Bolu Havadis

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Flash Haber
Kategori : GÜNCEL
Haberin Tarihi :   31 Mart 2020 - 14:13

HALK PAZARI İÇİN NELER YAPILMALI

Büyüt
Küçült
HALK PAZARI İÇİN NELER

 

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Bolu İl Temsilcisi Cem Kösemeci, Korona virüsüne karşı halk pazarlarında alınması gereken önlemler konusunda yazılı olarak açıklamada bulundu.

 

Kösemeci yaptığı açıklamada; “Vatandaşlarımızı korumak, hastalığın yayılmasını engellemek ve buradan geçimini sağlayan pazarcı esnafımızın mağduriyetini gidermek amacıyla pazar yerlerinde alınması gereken önlem ve önerilerimiz aşağıdaki gibidir. Yaşadığımız bu zor günlerde , TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Bolu İl Temsilciliği olarak üzerimize düşen toplumsal sorumluluğu yerine getirmeye; başta Bolu Valiliği ve il/ilçe belediyeleri olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve ilgili sivil toplum kuruluşları ile işbirliğine hazırız” ifadelerine yer verdi.

 

14 MADDELİK TEDBİR

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Bolu İl Temsilcisi Cem Kösemeci, 14 maddeden oluşan alınması gereken önlemleri şu şekilde sıraladı;

 

1- Pazarcı esnafı ve tezgah sayısı baz alınarak pazarların gün sayılarının arttırılması

(Satıcıların tezgah sırasına göre birer atlayarak iki güne dağılmaları gibi) veya fiziki

şartların müsait olması durumunda mevcut alana yayılarak tezgah aralarının 3 metre olacak

şekilde düzenlenmesi yapılmalıdır.

 

2- Yüz yüze karşılaşmayı azaltmak ve girişi kontrol etmek amacıyla giriş ve çıkış kapısı

ayrılarak tek yön uygulaması yapılmalıdır. Ayrıca pazar yerinin metrekaresi ile orantılı

olarak belirli sayıda vatandaşın içeri alınması sağlanmalıdır.

 

3- Yetkililerin gözetiminde pazarcı esnafı tarafından hijyen koşullarına dikkat edilerek ön paketlenmiş ve tartılmış ürün teslimine yönelik bir düzenleme ile alışveriş ve temas süresi mümkün olduğunca kısıtlanmalıdır. Yıkanması mümkün olmayan (et ve süt ürünleri, baharat, ekmek, kuruyemiş, salça vb.) yiyeceklerin ambalajsız satışı yasaklanmalıdır. Ayrıca, meyve ve sebzelerin dilimlenerek veya soyularak satışının yapılmasına izin verilmemelidir.

 

4- Pazar yerlerine temiz su için seyyar musluk ve lavabolar yerleştirilmesi suretiyle el yıkama olanakları sağlanmalıdır. Pazarcı esnafı, normalde 20 saniye olan el yıkama süresini 40 saniyeye çıkarmalı, maske ve eldiven kullanmalıdır.

 

5- Pazar yerlerinin girişlerinde ve pazar alanlarında ''Mesafeni koru'', ''Alışverişini yap ve evine dön'' vb. mesajlar verilebilir.

 

6- Pazarlarda gıda ve temizlik maddelerinin dışında herhangi bir ürünün (tekstil, züccaciye, oyuncak vb.) satılmasına izin verilmemelidir.

 

7- Zabıta denetimleri bu süreçte sıklaştırılmalı ve Gıda Mühendisleri eşliğinde sıkı denetim yapılmalıdır.

 

8- Pazar girişinde yoğunluk oluşturmayacak şekilde pazara gelen vatandaşların vücut Pazar girişinde yoğunluk oluşturmayacak şekilde pazara gelen vatandaşların vücut sıcaklıklarının ölçülmesi sağlanmalıdır. sıcaklıklarının ölçülmesi sağlanmalıdır.

 

9- Giriş ve çıkışlara ve pazar yeri giriş ve çıkışlara ve pazar yerinin belli bölgelerine el dezenfektanları konulmalı, pazarın belli bölgelerine el dezenfektanları konulmalı, pazar esnafına maske ve eldiven dağıtımı yapılmalıdır. Esnafına maske ve eldiven dağıtımı yapılmalıdır.

10- Balık tezgahlarında ahşap kullanımı önlenmeli, serginin üzeri açık olmamalı ve kullanılan Balık tezgahlarında ahşap kullanımı önlenmeli, serginin üzeri açık olmamalı ve kullanılan buzlar içilebilir nitelikte sulardan yapılmış olmalıdır. Buzlar içilebilir nitelikte sulardan yapılmış olmalıdır.

 

11- Pazar (alışveriş süresi) bittikten sonra pazar yerinin temizlik ve dezenfeksiyonu için gerekli Pazar (alışveriş süresi) bittikten sonra pazar yerinin temizlik ve dezenfeksiyonu için gerekli tedbirler arttırılmalıdır. Tedbirler arttırılmalıdır.

 

12- Nakit para kullanımı yerine temassız kartların kullanımının tercih edilmesi sağlanmalı, Nakit para kullanımı yerine temassız kartların kullanımının tercih edilmesi sağlanmalı, ancak nakit para kullanımının tercih edilmesi ancak nakit para kullanımının tercih edilmesine karşın, her tezgahta biri ürünlerle biri ne karşın, her tezgahta biri ürünlerle biri ödemelerle ilgilenecek en az iki kişi olmalıdır. Ödemelerle ilgilenecek en az iki kişi olmalıdır.

 

13- Pazar esnafının sağlık durumları satış öncesi kontrol edilmeli; ateşi olan, öksüren, vb. Pazar esnafının sağlık durumları satış öncesi kontrol edilmeli; ateşi olan, öksüren, vb. pazarcının satış yapmasına izin verilmemelidir. Pazarcının satış yapmasına izin verilmemelidir.

 

14- Alışverişlerini tamamlayan, alışverişlerini tamamlayarak evlerine dönen vatandaşlarımız pazar arabalarını mümkünse arak evlerine dönen vatandaşlarımız pazar arabalarını mümkünse dışarıda bırakmalı ve poşetlere temas ettikten sonra mutlaka el hijyenini sağlamalıdır. Dışarıda bırakmalı ve poşetlere temas ettikten sonra mutlaka el hijyenini sağlamalıdır.

 Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER

Son Yorumlar
Furkan Yıldırım
Adam gibi adam Helal olsun Abim
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Bolu Havadis | http://www.boluhavadis.net/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2019 - 2020