güçlendirmekte” dedi.

 

“ÖMER GÜMÜŞ’E SAHİP ÇIKMAMIZ GEREKİYORDU”

Başkanlığı bırakacak olan Ömer Gümüş’e sahip çıkılmadığını belirten Yoltaş, “Sıkıntı şu; yıllardır Bolu bölge birliğinin Ömer Gümüş başkanımız başkanlığı yapım Bolu’daki kooperatifler ve Düzce’deki kooperatiflerle birlikte adaletli bir şekilde yönetim kurulu oluşturur. Kooperatifteki delege sayısına göre liste yapar. Bizlerde bu listeye saygı duyar, oradaki listede bulunurduk. Şimdiki sıkıntımız şu; buradaki görevlere herkes sahip olabilir. Ama incelik var burada. Bizim bölge birliğimizin başkanı genel başkanlığına kadar yükselmiş. Bizim Bolu’daki 15 tane kooperatifin Ömer Gümüş’e sonuna kadar sahip çıkmamız gerekiyordu. Biz bunu yapacağımıza tam tersi oldu. Ömer başkanımız bölgede gördüğü sıkıntılardan dolayı bu görevini bırakma kararı aldı. Çok isteyerek olduğunu sanmıyorum. Ama bizim aramızda yapılanmalar var, aday olacaklar var. Oda bende önünüzü açmak için bu görevi bırakıyorum dedi” ifadelerini kullandı. 

 

DÜZCE LİSTE ÇIKARTTI

Düzce’nin geçtiğimiz yıl liste çıkarttığını hatırlatan Yoltaş, “Bolu da 9 kooperatif var. Burada en fazla delegede Bolu kooperatifinde 4 delege Gerede, Yeniçağ, Dörtdivan, Mengen, Mudurnu, Seben, Kıbrısçık’ında 2’şer delegesi var.  Bunları topladığında 20 delegeye ulaşıyoruz. Düzce de 6 kooperatif var. Orada da delege sayıların topladığımızda 17 delege yapıyor. Bundan bir seneki önceki genel kurulda denetim kurulunun seçimi vardı. Bu seçimde Düzce kooperatif başkanımız kendisi bir liste çıkartı. Ve bu listede de Bolu kooperatifinin en güçlü kooperatif olmasına rağmen listeye almadı. Ömer Bey de buna bozuldu ama müdahale etmedi” dedi.

 

BOLU’DA BİRLİK BERABERLİĞİ SAĞLAMALIYIZ

Bolu delegelerinin kırgınlıkları bırakarak bir araya gelmesi gerektiğinin altını çizen Yoltaş, “29 Nisan’da Bölge birliğimizin genel kurulu var. Ve bu genel kurulda bir liste çıkacak. Biz Bolu’da biraz çalışma yaptık ama çalışmalar başarılı olmadı. Bütün kooperatifler bir toplantı yaptık.  Bu toplantıya Bolu’daki 9 tane kooperatif katıldı sadece Kıbrısçık kooperatifi gelemedi. Oda işinden dolayı gelemedi. Ve Yeniçağ kooperatifi katılmadı. Oda açıkça ben Düzce’nin yanındayım dedi. O toplantıda bunu masaya yatırdık. Bu teşkilatın Bolu’da kalması gerektiğini söyledik ama Yeniçağ’ın ve Seben’in açıkça Düzce’nin yanında olduğunu beyan edince başarı sağlayamadık. Biz liste yapıyoruz Düzce’den kimse yanımıza gelmiyor. Ama Düzce yapınca bizden alıyor. Biz neyi paylaşamıyoruz Bolu’da. Aramızda kırgınlıklar olmuş olabilir. Önemli olan Bolu’da birlik beraberliği sağlaya bilmektir” diye konuştu.

 

Hakan Aydın (Bolu Takip)Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER

Son Yorumlar
Muhammet Ali Kıvrak
Saray Sevgi Evleri Çocuk yuvasındaki evlatlarımız için yapılan etkinlikte emeği geçen herkesin yüreğine sağlık. Unutulmaz
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Bolu Havadis | http://www.boluhavadis.net/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2018 - 2019