Bolu Havadis

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Flash Haber
Kategori : GÜNCEL
Haberin Tarihi :   08 Ocak 2021 - 15:03

MECLİSTEN ÖZEL İDARE KİRACILARINA PANDEMİ DESTEĞİ

Büyüt
Küçült
MECLİSTEN ÖZEL İDARE KİRACILARINA PANDEMİ

 

İl Genel Meclisi Ocak Ayı son oturumunda İl Özel İdaresi kiracısı olan işletmelerle ilgili önemli bir karar çıktı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü genelgesine istinaden pandemi sürecinde faaliyetleri durdurulan veya faaliyette bulunmayan işletmelerden 3 ay süre ile kira alınmamasına, diğer işletmelerin de 3 ay süre ile aylık kiralarının % 50 indirimli olarak tahsil edilmesine karar verildi.

 

Yaşar Yüceer Başkanlığında hafta boyunca devam eden İl Genel Meclisi Ocak Ayı toplantıları sona erdi. Son oturumda yeni virüs salgının etkilerinin azaltılması ile ilgili kanun uyarınca İl Özel İdaresine ait mülklerin kira bedellerinin alınmaması, indirim, erteleme ve süre uzatımına dair Plan ve Bütçe Komisyonundan gelen rapor görüşüldü.

 ERTELEME KARARI ALINDI

 

 

 

Raporda; “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğünün 15.12.2020 tarih ve 2020/27 sayılı genelgesinde; a) Kamu kurum ve kuruluşları tarafından alınan önlemler sonucunda veya pandemi sürecine bağlı olarak faaliyetlerinde azalma meydana gelen işyerlerinden tahsil edilecek sözü edilen bedellere ilişkin olarak idarece yapılacak değerlendirme sonucunda indirim veya erteleme yönünde karar alınabileceği, b) (a) bendindeki sebepler sonucunda faaliyetleri durdurulan veya faaliyette bulunamayan işletmelerden faaliyette bulunamadığı döneme ilişkin olarak sözü edilen bedellerin tahsil edilmemesi, ayrıca bu süreler kadar sözleşme sürelerinin uzatılması, c) Peşin ödeme yapılan işyerlerinde bu sürece isabet eden dönemler için (a) ve (b) bentleri uyarınca gerekli indirim, erteleme ve süre uzatımı yapılabileceği, ç) Zorlayıcı sebeple ortaya çıkan durumun müşteriden/yükümlüden kaynaklanan bir kusurdan ileri gelmemiş olması, bu durumun taahhüdün yerine getirilmesinde engel nitelikte olması, müşterinin/yükümlünün bu engeli ortadan kaldırmaya gücünün yetmemiş bulunması hususlarının idarece yapılacak değerlendirme sonucunda tespit edilmesi halinde sözleşmenin karşılıklı olarak fesih edilebileceği hususları belirtilmiştir. Komisyonumuz konu üzerinde yapmış olduğu çalışmalar sonucunda;  1) Bakanlık genelgesinin (a) bendinde belirtilen sebeplerle faaliyetleri durdurulan veya faaliyette bulunamayan işletmelerden 01.01.2021 – 31.03.2021 tarihleri arasında 3 (üç) ay süre ile kira alınmayarak, bu süre kadar sözleşme sürelerinin uzatılması, 2) Diğer işletmelerden 01.01.2021 – 31.03.2021 tarihleri arasında 3 (üç) ay süre ile aylık kiralarının % 50 indirimli olarak tahsil edilmesi uygun görülmüştür” denildi. Söz konusu rapor meclis üyelerinin oy birliği ile kabul edildi.

 Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER

Son Yorumlar
ozmengenli
mengene yagan yagmurda su bile vermezler. ama ismimiz gerede olsa simdiye bittiydi
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Bolu Havadis | http://www.boluhavadis.net/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2020 - 2021