Bolu Havadis

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Flash Haber
Kategori : GÜNCEL
Haberin Tarihi :   24 Mart 2020 - 18:04

BOLU’YA DAİR DİLİME DOLAŞANLARVE ARANANLAR-10-

Büyüt
Küçült
BOLU’YA DAİR DİLİME DOLAŞANLARVE

 

../...

Bolu Şehir için önemli olan şeyler mutlaka saklanır, saklanmalı korunmalı da. Peki, Atatürk’ün 1934’te Bolu’yu, şehrimizi ziyaretlerinde duygularını yazıp imzaladığı, her 17 Temmuz’ da sayfasının kopyasının kopyasının kopyasını gördüğümüz, Halkevi’nin Şeref Defteri kimlerde nerededir, hangi eller onun şehre onur vermesini engelliyor? Nereye tıkılı kaldı, merak edip araştıran var mı? Bilenler söylese de akibetini öğrensek.

 

Katlı otoparkın yapıldığı parkta bu şehirden yetişmiş hatta eskilerin deyimi ile istidatlı görülerek masrafları belediye ve valilikçe karşılanarak yurtdışına eğitime gönderilen Prof. Dr. Halis Duman büyüğümüz merhumun bu şehre bir hediye olarak bizzat çocukluğundaki anılarında kalan şehrin saat kulesinin benzerini yapmak için uğraşı verdiği yapım macerası ayrı, yıkıp yok etme macerası ayrı, son senelerde ilgisizlikten günde iki kere doğruyu gösteren saati ile meşhur saat kulesi, inşaat esnasında söküldü. İnşaat bitince uygun şekilde tekrar dikileceği söylenmişti ama hâlâ yok, nerede olduğu kesinleşmiş değil. Toprak altında olduğu söyleniyor, ne kadar doğru bilinmez. Bu şehre bırakılan bir emanet değil mi? Sormak öğrenmek lazım gelmez mi?

 

1999 yılında, Rabbim bir daha acısını göstermesin bir deprem yaşadık. Bu depremde Büyük Camiimiz hasar aldı. Uzunca bir zaman kapandı, tadilat ve onarım gördü, onarıldı yeniden kavuştuk. Ancak, ben ve o camiin içini bilenler oradaki tarihi sarkaçlı saatleri hatırlarlar her halde. Aradan geçen onca zamana rağmen o muhtemelen camiye vakfedilen güzelim sarkaçlı saatlerden haber yok. Yahut duymadım. Bunların akıbetini de bilenler söylerlerse tarihe not düşerler.

 

Şehirlerin de bir hafızası vardır. Bunların en güzel göstergeleri bilgi belge, kitap, alet edevat, tutulan kayıtlar, defterler, önemli evraklar vs. şehirleri değerli kılanlar aynı zamanda o şehrin mensubiyeti ile büyüyüp, okuyan, meslek ve iş güç sahibi olup, önemli mevkilerde hizmet edenlerdir. Değişik zamanlarda dile getirdiğim ama sesimi hiç kimseye duyuramadığım bir hususu önemine binaen tekrar yazacağım.

 

Bolu’nun yetiştirdiği insanlara ilişkin bilgi ve kayıtlar Osmanlıdan günümüze aktarılmış, Cumhuriyetle de ilgili kurumlarca devam ettirilmiştir. Bolu’nun Osmanlı’dan günümüze milli eğitim kayıt ve diploma defterleri, kaldı ise yazışma evrakları İmaret Mektebi iken İnkîlap İlkokulu olan kurumdadır. Bu arşiv belgelerinin mutlaka şehir hafızasına kazandırılacak şekilde bir merkezde toplanması önemlidir. Bununla birlikte orta öğretim ile ilgili Osmanlı’dan günümüze intikal eden arşiv belgeleri de Merkez Orta Okulu iken Atatürk Orta Okulu olan kurumdadır. Bunlarında bir merkezde toplanarak şehir hafızasına kazandırılması ve değerlendirilmesi önemlidir.

 

1952’de Türkiye’de ilk defa Bolu’da kurulan ve halen Türkiye’de mevcut onbir araştırma kurumundan en köklüsü olan Bolu Batı Karadeniz Ormancılık Araştırma Müdürlüğü’nün hemen girişinde özenle korunarak sergilenen kullanılmış alet ve edevatlar vardı. Daha sonra kurumun Aladağ’daki Avşar Binasına taşındığını öğrendiğimiz alet ve edevatlar başta olmak üzere her kurumun elindeki bu tür arşivlik ve sergilenmelik eşyalarının bir merkezde toplanarak şehir hafızasına kazandırılması önemlidir. Bu çalışmayı Valilik’ten beklemek en tabii hakkımız değil mi?

Bu saydıklarım ve yetkililerce de yeni tespit edilecekler Bolu Bilgi Bankası’na, şehir müzesi ve kent araştırma merkezi için kazandırılacak önemli vesikalar olacaktır.

Devam edecek...

 Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER

Son Yorumlar
Recep eset
Kurallara uyarak antraman yapalım saglıgımız herşerden önce gelir
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Bolu Havadis | http://www.boluhavadis.net/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2019 - 2020