Bolu Havadis

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Flash Haber
Kategori : GÜNCEL
Haberin Tarihi :   02 Ocak 2020 - 20:43

BOLU ADLİYESİNİN 2019 KARNESİ

Büyüt
Küçült
BOLU ADLİYESİNİN 2019

 

Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı Basın sözcülüğü ve ve Medya İletişim Bürosu tarafından, Bolu Adliyesinin 2019 yılı içerisinde yaptığı çalışmalar kamuoyu ile paylaşıldı.

 

Bolu Cumhuriyet Başsavcısı Önder Yaman’ın oluşturduğu kurumsal yapı ve işleyiş meyvelerini vermeye başladı. Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada 2019 yılı içerisinde yapılan soruşturmalar ve sonuçları hakkında bilgi verildi.

 

TÜM İHBAR VE BAŞVURULAR DEĞERLENDİRİLİYOR

Yapılan açıklamada; “Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı olarak gerek doğrudan Cumhuriyet Başsavcılığımıza intikal eden ihbar ve şikayetler, gerek kolluk marifetiyle iletilen fezlekeler, gerekse CİMER yolu ile ya da elektronik posta yolu ile gönderilen ihbarlar en ince ayrıntısına kadar incelenmekte, gerekli soruşturmalar yürütülmekte, kovuşturma aşamaları takip edilmektedir” ifadelerine yer verildi.

 

3468 ŞÜPHELİ HAKKINDA İŞLEM YAPILDI

FETÖ/PDY soruşturmaları hakkında da bilgilerin verildiği açıklamada; “15 Temmuz hain darbe girişiminden bu yana başta FETÖ/PDY silahlı terör örgütü olmak üzere tüm silahlı terör örgütü mensuplarına yönelik olarak; 3468 şüpheli hakkında işlem yapılmış, bunlardan 1193’ü hakkında Bolu Ağır Ceza Mahkemesine iddianame düzenlenmiş, 1268’i hakkında kovuşturmaya yer olmadığına dair karar, diğer şüpheliler hakkında ise yetkisizlik kararı verilmiştir. Halen silahlı terör örgütlerine mensup şüpheliler hakkında 190 soruşturma evrakında, 49’u yakalama emirli, 8’i adli kontrollü, 3’ü tutuklu, toplam 301 şüpheli hakkında ise soruşturma işlemleri devam etmektedir” cümleleri kullanıldı.

 

İHBARLAR TİTİZLİKLE İNCİLENDİ

Cumhuriyet Başsavcılığına iletilen ihbarlar ve yapılan soruşturmaların durumunun paylaşılırken; “Masumiyet karinesi ve lekelenmeme hakkını gözeterek uygulamanın başladığı günden itibaren Cumhuriyet Başsavcılığımıza iletilen toplam 404 ihbar kaydından 213’ünde soruşturmaya yer olmadığına dair karar, 57’si hakkında yetkisizlik, 29’u hakkında birleştirme, 41’i hakkında soruşturmaya kayıt kararı verilmiş, 64’ünün ise işlemleri devam etmektedir. 01/01/2020 tarihinden itibaren yürürlüğe giren “Seri Muhakeme Usulü” gereği kurulan Seri Muhakeme Bürosu’na toplam 75 soruşturma evrakı kaydedilmiştir” bilgilerine yer verildi.

 

UZLAŞMADA 1534 DOSYA GÖRÜŞÜLDÜ

Uzlaştırma bürosunun çalışmalarının ve kadına yönelik şiddet konusunda yapılan soruşturmaların değerlendirildiği açıklamada; “01/01/2019 – 31/12/2019 tarihleri arasında Cumhuriyet Başsavcılığımız 2 Uzlaştırma Bürosuna tevzii edilen toplam 1534 dosyadan 784’ünde uzlaşma sağlanmış, 233 dosyada uzlaştırma işlemleri devam etmektedir.  Yine bu dönemde, Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddet Suçları Soruşturma Bürosunda kayıtlı 1438 soruşturma evrakından 745’inde kovuşturmaya yer olmadığına dair karar, 510’unda Asliye Ceza Mahkemesine, 25’inde Ağır Ceza Mahkemesine iddianame düzenlenmiş, 94 evrakta yetkisizlik, 64 evrakta ise birleştirme kararı verilmiştir” denildi.

 

İCRADA VERİM ARTIRILDI

Yapılan uygulamalarla icra işlemlerininde hızlı bir çözüme ulaştırıldığı Bolu adliyesinde; “Bolu Adalet Sarayında hizmete başladıktan sonra 4. İcra Müdürlüğü adı altında “Pilot İcra Müdürlüğü” kurulmuş, 1-2-3 İcra Müdürlükleri kapatılarak dosyaları Pilot İcra Müdürlüğüne devredilmiş, böylelikle icra işlemlerinin etkili ve verimli şekilde yerine getirilmesi, icra dairelerinin kapasitesinin güçlendirilmesi amaçlanmış, işlemlerde hız ve uygulama birliği sağlanmıştır” bilgilei paylaşıldı.

 

ADLİ DESTEK VE MAĞDUR HİZMETLER MÜDÜRLÜĞÜ KURULUYOR

Bolu Adliyesinde 2019 yılında yapılan yeniliklerden olan AGO hakkındada bilgiler verilen açıklamada; “Yargı Reformu Stratejisi ve Adalet Bakanlığımızın Stratejik Planında yer alan hedefler doğrultusunda; özel ortamlarda ifade ve beyanının alınması gerektiğine veya fail ile yüz yüze gelmesinde sakınca bulunduğuna karar verilen, öncelikli olarak mağdur, tanık ve suça sürüklenen çocukların, cinsel suç ve aile içi şiddet suçu mağdurları ile diğer kırılgan gruba mensup mağdurların ifade ve beyanlarının alınacağı Adli Görüşme Odaları (AGO) Bolu Adalet Sarayı’nda hizmete açılmış, Adalet Bakanlığımızın olurları ile Bolu Adliyesinde “Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü” kurulmasına karar verilmiştir” cümleleri kullanıldı.

 

TÜM SUÇLAR EKSİKSİZ SORGULANACAK

Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamanın sonunda şu ifadelere yer verildi; “

01/01/2019 tarihinden itibaren uygulamaya başlanan "yargıda hedef süreler" gözetilerek, bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da gücünü Anayasa, uluslararası sözleşmeler ve yasalardan alan, tam bir vicdani kanaat ile, tarafsızlıkla ve adaletle hareket eden Bolu Cumhuriyet Başsavcılığının, insan haklarına saygılı, adil yargılanma ve lekelenmeme ilkelerine bağlı olarak, terör örgütleri ve diğer suç örgütleri ile ilgili soruşturmalar başta olmak üzere suç teşkil eden tüm eylemleri eksiksiz soruşturacağından kimsenin şüphesi olmamalıdır.”

 Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER

Son Yorumlar
Sevda karateke
Tebrikler başarılarınızın devamını dilerim
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Bolu Havadis | http://www.boluhavadis.net/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2019 - 2020