Bolu Havadis

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Flash Haber
Kategori : SİYASET
Haberin Tarihi :   09 Ocak 2020 - 14:37

BURAK BALABAN SORDU TANJU ÖZCAN CEVAPLADI

Büyüt
Küçült
BURAK BALABAN SORDU TANJU ÖZCAN

 

Belediye Meclisi Ocak ayı ikinci birleşim toplantısında AK Parti Grup Başkanvekili Burak Balaban, Belediye Başkanı Tanju Özcan’a, son günlerde kamuoyunda gündeme gelen konular ile ilgili sorular yöneltti.


Haber: Semih Baykal


AK Parti Grup Başkanvekili Burak Balaban ilk olarak geçtiğimiz Ocak ayı birinci birleşim toplantısında Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın Karadere Suları İrsaliye boru hattı işinin daha başlamadan parasının kesildiği sözlerine açıklık getirdi; “ Geçen meclis sayın başkan Karadere Sularının daha irsaliye boru hattıyla ilgili yapılmayan işin parasını kesmeye başladılar dedi. Biz üyelerimiz ile yaptığımız çalışmada bu irsaliye boru hattın geri ödemleri ile alakalı kesilen ücretin Karadere suları ile alakalı olmadığı, Gölköy’den Temiz Su arıtma tesisine giden irsaliye hattı ile ilgilidir. Yapılan protokollere göre Karadere Sularının ödemesi projenin tamamlanıp suların akmasından bir sene sonra başlayacak. Bu yanlış bilgilendirmeler neden oluyor? Belediye Başkan yardımcıları kendi görevlerinin dışında bazı konulara mı eğiliyorlar yoksa ajandalarında geçmişle ilgili bazı sıkıntılar var onlara eğilim bunlarımı atılıyorlar? Bu tabi başkanın çözeceği bir iştir” dedi.

 


“BURAK BEY DOĞRU SÖYLÜYOR”


Balaban’ın açıklamasına cevap olarak Başkan Özcan; “Evet burak bey doğru söylüyor. İrsaliye hattı kesintisi Karadere suları ile ilgili değilmiş. Ama yine de fazla kesinti yapılmış. Bu konuda itirazlarımız üzerine 6 milyon lira gibi bir para iller bankası hesabından düşüldü” diye cevap verdi.


“GÖREVLİ SAYIMIZI ARTTIRMALI MIYIZ?”


Geçtiğimiz hafta Atatürk Orman Parkında bir vatandaşın donarak ölmesi konusunda da görevli sayısının azalıp azalmadığını soran Balaban; “ Atatürk Orman Parkında bir vatandaşımız ölü olarak bulundu. Vatandaşın yanında kolonya şişesi olduğu söyleniyor. Bu konuda Belediyemizin bir çalışması var mı? Atatürk Orman Parkında BEKÇİ SAYIMIZDA BİR AZALMA VAR MI? Çünkü burasıyla alakalı biraz şikayetler artmaya başladı. Buradaki görevli sayımızı arttırmalı mıyız?” şeklinde sordu.


“DENETİMLERİ ARTTIRMAYA ÇALIŞIRIZ”


Bu konu hakkında ise Özcan şu cevabı verdi; “Orman Parkı ile ilgili konuyu inceletelim. Ben oradaki olayla ilgili edindiğim bilgilere göre daha öncesinde de uyarılmış alkolik bir vatandaş donar hayatını kaybetmiş. Bizim zabıta ekiplerimizde o vatandaşı defalarca uyarmış. Ama biliyorsunuz ki zabıtların kolluk kuvvetleri gibi yetkileri yok. O yüzden bu konu asayişi ilgilendiriyor. Ama yine de denetimleri arttırmaya çalışırız.”


