Bolu Havadis

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Flash Haber
Yazının Tarihi :   30 Mayıs 2017 - 23:57:03

UMUDA OY VERDİK UMUTLAR DA BOŞA ÇIKTI

Büyüt
Küçült
UMUDA OY VERDİK UMUTLAR DA BOŞA

Mutlu BİLGE

Yazmazsak olmaz. Dörtdivan Belediye Başkanı Hasan Uzunoğlu, geçtiğimiz günlerde Bolunun yerel televizyonlarından Merkez TVde yayınlanan ‘Yerel Yönetimler Konuşuyor Programına katıldı. Ağzından bal damlıyor. Herşey güllük gülistanlık. İzleyenler Dörtdivan çağ atlamış zanneder. Yerel Yönetimler konuştuğuna göre sıra yerel yönetimleri seçen vatandaşlara geldi. Başkan Hasan Uzunoğlunun anlattıklarına vatandaşları doğru bilgilendirmek adına cevap verelim. Eğer biz cevap vermezsek, doğruları yazmazsak, içinden yetiştiğimiz bu topluma karşı görevimizi yapmamış oluruz. Dörtdivana kötülük yapmış oluruz.

 

Programda Başkan Hasan Uzunoğluna 30 Mart 2014 seçimlerinin ardından bugüne kadar Dörtdivana yaptıkları hizmetler soruluyor. Başkan Hasan Uzunoğlu ise gerile gerile Tekke Barajını anlatmaya başlıyor. Yani ne zaman Dörtdivan sözkonusu olsa başta Fehmi Küpçü olmak üzere diğer Ak Partili siyasetçilerin suçluluk psikolojisi içerisinde siğındıkları bir liman. Yerel Yönetimlerle hiçbir ilgisi olmayan, ortalama elli yıllık geçmişi olan bir projenin, merkezi hükümet tarafından uygulamaya konulmasını, Başkan Hasan Uzunoğlu, Dörtdivan Belediyesinin uyguladığı bir projeymiş gibi anlatıyor. Bu durum Dörtdivanlılarla alay etmek değil de nedir?

Başkan Hasan Uzunoğlu, Dörtdivana yapılanları anlatmak için kendi döneminde elle tutulur bir icraat bulamayınca filmi başa sarıp konuyu 2000li yılların başından ele alıyor. Biz diyor belediyeciliği dört ana başlık altında ele alıyoruz. Tarım-hayvancılık, Turizm, Eğitim, Sosyal Belediyecilik şeklinde başlıkları sıralıyor. Burada bir hatırlatma yapalım. 30 Mart 2014 Seçimlerinde Başkanın ‘Yeni Dörtdivan Vizyonu isimli seçim beyannemesini, projelerini ben hazırladım. Biz o zaman Dörtdivan için bir vizyon belirlemiştik. Dörtdivanlılar da bu vizyona ve umutlara oy vermişlerdi. Ancak Belediye Meclis Üyeleri belirlenirken, daha o zaman umutların suya düşeceği kanaatine varmıştım. Çünkü seçilen ekiple belirlenen vizyon birbirine uyumlu değildi. Seksen beş yaşındaki vatandaşı belediye meclisine aday göstermenin vizyonla ne ilgisi olabilir. Seksenbeş yaşındaki adamda vizyon ne gezer. Zaten o vatandaş da seçilemedi. Ama buradaki maksat zaten Dörtdivan için yeni bir vizyon değilmiş. Bunun böyle olmadığını hepimiz yaşadık gördük. Neyse biz 2000li yıllara dönelim. Ak Partinin iktidar olduğu 2002 yılından itibaren, zorunlu alt yapı hizmetleri yani asgari yaşam standartlarını koruyacak hizmetler dışında Dörtdivana yapılan bir şey var mı? Demografik faktörlere bakalım. 2002de nüfus kaçmış şimdi 2017 yılında kaç? Günden güne eriyen bir Dörtdivan var mı yok mu? Bu eriyişi merkezi hükümetin politikalarına bağlamak topu taça atmak olur. Kırsal Kalkınma Politikalarını merkezi hükümet neden uygulamaya koydu? Çünkü kırsal nüfusu yerinde tutmak istiyordu. Siz ne yaptınız, Genç Çiftçi Desteklerini Ak Çiftçilere, ihtiyacı olana değil hali vakti yerinde olana verdiniz. Köylüyü Tarım Kredi Kooperatifinin düşük kalite yemleriyle borçlandırdınız, daha sonra şimdi FETÖden adli kontrol şartıyla serbest bırakılan avukatla bayram arefesinde köylünün evini hacze gittiniz. Yattı mı sizin tarım ve hayvancılık ayağı? Yattı.

 

Daha bir taksi durağını kurmayı bile beceremediniz. Elinize ayağınıza bulaştırdınız. FETÖden adli kontrolle serbest bırakılan eski Belediye Avukatınız taksicilerden 10 Bin TL. aldı hemen kuruluyordu. Ama sonra apar topar parayı iade etti taksicilere, belediye avukatlığından azledildi, taksicilerin durak işi hala bekliyor. Bir taksi durağını kurdurmayı beceremedikten sonra Dörtdivanın nesinden bahsedeceksiniz? Tam bir skandal.

