Bolu Havadis

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Flash Haber
Kategori : EĞİTİM
Haberin Tarihi :   19 Ağustos 2019 - 16:44

BAYRAM; ‘GÖRÜŞMELER HAYAL KIRIKLIĞINA DOĞRU GİTMEKTEDİR’

Büyüt
Küçült
BAYRAM ‘GÖRÜŞMELER HAYAL KIRIKLIĞINA DOĞRU

 

Türkiye Kamu-Sen Bolu İl Başkanı Erhan Bayram 5. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri hakkında açıklamada bulundu. Bayram, toplu sözleşme görüşmelerinin büyük bir hayal kırıklığına doğru gitmekte olduğunu belirtti.

Toplu sözleşme görüşmelerinin yaklaşık 20 Milyon vatandaşı doğrudan ilgilendirdiğini dile getiren Bayram; “Hepinizin bildiği gibi 3 milyon memur, 2 milyon emekli, aileleriyle birlikte 20 milyon vatandaşımızı doğrudan ilgilendiren, nüfusumuzun 4’te 1’inin iki yıllık geleceğini şekillendirecek toplu sözleşme görüşmeleri büyük bir hayal kırıklığına doğru gitmektedir” dedi.

KAMU ÇALIŞANLARI MAĞDUR EDİLMİŞTİR

Açıklamasında enflasyon verilerine değinerek kamu çalışanlarının mağdur edildiğini söyleyen Erhan Bayram; “Geçtiğimiz yıl gerçekleşen resmi enflasyon yüzde 20,3 oldu. 4 kişilik ailenin vazgeçemeyeceği, zorunlu harcama tutarı 1.032 lira artarken memur maaşlarına koca bir yıl için toplam 441 lira zam yapıldı. TÜİK’in açıklamasına göre yalnızca kiraya son bir yıl içinde gelen zam 100 lira. 4 kişilik bir ailenin aylık gıda harcamasına gelen zam ortalama 197 lira. Doğalgaza bir yıl içinde gelen zam yüzde 18,6. Elektriğe %34,8 zam yapılmış. Mutfak yangın yerine dönmüş, memurun, emeklinin bütçesi yerle bir olmuş… Hem resmi rakamlar hem de yaptığımız hesaplar, memur ve emeklinin alım gücünün düştüğünü gösteriyor. Hayat pahalılığının bütün zorluklarını hep birlikte yaşıyorken memura ve emekliye reva görülen zam, revize edilmiş hali ile 2020’nin tamamı için yüzde 8,2; 2021’in tamamı için yüzde 6,1… Teklifler böyleyken şu anda yıllık enflasyon, yaz ayları olmasına rağmen yüzde 16,65. Çarşının, pazarın durumunu görüyoruz. Sadece kira ve gıda son bir yılda 297 lira zamlanmışken, bize teklif edilen yüzde 4’lük zam; önümüzdeki yılın ilk 6 ayında ortalama maaşa 160, en düşük maaşa 120 lira artış demek. Bu ne anlama geliyor? Hükümet, enflasyon hedefinin bile altında zam teklif ederek resmen bizleri sefalete sürüklüyor.  Biz buçuklu toplu sözleşmeleri çok gördük” ifadelerine yer verdi.

MEVCUT ZAM TEKLİFİ YETERLİ DEĞİLDİR

Mevcut zammın yeterli olmadığını savunan Türkiye Kamu-Sen Bolu İl Başkanı Erhan Bayram açıklamsının devamında şu cümleleri kullandı; “Memurun masada yarım puana nasıl terk edildiğine hep beraber şahit olduk. Birilerini bilmeyiz ama bu teklif bu bütçeyi kurtarmaz.

Yüzde 4’ler filan bize uymaz! Biz, bütün taleplerimizin haklı gerekçelerini açıklıyor, resmi verilerle destekliyoruz.  Kamu işvereni tarafından da yüzde 4+4 zammın gerekçesini bekliyoruz.