“BUNUN İKTİDARI MUHALEFETİ YOK”


Belediyenin önüne kendi belediye meclis üyelerinin araçları park ettirilmezken diğer üyelerin park ettiğini bu noktada ayrım yapılmadan kimsenin oraya araç park etmemesi gerektiğin söyleyen Balaban; “Geçtiğimiz meclis toplantısına gelen kadın üyelerimiz arabalarını içeriye park etmek istediler ama görevli arkadaşımız doğal olarak kesinlikle arabayı içeriye park ettirmiyoruz dedi. Ama içeride başka bir belediye meclis üyemizin aracının olduğunu gördük. Hoş bir durumla karşılaşmamış olduk. Bunun iktidarı muhalefeti yok. Belediye meclis üyesi belediye meclis üyesidir. Bu konuyu dikkatinize sunuyorum” dedi.


“HİÇ KİMSE ORAYA ARAÇ ÇEKMESİN”


Park konusunda kendisinin de hassas davrandığını ve oraya araç çekilmemesi konusunda herkesi uyardığını ifade eden Özcan; “Belediye önüne araç park edilmemesi konusunda çok hassasım. Zaten bu yaz inşallah girişi arkadan 5’nci kattan vereceğiz. Artık o alana araç girsin istemiyorum. Kendi aracımı bile hemen çektirtiyorum. Ama bende baş edemiyorum. Başkan Yardımcılarımıza da bu konuda laf geçiremedik. Bu konuda herkes hassas olması lazım. Sivil polis aracının dışında başka hiç kimse oraya araç çekmesin” diye ifade etti.


CUMHURİYET PARKI BOBES’İN OLDU


Konuşmasının devamında Balaban Cumhuriyet Parkında bulunan kiracını değişip değişmediğini de Başkan Özcan’a sordu. Özcan bu konuda yeni bir ihale yaptıklarını ve orayı Bolu Belediyespor’un aldığını açıkladı.

 

BELEDİYE’DEN 5 KİŞİ İŞTEN Mİ ÇIKARILDI?


Balaban, Belediyenin yaşlılara ve evde yatan hastalara hizmet verdiği evde bakım hizmetinin özelleştirildiğini mi ve burada 5 kişinin işten çıkarılıp çıkarılmadığını da sordu.


“5 KİŞİYİ İŞTEN ÇIKARTTIK”


Balaban’ın sorusuna herkes işini yapacak şeklinde cevap veren Özcan; “ Ev bakım hizmetlerin yaygınlaştırıyoruz. Evet bu hizmeti özelleştirdik. Burada çalışan 5 kişiyi de işten çıkarttık bu da doğrudur. Çünkü herkes işini yapacak. Gittiği evde dedikodu yapıp sigara içmeyecek. Belediye Başkanına kayyum atanacak demeyecek. İşini yapmayan kim olursa olsun onlara bolu halkının parasında para vermeyeceğimizi söylemiştik. Bu rağmen geçmiş hizmetlerini de göz önüne alarak mağdur olmasınlar diye tazminatlarını vererek işlerine son verdik” diye cevap verdi.


“BU RAPORU BASINA İSİM İSİM, RAKAM RAKAM KİM VERDİ?”


Son olarak Balaban, bazı basın organlarında Mülkiye Müfettiş raporunda zimmet aldığı tespit edilen isimlerin açıklaması noktasında bu raporun basına kim tarafından sızdırıldığını sordu. Balaban; “ Mülkiye müfettişi raporu bize gelmedi. Fakat rapordaki isim listesi basına sızdırıldı. Burada çalışan belediye personellerimiz, daire müdürlerimiz, daha önceden çalışan arkadaşlarımız ve Belediye Başkan Yardımcılarımızda var. Bu sadece bir rapor ve hukuki bir bağlayıcılığı yok. Şu anda o raporda ismi bulunanlar bunu basından öğreniyor. Bu insanların aileleri, çevresinde insanlar var. Bu insanlar belediyeden ne maaş yatıyorsa onu almış. Bunu hesaplayan belediyedir. Ne bilsin ne kadar yattığını. Kısacası Bu raporu basına isim isim, rakam rakam kim verdi. Eğer bunu belediye kast yaptıysa,  kamuoyundan özür dilenmelidir. Bu çok ayıp bir iştir. İnşallah böyle bir sızmanın bir daha gerçekleşmeyeceğini umut ediyorum” şeklinde açıkladı.

