Bolu Havadis

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Flash Haber
Kategori : GÜNCEL
Haberin Tarihi :   28 Mayıs 2020 - 20:05

CAMİ VE MESCİTLERDE ALINACAK TEDBİRLER BELLİ OLDU

Büyüt
Küçült
CAMİ VE MESCİTLERDE ALINACAK TEDBİRLER BELLİ

Bolu Valisi Ahmet Ümit, 16 Mart tarihinde koronavirüs salgını nedeniyle kapatılan camilerin ve mescitlerin, yarın Cuma namazı ile birlikte tekrar ibadete açılması noktasında alınacak tedbirleri açıkladı.

 

Konuyla ilgili Vali Ahmet Ümit; “Koronavirüs salgını nedeniyle Diyanet İşleri Başkanlığı’nca 16 Mart 2020 tarihinden itibaren ülke genelinde olduğu gibi İlimizde de bütün cami ve mescitlerde cemaatle vakit, Cuma ve Bayram namazlarının kılınmasına ara verildi. 18 Mayıs 2020 Pazartesi günü Sayın Cumhurbaşkanımızın Başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin değerlendirmeleri, Bilim Kurulunun önerileri, ilgili Bakanlıkların, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ve ilimiz Hıfzıssıhha Meclisinin kararlarıyla belirlenen kurallara uygun hareket edilmek 29 Mayıs 2020 Cuma gününden itibaren ilimiz genelindeki cami ve mescitlerimiz ibatede açılacak” dedi.

 

23 MADDELİK TEDBİR

 

Tekrar ibadete açılacak olan Cami ve Mescitlerde koronavirüse karşı alınacak tedbirlerle ilgili Vali Ümit şunları söyledi; “ Ülkemiz genelinde ve ilimizde koronavirüs salgını ve yayılma tehlikesi ile pozitif vak’a tespitlerinin halen devam ettiği hususları göz önünde bulundurularak : ilgili Bakanlıklarımızın, Diyanet İşleri Başkanlığımızın ve Hıfzıssıhha Meclisimizin belirlemiş olduğu kurallara göre ;

 

1- Cami ve mescitlerde ikinci bir düzenlemeye kadar ;

a-  Öğle ve ikindi namazları cami içinde,

b- Cuma namazları ise cami dışında, açık alanlarda olmak kaydıyla cemaatle      kılınabilecektir.

c- Camilerde diğer vakitlerde sadece tek başına namaz kılınabilecektir.

 

2- Cuma namazları uygun görülen camilerin bahçelerinde, cami bahçeleri yetmediği takdirde tespit edilecek diğer açık alanlarda kılınabilecektir. Camilerin kapalı alanları Cuma vaktinde kapalı tutulacaktır.

 

3- Valiliğimizce, Müftülüğümüzle koordineli olarak ilimiz merkez ve köylerinde belirlenen 314 cami bahçesi ve açık alanda Cuma namazı eda edilecektir.

 

4- Yine ilçelerimizin merkez ve köylerinde ilçe Müftülükleriyle koordineli olarak Kaymakamlıklarımızca belirlenen toplam 474 cami bahçesi ve açık alanda Cuma namazları kılınacaktır.

 

5- Camilerde, mescitlerde ve/veya Cuma namazı kılınan açık alanlarda namaz kılarken dahil, her durumda sosyal mesafe kurallarına uygun hareket edilecektir.

 

6- Cemaatle veya cemaatsiz camilerde, mescitlerde veya belirlenecek diğer alanlarda herkesin maske kullanması zorunludur.  Maskesi olmayan kişilerin namaz alanına girmelerine müsaade edilmeyecektir.

 

7- Cami, mescit ve namaz kılınan açık alanların giriş ve çıkışlarında hijyen açısından dezenfektan bulundurulacak ve her birey tarafından kullanılacaktır. 

 

8- Ortak kullanım alanlarını asgaride tutabilmek için abdesthane, şadırvan ve tuvaletler kapalı tutulacak, abdest ve diğer ihtiyaçlar evlerde yada işyerlerinde giderilecektir.

