Bolu Havadis

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Flash Haber
Kategori : GÜNCEL
Haberin Tarihi :   17 Haziran 2020 - 12:28

ERHENDEKÇİ; “TEK MUHATAP BAROLAR VE TBB OLMALIDIR”

Büyüt
Küçült
ERHENDEKÇİ “TEK MUHATAP BAROLAR VE TBB

 

Avukatlık Kanununda yapılacak değişikliklerle ilgili Bolu Barosu Başkanı Avukat Sabri Erhendekçi açıklama yaptı. Erhendekçi, kanunda yapılacak değişikliklerde 80 Baro ve Türkiye Barolar Birliğinin görüşüne başvurulması gerektiğini söyledi.

 


Bolu Barosu Başkanı Avukat Sabri Erhendekçi, Avukatlık Kanununda yapılacak değişikliklerle ilgili şu açıklamayı yaptı; “ Avukatlar, yargının savunma ayağını oluştururlar. Yargının üç ayağından biri olan savunma,  Yargının olmazsa olmaz unsurudur.  Savunma yani avukatlar olmazsa adaletin işleyişinin düzgün olabileceğini ifade etmek mümkün değildir.


 “KAMU KURUMU NİTELİĞİNDE MESLEK KURULUŞLARIDIR”


Barolar da Avukatların meslek örgütleridir. Baştan hemen belirtmek gerekir ki, Barolar sıradan bir meslek örgütü değildir. Anayasanın 135. Maddesine dayalı olarak kurulan kurumlardan birisi olması yanında; Avukatlık Kanunun, “Baroların Kuruluş ve Niteliklerinin Belirlenmesi” başlığı altında düzenlenen 76. Maddesi ve “Yönetim Kurulunun Görevleri” başlığı altında düzenlenen 95. Maddesine dayalı olarak görev ve yetkileri belirlenmiş, Kamu Kurumu niteliğinde meslek kuruluşlarıdır. Barolar Birliği ise Baroların birlikteliğinden oluşan ve yine Avukatlık Kanunun 110. Maddesinde düzenlendiği haliyle bütün Baroların katılmasıyla oluşan kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşudur.


“AVUKATLAR DEMOKRASİNİN NEFERLERİDİR”


Avukatların görevleri içinde, Yargı içerisinde haklının hakkını teslim almasını sağlamak, suçlunun ve suçsuzun belirlenmesinde Yargıya yardımcı olmak gibi mesleğin doğal gerekleri yanında, Hukukun üstünlüğünü, Yargının Bağımsızlığını ve tarafsızlığını savunmak, İnsan Hakları, Demokrasi ve Özgürlüklerin gelişmesi için öncü olmak gibi görevleri de vardır.  Avukatlar Demokrasinin neferleridir.


“BU ÇALIŞMA HENÜZ TBMM ÖNÜNE GETİRİLMEMİŞTİR”


Barolar, Avukatlık Mesleğinin tam ve eksiksiz yürütülmesi, Avukatların meslek içi denetimlerinin sağlanması yanında, hakkını aramak ve kendini savunmak için ekonomik gücü olmayan kişilere hukuki yardım sağlamak gibi görevleri de yerine getirirler.  Son dönemde, Avukatların Barolara kayıt zorunluluğunun kaldırılarak, ihtiyari hale getirilmesine, bir ilde birden fazla Baro Kurulmasının sağlanmasına, Baroların seçim sistemlerinin değiştirilmesine ve yine Baroların TBB de temsil sisteminin değiştirilmesine yönelik bir Avukatlık Kanunun Taslağının hazırlandığı ve bu konularda çalışmalar yapıldığı anlaşılmaktadır. Bu çalışma henüz TBMM önüne getirilmemiştir. Ancak , Avukatlık Kanunun yeniden düzenlenmesine ilişkin bir çalışma olduğunu ve TBMM ne geleceğini biliyoruz.


“BAROLARIN İŞLEVSİZ HALE GELECEĞİNİ ŞİMDİDEN GÖRÜYORUZ”


Bu çalışmanın, Baroların Sendikalaştırılmasına , Dernekleştirilmesine neden olacağını ve Kamu Kurumu niteliğindeki meslek kuruluşu niteliğinden çıkmasına neden olacağını , Baroların işlevsiz hale geleceğini şimdiden görüyoruz. 


TEK MUHATAP BAROLAR VE TBB OLMALI


Tüm Türkiye deki 80 Baro ve TBB birlikte, 19 Mayıs 2020 ve 01 Haziran 2020 tarihlerinde Avukatlık Kanununda yapılacak değişikliklerin bu aşamada durdurularak, Baroların ve TBB’nin görüşlerinin de alınması suretiyle bir çalışmanın yapılmasını, Avukatlık Kanununda yapılacak değişikliklerin tek muhatabının Barolar ve TBB olması gerektiğini ifade ettik. TBB Başkanı ve Baro Başkanlarından oluşan bir heyet ile birlikte, siyasiler ve yetkililer ile görüşmeler yapılarak, çalışmanın durdurulmasını talep ettik. Ancak, bu aşamada görüyoruz ki TBB ve Baroların görüşleri alınmadan ve açıkladığımız görüşlerimize itibar edilmeden çalışmalara devam edilmektedir.


“ADALET İSTİSNASIZ HERKES İÇİN GEREKECEKTİR”


Avukatlık Kanunun da yapılacak değişikliklerin Kamuyu ilgilendiren birçok yönü olacağını paylaşmak bizim görevimiz haline gelmiştir.  Avukatlık Kanunun da beklenen değişiklikler yapıldığı takdirde; Öncelikle, Savunmanın kutsallığı ve Savunmanın bağımsızlığı ve etkinliği zarar görecek ve ortadan kalkacaktır ki, haklının hakkını teslim alması, kişinin kendisini savunabilmesi noktasında birçok sorunlarla karşılaşılacağı görülecektir. Unutmamak gerekir ki Adalet mutlaka bir gün istisnasız herkes için gerekecektir.


“BİRÇOK KONUDA İTİLAFLAR ORTAYA ÇIKACAKTIR”


Birden çok Baronun kurulması halinde, Meslek için disiplin ve denetimler ortadan kalkacak, Mahkemelerin ve diğer kurumların muhatap alacağı bir Baro olmayacak, Avukatların stajlarını yapması ve ruhsatlarının düzenlenmesi konusunda sıkıntılar oluşacak, Avukatlığa kabul koşullarının yerine getirilip getirilmediği, kabulde bir engel bulunup bulunmadığı denetlenemeyecek, CMK kapsamında avukat görevlendirmelerinde ve Adli yardımda avukat görevlendirmelerinde kim görevli olacak, gibi Kamuyu yakından ilgilendiren birçok konuda itilaflar ortaya çıkacaktır. 


“KAMUOYUNUN GÜCÜNÜ ARKAMIZDA HİSSETMEK İSTERİZ”


Baroların mevcut hali ve işlevleri değiştirildiği takdirde; bağımsız ve tarafsız bir yargı erkinin varlığından da söz edilemez hale gelir.  Devletlerin demokratik olarak nitelenebilmesi için tüm Anayasal kurumların işler ve işlevsel halde olması gereklidir. Avukatlık Kanunun Baroların ve TBB’nin görüşleri alınmadan değiştirilmesi çalışmaları karşısında, Kamuoyunun gücünü arkamızda hissetmek isteriz. Kamuoyuna Saygı ile duyurulur” dedi.

 



Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER

Son Yorumlar
Aslan karabey
Sinan barut olabilirmi acaba?
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Bolu Havadis | http://www.boluhavadis.net/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2019 - 2020