Hükümete soruyoruz, hedefiniz, amacınız nedir? Enflasyon hedefinin yüzde 9,8 olduğu yerde memura yüzde 4+4 zam teklif etmenizdeki gerekçeniz nedir? Biz, toplu sözleşmenin başından beri hep “Hedef enflasyona endeksli maaş zammından vazgeçin” dedik.  Ama bu konuda bile bizi yanlış anladılar. Biz, “Enflasyonun üzerinde zam yapın, refah artışı sağlayın” dedik.  Onlar, enflasyon hedefinin de altında teklif ettiler. Biz, refah istedik; onlar sefalet önerdi. Biz, ekonomik kurtuluş istedik; onlar, “Esarete devam” dedi. Bu teklif, 20 milyon vatandaşımızı adeta ateşe atmak demektir. Bu teklif, bizlere başınızın çaresine bakın demektir.

NE YETKİLİ SENDİKA NE DE HÜKÜMET TEMSİLCİLERİ MÜZAKEREYE YANAŞMIYOR

Değerli kamu çalışanları, Buradan bir kere daha ilan ediyoruz: Toplu sözleşme görüşmeleri normal seyrinde ilerlemiyor! En başından beri pazarlıkların ısrarla bir müzakere sürecine geçilmesi gerektiğini belirttik. Ne yetkili konfederasyon ne de işveren tarafı konuları müzakere etmeye yanaşmıyor.

MALİYETİ OLMAYAN TALEPLERİMİZ BİLE MASADAN KAÇIRILIYOR

Sözleşmelilere kadro, vergi dilimleri, 3600 ek gösterge, yardımcı hizmetliler, bütün ek ödemelerin emekliliğe sayılması, memurlara da bayram ikramiyesi verilmesi, liyakati yerle bir eden, adaletsizliğin kaynağı mülakatın kaldırılması gibi bütçeye getireceği ekonomik yükü sınırlı olan ya da hiçbir mali yük teşkil etmeyen konular masadan kaçırılıyor. Maliyeti dahi olmayan konularda yıllardır çözüm bekleyen milyonlarca memur ve emeklinin beklentilerini boşa çıkarmak vicdani ve ahlaki değildir. 

YETKİLİ KONFEDERASYON NEDEN KAÇINIYOR

Yetkili konfederasyon hiç olmazsa bu konularla ilgili müzakereden 20 gün boyunca neden kaçınmaktadır? Biz, toplu sözleşmenin başından beri bütün sorunların masaya getirilip müzakere edilmesi için mücadele ediyoruz. 20 gündür, masayı verimli kullanmayıp pazarlıkları heba edenlerin, iki günde ne yapabilecekleri soru işaretidir. Süreç henüz sonlanmamışken, bir şansımız daha varken sözleşmeliler, vergi dilimleri, yardımcı hizmetliler, ek gösterge, bayram ikramiyesi gibi az önce ifade edilen konularda adım atılması yönündeki ısrarımızı bir kere daha yineliyoruz.

GELİN BİR MEMUR PAKETİ HAZIRLAYALIM

Gelin bir memur paketi hazırlayalım ve bu sayılan konuları 1 Ekim’de TBMM gündemine getirerek memurların yaralarını saralım. Bizim üretimden gelen gücümüz var.

Bizim birlikteliğimizden gelen gücümüz var. Kamu görevlileri ve emeklilerle adeta alay edenlere verilecek güçlü bir cevabımız elbette vardır. Milyonlarca dar ve sabit gelirliyi enflasyona ezdirecek bu yaklaşımı kabul etmiyor, bu teklifi yok sayıyoruz. Kamu işvereni tarafından tez zamanda mali ve diğer taleplerimizi içeren yeni bir teklif paketi sunmasını istiyoruz.

 “Eylem kültürümüz var” diyenleri de bu kültürlerini bir kez olsun memur ve emekliler için hayata geçirmeye davet ediyor, alanlara bekliyoruz.

DESTEĞE HAZIRIZ

420 bin üyemizle, haklarımız için yapılacak her türlü mücadeleye yasal sınırlar içinde desteğe hazır olduğumuzu buradan bir kez daha ilan ediyoruz. Bizim mangal gibi yüreğimiz, çelik gibi bileğimiz, hiç kimseye teslim etmediğimiz hür irademiz var. Bütçe onların, meydanlar bizimdir. Türkiye Sevdamız Ekmek İçin Kavgamız. Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

 Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER

Son Yorumlar
Selma
Trafik daha karışık hal alacak gibime geliyor. Bir de uyarı yazsalar iyii olurdu
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Bolu Havadis | http://www.boluhavadis.net/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2019 - 2020