 

 

9- Cami ve mescitlerde, salgın riskini artırabileceğinden tespih, rahle, ayakkabı çekeceği vb. malzemeler bulundurulmayacaktır.

 

10- Koronavirüsle mücadele kapsamında alınacak tedbirler ile cami ve mescitlerde cemaatle namaz kılmak için uyulması gereken kuralları içeren uyarıcı afişler, ilgili din görevlileri tarafından Sağlık Müdürlükleri ve Müftülüklerden temin edilerek bütün cami ve mescitlere asılacaktır.

 

11- Cami, mescit ve açık alanlarda bireysel veya cemaatle namaz kılacak vatandaşlarımız şahsi seccadelerini yanlarında getirerek namazlarını kendi seccadelerinde kılacaklardır.

 

12- Yanında her nasılsa seccade getiremeyen vatandaşlarımıza imkânlar ölçüsünde Müftülük tarafından yardımcı olunacaktır.

 

13- Cami dışında üzerinde namaz kılınan seccadelerin her namazdan sonra yıkanması için sahiplerine din görevlileri tarafından gerekli tavsiyelerde bulunulacaktır.

 

14- Cuma namazlarında vaaz yapılmayacak, Diyanet İşleri Başkanlığınca gönderilecek hutbeler hiçbir ilave ve çıkartma yapılmaksızın okunacak, namazlar kısa sürede kılınacak ve alan terk edilecektir.

 

15- Cami ve mescitlerde toplu olarak geçirilecek süreler mümkün olduğunca kısa tutulacaktır. Bu amaçla namazların sünnetlerinin evde kılınabileceği ve tespihatın evde yapılabileceği hususlarında din görevlileri tarafından cemaatin bilgilendirilmesi sağlanacaktır.

 

16- Cemaatin el sıkışma, musafaha, kucaklaşma vb. gibi fiziksel temaslardan kaçınması ve sosyal mesafe kuralına mutlak suretle uyması gerekmektedir.

 

17- Cuma namazı kılmak için belirlenen açık alanlar namaz öncesi ve sonrası Müftülük ve Belediye işbirliği içerisinde dezenfekte edilecektir. Aynı şekilde cami ve mescitler de hergün dezenfekte edilecek, özellikle kapı kolu vb. gibi fazlaca temas sağlanan yüzeyler daha dikkatli şekilde temizlenecektir.

 

18- Cuma namazlarında ilk saftan başlamak üzere saf tutulacak ve son saf doluncaya kadar bu sıra takip edilecektir. Namaz bitiminde ise en son saftan başlamak üzere namaz kılınan alandan çıkılacaktır.

 

19-Yaşlılarımız, hastalık belirtisi taşıyanlar ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlarımıza bu süreçte mümkün olduğunca evlerinde kalmaları tavsiye edilecektir.

 

20- Cami yerleşkesi içerisinde bulunan türbelerin iç mekânları ziyarete kapalı olacaktır. Türbelerin dış yüzeylerine teması önlemek için en az 1 metre mesafe olacak şekilde şeritler çekilecektir.

 

21- Camiler ve çevrelerinde mevlit, toplu yemek vb. etkinlikler ile cami çıkışlarında ikram yapılmasına ve çeşitli ürünlerin satışına izin verilmeyecektir.

 

22- Cami önlerinde dilencilere karşı alınan tedbirler artırılacaktır.

 

23- Her camide 5 kişilik bir “Cuma Heyeti” ve yeteri kadar güvenlik görevlisi bulunacaktır. Cuma Heyeti ve Güvenlik görevlileri koordineli olarak namaz kılmaya gelen vatandaşlarımızı yönlendireceklerdir.  

 

İlimizde Cuma namazı kılınabilecek cami, mescit ve uygun yerlerin listesi ve konuyla ilgili diğer karar ve tedbirler www.bolu.gov.tr internet adresimizden, ilçelerdeki ibadet alanları ise ilgili Kaymakamlıkların internet sitelerinden görülebilecektir.

 

 

 

 

 Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER

Son Yorumlar
Sabri
Bolu nun kadrini Bolu da yaşıyan bilir. Gerçekleri dile getiren her kişiyi
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Bolu Havadis | http://www.boluhavadis.net/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2019 - 2020