Bolu Havadis

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Flash Haber
Kategori : SİYASET
Haberin Tarihi :   26 Ağustos 2019 - 17:36

BELEDİYENİN BORCU NE?

Büyüt
Küçült
BELEDİYENİN BORCU

Ak Parti İl Başkanı Nurettin Doğanay, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın Bolu Belediyesinin borcuyla ilgili yaptığı beyan üzerine basın toplantısı düzenledi.

 

Ak Parti İl Teşkkilat binasında düzenlenen basın toplantısına, İl Kadın Kolları Başkanı Hicran Çağalı, Merkez İlçe Başkanı Kazım Konak, Belediye Meclis üyeleri, Burak Balaban, Bülent Oturak, Uğur Akbay, Zafer Turan, Hüseyin Türkmen ve basın mensupları katıldı.

 

‘BORÇ 461 DEĞİL 250 MİLYONDUR’

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın 461 milyon olarak direttiği Belediye borcunun gerçeği yansıtmadığını belirten Ak Parti İl Başkanı Nurettin Doğanay, Özcan’ın kelime oyunlarıyla vatandaşı yanılttığını dile getirerek Bolu Belediyesinin borcunun 166 milyon şişirildiğini ve gerçek borcun 295 milyon olduğunu söyleyerek, 44 Milyon alacağın düşüldüğünde  Bolu Belediyesinin borcunun 250 Milyon civarında olduğunu belirtti.

 

‘ÖZCAN KELİME OYUNU YAPIYOR’

Ak Parti İl Başkanı Nurettin Doğanay yaptığı açıklamada; “ Geçtiğimiz hafta yaptığımız basın toplantısında Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın, Bolu Belediyesinin borçlarıyla ilgili yaptığı açıklamanın gerçek dışı olduğunu ve borcun 461 milyon lira olmadığını ifade etmiştik. Bizim toplantımızın ardından apar topar canlı televizyon programına çıkan Tanju Özcan, yine borcun 461 milyon lira olduğunu iddia etti. Buna şaşırmadık. Çünkü Tanju Beyin hayatta yaptığı en iyi iş kelimelerle oynayarak göz boyamak. Ama biz o gün de dediğimiz gibi, niyetimiz bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek. O yüzden kelimeleri eğip bükmeden sizlere sadece birkaç kalem üzerinden hareketle iddiamızın arkasında olduğumuzu ifade etmek isterim” dedi.

 

‘İLLER BANKASINA BORÇ 177 DEĞİL 139 MİLYON DUR’

İller Bankasına olan borcu belgeleriyle açıklayan Doğanay; “Tanju Bey 461 milyon liralık borcu yüzeysel olarak açıklarken, İller Bankasına olan Bolu Belediyesi’nin borcunu 177 milyon olarak açıklamıştır. Bu rakam kesinlikle yanlıştır. Bolu Belediyesinin 31 Mart 2019 tarihi itibariyle İller Bankasına borcu ana para 106 milyon, faizi de 33 milyon olmak üzere toplamda 139 milyon liradır. Bakın elimde CHP’li Belediye döneminde Belediye tarafından hazırlanan 2018 yılı faaliyet raporu var. Burada Uzun Vadeli Borçlar olarak adlandırılan rakam 140 milyon liradır. Bu 31 Aralık 2018 tarihi itibariyle olan borçtur. Her ay 4 milyon lira civarında İller Bankasından borca karşılık kesinti yapıldığı da düşünülecek olursa, 3 ayda borç 12 milyon daha azalmıştır. Yani İller Bankasına Bolu Belediyesine olan borcu Tanju Özcan’ın açıkladığı gibi 177 milyon değil, 139 milyon liradır” ifadelerine yer verdi.

 

‘TANJU BEY YANLIŞ BİLGİ VERİYOR’

Özel Bankalara olan borcun da Tanju Özcan’ın açıkladığı rakamlar olmadığını dile getiren Doğanay; “Tanju Bey; Bolu Belediyesi’nin Bankalara olan borcunu 58 milyon lira açıklamıştır, bu da yalandır. Bolu Belediyesinin özel bankalardan çekmiş olduğu kredi miktarı; 45 milyon liradır. Zaten az önce göstermiş olduğum faaliyet raporunda da bu rakam kısa vadeli borçlar bölümünde açıkça görülmektedir. Tanju Bey burada da Bolu Halkına yanlış bilgiler vermektedir” dedi.