 

Programda Dörtdivanda vatandaşlarla yapılan röportajlarda vatandaşların sorduğu sorular ve Başkan hakkındaki görüşleri yayınlanıyor. İçi kan ağladığı halde sırf çekindiği için Başkanımıza Allah zeval vermesin diyen esnaf övgüleri Başkanı canlı yayında mutlu ediyor. Ama söylenenlerin gerçek hisler olmadığını Başkan da biliyor. Yusuf Aynagöz isimli izleyicinin görüşlerine de bozuluyor ve Dörtdivanın nüfusun azalmasından tek başına bizi sorumlu tutamazsın, fabrika kurulmuyor diye şikayet ediyorsan inekler otlayacak diye fabrikaya karşı çıkanları sorumlu tut diyor. Eğer bu ülkede 2002den itibaren Ak Parti ile bir devrim yapıldıysa Başkanın bu sözleri söylemeye hakkı olamaz. On beş yıldan beri Dörtdivanın kaderine hakim olacaksın, üstelik istikrarlı bir tek parti hükümetiyle iş başında olacaksın, sonra da eskilere suçu atacaksın. İyi de seni zaten eskilerin hatalarını düzelt diye seçmedi mi bu millet? Eskilerin hatalarını tekrarla diye seçmedi ki. 1990ların karanlık koalisyon yıllarını örnek göstermek başarısızlığı örtbas eder mi?

 

Başkan Hasan Uzunoğlu Turizmden bahsediyor. Tekke Barajı gibi bizi bayma noktasına getiren bir konu da şu Otoban giriş çıkışı konusu. Başkan diyor ki, İmkansız denilen otoban giriş çıkışını yaptırdık. Dünyanın uzaya turistik yolculuk tasarladığı günümüzde otobana bir tali yol yapmayı imkansızı başarmak olarak görmenin takdirini Dörtdivanlılara bırakıyorum. Başkan Sorkundaki Akbaba gözlem evini anlatıyor, Dünya biliyormuş ama Dörtdivanlı bilmiyormuş. Bilenlerin tuzu kuru. Ancak Dörtdivanlıların karnı aç. Açlık da Maslowun ihtiyaçlar hiyerarşisinde birinci sırada gelir. Şu anda Akbaba gözlem evinin Dörtdivana katkısı nedir? Belediyenin rolü bunda nedir? Sayık Köyünde çakma bir Köroğlu evi icat edildi kimsenin umrunda değil. Şimdi herşeyi bir kenara bırakalım. Tavuk Kümeslerinin Belediye sınırları içerisine yapıldığı, kümeslerle çevrilmiş, kümes gübrelerinin gelişi güzel döküldüğü ve kokusunun burnumuzun direklerini kırdığı bir Dörtdivanda turizmin geleceğinden bahsedilebilir mi?

 

Yüksekokul konusu ise giderek imkansızlaşan bir konu. Köye dönüşmüş, köylü değerlerinin baskın olduğu bir Dörtdivanla üniversite öğrencisi ne kadar bağdaşabilir? Diyelim ki zorladık bir yüksekokul açtırdık, Dörtdivanı bu haliyle gören bir öğrenci Dörtdivana gelir mi? Gelirse de bu öğrenciye yazık değil mi?

 

Konuyu fazla uzatmaya gerek yok. 30 Mart 2014 Seçimleri için hazırladığımız ‘Yeni Dörtdivan Vizyonu isimli seçim beyannamesinde yazanlardan ‘UEFA Standartlarında Bir Futbol Sahası dışında yapılan hiçbir şey yok. Sefer Akman dönemini de hesaba katıp merkezi hükümetin yaptırdığı Hükümet Konağını, Veysel Tiryakinin yaptırdığı Sebze-Meyve Halini ve hala kokusundan suyunu içemediğimiz arıtma tesisini envantere katmak hesabı şişirmiyor. On beş yıllık iktidarın on yılı iktidar partisinin belediyesinin yönetiminde geçiyorsa hesap çok zayıf kalıyor. Gidebilenlerin gittiği, kalanların çoğunun kömür ve makarnaya bağımlı kaldığı bir Dörtdivanda son referandumda alınan 90,4 oy memnuniyet olarak algılandıkça Dörtdivanda değişen bir şey olmaz. Başkan Hasan Uzunoğlu, Dörtdivanlılar umuda oy verdi deyip işin içinden çıkıyor. Doğrudur Dörtdivanlılar umuda oy verdi. İktidar Partisinin Belediye Başkanı, iktidarın gücüyle vaadettiklerini bir bir yapar diye umut etti. Ancak umutlar boşa çıktı.

Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
Son Yorumlar
Bera korkmaz
Teşekkür ederim.iyi oldu bu alan Dr.gelmesi ancak onkoloji için fiziki mekan ekipman ve
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Bolu Havadis | http://www.boluhavadis.net/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2017 - 2018