 


“BELEDİYEDEN SIZDIRILDIĞINA DAİR DE ELİMDE SOMUT BİR BULGU YOK”


Başkan Özcan raporun Belediye’den sırdırıldığına dair elinde somut bir bulgunun olmadığını söyledi. Özcan; “ Rapor konusunda Mülkiye Baş Müfettişi eski başkanın son 5 yılını inceledi. Bu incelemelerin sonunda Valiliğe bir rapor vermiş. Valilikte bize gelmeyen raporla ilgili bir ay içerisinde düşüncelerinizi bize bildirin dedi. Rapor biz düşüncelerimizi bildirdikten bir hafta sonra geldi. Bu raporla ilgili bende zaten daha önceden de söylediğim gibi meclis üyelerini ana hatlarıyla bilgilendirdim. Bu raporun sızmaması için tamamını tüm birim müdürlüklerine göndermedim. Sadece müdürlüğü ilgilendiren kısımlarını gönderdim. Bu raporun basına Belediyeden sızdırıldığına dair de elimde somut bir bulgu yok. Bu raporun tamamı bir bende bir de Songül hanımda var” dedi.

 

“BELEDİYE YÖNETİMİNİN HATASI VAR”

 


Zimmet konusunda da açıklamalarda bulunan Özcan; “ Zimmet konusuna da gelecek olursak kamuoyunda yanlış bir tartışma var. Belediyenin personellerini ve daire müdürlerini bu tartışmanın dışında tutmak lazım. Çünkü fazla ödeme yapılmasını müdür istememiş. Burada müdürlerin suçu yok. Fazla ödeme yapıldıysa burada Belediye yönetimin hatası var. Müdürlerimizi bu konuda suçlamıyorum. Dolayısıyla müdürlerimizin belediyenin parasını cebine indir gibi bir algı yaratılmasını doğru bulmuyorum. Buradaki sorun almaması gerekenlerin parayı almasıdır. Bunlar eski belediye başkanı, seçilmiş belediye başkan yardımcılarıdır. bunlar siyasi kimliklerdir. Bizim itiraz ettiğimiz buydu” şeklinde konuştu.


“ESKİ SENDİKADA BU KONUDA BELEDİYEYİ YANLIŞA DÜŞÜRMÜŞ”


Kendisine de sosyal dengeden maaş yattığını ama bunu kabul etmediğini de ifade eden Özcan; “Göreve geldikten sonra ayın 15’inde bana da bir maaş yattı. Sorduğumda bunun içerisinde sosyal dengede var dediler. Bunun üzerine bende sosyal denge almak istemiyorum dedim. Zaten hukuken de alamayacağımı bilmiyordum. Dolayısıyla Mansur Bey ve bana sosyal denge ödemeyin dedim. Çünkü etik bulmuyordum. Biz bu sosyal denge ile ilgili sözleşmeyi de düzelttik. Eski sendikada bu konuda belediyeyi yanlışa düşürmüş” diye söyledi.


“ESKİ BAŞKANI BİZZAT ARADIM”


Belediye Eski Başkanı Alaaddin Yılmaz’ı da konunun gündeme gelmeden önce aradığını açıklayan Özcan; “ Sayıştay incelemesinde de bu konu tekrar gündeme geldi. Bende eski belediye başkanını iyi niyetle bizzat aradım. Bak sayın başkan bu konu gündeme düşmeden böyle bir şey yapıldığını tespit etmişler, bu isterseniz gelin kapatın, onlarında raporunda yer almasın dedim. Çünkü adı kötü zimmet deniliyor. Buradaki hata maalesef bir iki başkan yardımcımızın daha fazla para alabilmek için sistemi sıkıntıya sokmasıdır” cümlelerine yerdi.

 

 

 

 Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER

Son Yorumlar
Adalet ve kalkınma
Adaletli olsaydınız da kadınların da erkeklere olan şiddetine de hayır diyebilseydiniz. Batı icadı
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Bolu Havadis | http://www.boluhavadis.net/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2019 - 2020