 

‘BÖYLE BİR BORÇ YOKTUR’

Milli Emlak ve Mütahitlere olan borcunda gerçeği yansıtmadığını belirten Ask Parti İl Başkanı Nurettin Doğanay; “Tanju Bey takaslardan dolayı Bolu Belediyesi’nin Milli Emlak’a 4 milyon lira borcu olduğunu ifade etmiştir. Bu da yalandır çünkü borç 2.7 milyon liradır. Belediyeye iş yapan müteahhitlerden alınan teminat mektuplarının borç kalemi olarak hesaplanmasının takdirini sizlere bırakıyorum çünkü bunlar teminat mektubudur, nakit para değildir. Böyle bir borç külliyen yoktur. Kelime cambazı olan Tanju Özcan Bolu Belediyesi’nin müteahhitlere olan borcu konusunda hünerlerini sonuna kadar sergilese de güneşin balçıkla sıvanamayacağını da bilmesi gerekir. Genel bir ifadeyle müteahhitlere borcumuz 92 milyon lira diyerek konuyu geçiştiren Tanju Özcan, bu borcu kalem kalem açıklamak durumundadır.Mesela bu borçların içerisinde Arıtma Tesisi 2. Etabı, Ormana yapılacak bina, Karadere Suyu işi, Belediye İş Merkezi işleri var mıdır? Bu müteahhit borçları ayrıca İller Bankası borçları hanesinde de yazmakta mıdır? Biz biliyoruz ki bu müteahhitlere Belediyenin borcu yaklaşık 20 milyon lira civarındadır ama Tanju Bey burada yine doğruyu söylemeyerek, Bolu Halkına yanlış bilgi vermektedir.” cümlelerine yer verdi.

 

‘BEĞENMİYORSA ALMAKTAN VAZ GEÇSİN’

Ak Parti İl Başkanı Nurettin Doğanay açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı; “Geçmiş dönemde yoğun gayretlerimiz sonucu Bolu Belediyesine kazandırdığımız 220 dönüm Fidanlık arazisiyle ilgili Tanju Özcan’ın yaptığı açıklamaları kabul etmemiz kesinlikle mümkün değildir. Basit hesap oyunlarıyla bu yerin 12 milyon lira etmesi gerekirken, 20 milyon liraya alındığını ve de Ormana fazla verildiği iddiası olsa olsa ya yalan söylemektir ya da iş bilmemektir. Öncelikle bu yer Orman’dan 18 milyona alınmıştır. Eğer ki Tanju Bey bu yerin bu kadar etmeyeceği iddiasındaysa o zaman geç kalmış değil, ya almaktan vazgeçsin ya da satışa çıkartsın. Bakalım kaç paraya satılacak o beğenmediği yer.

 

‘YENİ İŞÇİ ÇIKARTMAK İÇİN ZEMİN Mİ HAZIRLIYOR!’

En tehlikeli borç kalemi de bu arkadaşlar. Bu para emekli olduğunda işçimize, memurumuza ödenecek paradır. Yani hepsi birden ve bugün yarın ödenecek bir para değildir. Ama işçi çıkartmalarla göreve başlayan, baskı ve mobing uygulamalarıyla işçilere eziyet eden Tanju Özcan, katıldığı son televizyon programında Bolu belediyesi çalışanlarının aldıkları maaşların helal olmadığını, hak etmedikleri açıkça söylemiştir. Şimdi bu yıllar içerisinde ödenecek Emekli Kesenekleri kalemini borç hanesine yazan Tanju Özcan, yeni işçi çıkarımları için hazırlık mı yapmaktadır sorusunu akla getirmektedir.  

 

166 MİLYON ŞİŞİRİLMİŞ BORÇ VAR

Şimdi bir hesaplama yapalım;

İller Bankası:   38 milyon

Bankalar:         13 milyon

Milli Emlak:    2.3 milyon

Müteahhit Emanetleri: 10.8 milyon

Orman Fidanlık Arazisi: 21 milyon

Müteahhitler:   70 milyon

Emekli Kesenekleri: 11 milyon

TOPLAM        166 milyon liralık sadece birkaç kalemle şişirilmiş bir borçtan ifade edilmektedir.

 

SÖZDE DEĞİL ÖZDE ŞEFFAF OLSUNLAR

Ben iddiamın arkasındayım. Şimdi Tanju Özcan’a düşen görev, resmi evraklarla kalem kalem öyle kelime oyunlarının arkasına sığınarak değil, net borcu açıklamalıdır. Açıklaması da yetmez, Bolu Belediyesi’nin duvarına hem borcu hem alacağı tüm Bolu Halkının bilgilenmesi için asmalıdır. Sözde değil, özde şeffaf belediyeciliğine kendisini davet ediyorum. “

 

 

 Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER

Son Yorumlar
Hüseyin Çekici
Hazreti Allah rahmeti ile muamele etsin. Ahirette Tüm sevenleri ile beraber haşru cem
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Bolu Havadis | http://www.boluhavadis.net/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2019 - 2020