Bolu Havadis

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Flash Haber
Kategori :
Haberin Tarihi :   05 Aralık 2018 - 01:07

ORMANLAR YOK OLMUYORMUŞ!

Büyüt
Küçült
ORMANLAR YOK

Bolu Orman Bölge Müdürlüğü, bu hafta Havadis gazetesinde yer verdiğimiz ‘Ormanlar Yok Oluyor’ başlıklı haberimizin üzerine bir açıklama yayımladı.

 

Haberde konu edilen ‘dikey kesim’ hakkında bilgilerin verildiği haberde, 2015 yılı verileri kullanılarak orman alanlarında azalmanın değil artış olduğu dile getirildi.

 

Haberde her ne kadar 2018 yılı verileri kullanılmamış olsa da, bugün itibarıyla ormanlarımızın durumu hakkında net bilgi sahibi olamasak da, Bolu Orman Bölge Müdürlüğü’ne göstermiş oldukları duyarlılıktan dolayı teşekkür ediyoruz.

 

Bolu Orman Bölge Müdürlüğü tarafından gönderilen açıklamada şu ifadelere yer verildi;      

İnternet sitenizde 02.12.2018 tarihinde yer alan “Ormanlar Yok Oluyor” başlıklı haber ile ilgili olarak Bölge Müdürlüğümüzce aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.

 

BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ DİKİLİ AĞAÇ SATIŞLARINI SAVUNDU

Dikili ağaç satışları 1996 yılından günümüze kadar uygulanmakta olup,  Orman Kalkındırma Kooperatiflerine ve Orman Köylülerine de bu süreçte tahsisen dikili ağaç satışı yapılmış, halen yapılmaya da devam etmektedir. Dikili satışın gayesi, orman ürünlerinin müşterilerin isteklerine uygun olarak istenilen standartlarda üretilerek kısa sürede ulaştırılması, yüksek maliyetin önlenerek idaremizce yapılan üretim masraflarından tasarruf edilmesidir.

 

Orman Genel Müdürlüğünce bölmeler bazında hangi teknik işlemin yapılacağı, ağaç kesilecek ise ne miktarda kesileceği on yıllık olarak hazırlanan Amenajman Planları çerçevesinde yapılmaktadır.

 

TEORİDE ANLATILAN DOĞRU PEKİ YA UYGULAMA

Bölge Müdürlüğümüzde de üretim faaliyetleri; Orman Amenajman planlarının dikte ettiği miktarlar üzerinden köylülere veya orman kooperatiflerine vahidi fiyat yöntemi ile veya Dikili Ağaç Satışı şeklinde yaptırılmaktadır. Her iki yöntemle de yaptırılan üretim işleri orman köylüleri ve kooperatifleri tarafından yapılmaktadır. Vahidi fiyat dediğimiz ağaçların depoya kadar taşınarak depodan satılması ya da dikili satış dediğimiz ağaçların ormanda dikili olarak satılması işleminde de yaptırılan kesme sürütme ve taşıma işlerinde aynı iş gücü ve aynı üretim yöntemleri kullanılmaktadır. Dikili satış sahalarında farklı bir uygulama, farklı bir yol yapım tekniği kullanılmamaktadır. Nihayetinde her iki işi de orman köylüsü ve orman kooperatifleri yapmaktadır.

 

Bölge Müdürlüğümüzün yıllık üretiminin ancak % 11 ‘i dikili olarak satılmakta ve bu satışın büyük bir kısmı da ormancılık kooperatiflerine yapılmaktadır. Satılan bu dikili miktarlarının tamamının üretim işini, orman köylüleri ve kooperatifleri yapmaktadırlar.

 

Ormanlarda yapılan tüm üretim faaliyetleri Orman İşletme Müdürlükleri ve Orman İşletme Şeflikleri tarafından denetlenmekte olup Bölge Müdürlüğümüz tarafından da belli aralıklarla örnekleme yöntemi ile düzenli denetimler yapılmaktadır. Yapılan denetimlerde tespit edilen usulsüzlükler ile ilgili gerekli cezai yaptırımlar da uygulanmaktadır.

 

Dikili satış işlemleri piyasanın istekleri ve orman emvali üretimi yapan diğer ülkelerle ülkemiz sanayisinin rekabet edebilmesi için uygulanmakta ve talepler doğrultusunda belirlenmektedir.

 

Ayrıca bu satış sayesinde ürünlerin satış istif yerlerinde beklemesiyle oluşan çatlama, çürüme gibi değer kaybına neden olan olumsuzlukların ortadan kaldırılması sağlanmaktadır.

 

2015 YILI VERİLERİYLE CEVAP VERİLDİ

Bakanlığımız, son 15 yılda ülkemizin akciğerleri ormanlarımızı geliştirme ve genişletme maksadıyla yaptığı çalışmalar ile ormanlarımız hem korunmuş, hem de alan ve servet olarak artımı sağlanmıştır. Son 15 yılda orman varlığında 1,5 milyon hektar artış sağlanmıştır. 1973 yılında 20,2 milyon hektar olan orman varlığımız 2015 yılında 22,3 milyon hektar olmuştur. Bu çalışmalar neticesinde Bolu ilinde 2012 yılında 514.295 hektar olan orman varlığı,  2015 yılında 531.802 hektar olmuştur.

Haberde iddia edildiği gibi son yıllarda ormanlık alanlarımızda azalma olmamış, aksine artış sağlanmıştır.

Sizin ve kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi maksadıyla bilgilerinize sunulur.

Bolu Orman Bölge MüdürlüğüSayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER

Son Yorumlar
Durmus ali arslan
Biz turk milliyetcileri olarak vvatanmizin ve milletimizin korun masinda kanimizin son
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Bolu Havadis | http://www.boluhavadis.net/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2018 - 2019