Bolu Havadis

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Flash Haber
Kategori : GÜNCEL
Haberin Tarihi :   31 Ağustos 2016 - 23:15

Rektör FETÖ ye yardım ve yataklık yaptı mı?

Büyüt
Küçült
Rektör FETÖ ye yardım ve yataklık yaptı
Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Hayri Coşkun, Havadis gazetesinde çıkan haberlere karşılık gönderdiği tekzip ve düzeltme metninde adeta FETÖ’ye yardım ve yataklık yaptığını itiraf etti.

Hafta içi Havadis gazetesinin internet sitesinde yer alan AİBÜ Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) hakkındaki haber sonrası açıklama yapan Rektör Hayri Coşkun, projelerin Bilimsel Araştırma Projeleri yönetmenliğe uygun şekilde verildiğini dile getirmişti.

 

Havadis gazetesi olarak BAP projeleri örneklemesiyle AİBÜ’de Rektör Hayri Coşkun yönetiminde yıllarca Fetullahçı yapılanmaya nasıl destek verildiğini tüm ayrıntılarıyla açıklıyoruz;

 

BAP ve AİBÜ FETÖ yapılanmasının gerçeği

Rektör Hayri Coşkun, paralel kumpasın bir parçası gibi davranmak suretiyle kendisine BAP da usulsüzlük yapmamak adına direnen yardımcısından kurtulduktan sonra ilk iş olarak A. Akçahan Gepdiremen’in yerine AİBÜ Paralel Yapı İmamı olduğu iddia edilen ve şuan kaçak olan Prof. Dr. Kenan Gümüştekin’i Rektör Yardımcısı olarak atamış, hemen ardından BAP’ın koordinatörlüğünü de Prof Gümüştekin’e vermiştir. Bu şekilde AİBÜ BAP Birimi tamamen Paralel Yapının kontrolü altına girmiştir. Bu tarihten itibaren BAP Biriminde Paralel Yapı elemanlarına usulsüz olarak bir çok proje desteği verilmiştir. Nitekim, Gümüştekin’in BAP koordinatörlüğü yaptığı dönem incelendiğinde, bu dönemdeki projelerin büyük çoğunluğunun 15 Temmuz darbesi sonrası göz altına alınan veya tutuklanan FETÖ üyelerine verildiği görülecektir.  Gümüştekin, bu görevini, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından ikinci kez Rektör olarak atanmasına kadar devam ettirmiştir.

 

İddialar doğru mu Rektör Bey!

Rektör Coşkun’un ikinci kez atamasının ertesi günü, iddiaya göre, başta FETÖ’nün Batı Karadeniz Üniversiteleri imamı ve FETÖ’nun kalp doktoru AİBÜ Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Yazıcı olmak üzere diğer etkin FETÖ üyesi öğretim üyelerinin de baskısıyla Gümüştekin, Rektör Coşkun tarafından BAP Biriminden daha önemli olan (ne hikmetse yine para ile ilgisi en çok olan) AİBÜ Tıp Hastanesi Başhekimliğine getirtilmiştir. Bu hususta dikkat edilecek bir husus da, Prof. Dr. Kenan Gümüştekin, 15 Temmuz darbe girişiminden tam iki gün önce (13 Temmuz) iki ay izin alıp (izin verilip), izini kaybettirmiş olmasıdır.

 

Bu bağlantılar tesadüf mü!

AİBÜ BAP birimindeki FETÖ etkisi 17-25 Aralık sonrasında da olanca hızıyla devam etmektedir. Öyle ki Rektör Coşkun, ikinci kez Rektörlüğe atanmasından sonra, daha önce de AİBÜ Tıp Fakültesi Eski Başhekimliğine atadığı Prof. Dr. Hayrettin Öztürk’ü (bu kez rektör yardımcılığına atamış, BAP Birimi koordinatörlüğünü de Öztürk’e vermiştir. Öztürk de daha sonra Başhekim Yardımcılığına AİBÜ Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Arif Duran’ı (Duran 15 Temmuzdan sonra FETÖ operasyonları kapsamında tutuklanmıştır.) atamıştır. Prof. Dr. Hayrettin Öztürk bununla da yetinmeyip kendisi ile birlikte Duran’ı AİBÜ’de döner sermayenin sorumluluğuna getirmiştir. Prof. Öztürk, uzmanlığını Türkiye’de FETÖ yapılanmasının en etkin olduğu üniversitelerden birisi olarak bilinen Dicle Üniversitesi’nde (15 Temmuzdan sonra bu üniversite Rektörü FETÖ mensubiyeti nedeniyle görevden alınmıştır) yapmıştır. (Paralel yapının Batı Karadeniz Üniversiteleri İmamı Prof. Dr. Mehmet Yazıcı da daha önce Dicle Üniversitesinde çalışmış, ardından Düzce Üniversitesi’nde çalıştıktan sonra da AİBÜ’ye özel görevle getirtilmiştir),

 

BAP Birimini FETÖ’mü kontrol etti

Birimi koordinatörlüğünü yürütmesinden sonra başlamış ve bu birim başta Rektör olmak üzere birim koordinatörü Öztürk ve dönemin BAP Birimi komisyonunda yer alan komisyon üyelerin bazılarının (ki bunlardan AİBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Bahar, AİBÜ. Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Erol Öztürk ve AİBÜ. Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nadir Göksügür 15 Temmuz darbe girişiminden sonra FETÖ mensubiyetleri şüphesiyle 12 gözaltına alındıktan sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakılmışlardır) katkılarıyla BAP proje desteklerinin, 17-25 Aralıktan sonra bile 15 Temmuz darbe girişiminden sonra FETÖ mensubiyeti şüphesiyle haklarında gözaltı, tutuklanma veya adli kontrolle serbest kalma kararları verilen pek çok öğretim üyesinin bulunduğu kişilerin projelerine verildiği göz önüne alındığında, FETÖ’nün bu birim üzerindeki etkisini açıkça ortaya koymaktadır. Buna en çarpıcı örneklerini AİBÜ FETÖ İmamı Prof. Dr. Kenan Gümüştekin’e bu dönemde verilen ve aşağıdaki tabloda sadece 3 tanesine değinilen proje örneklerinde görmek mümkündür.

 

Proje sahibi      Projenin başlangıç tarihi          Projenin bitiş tarihi      Projenin bütçesi           Ek bütçe

 

Prof. Dr. Kenan Gümüştekin  07.07.2015      07.07.2017      29943,27         7485,82

Prof. Dr. Kenan Gümüştekin  05.03.2015      05.03.2017      29538,19         3630

Prof. Dr. Kenan Gümüştekin  05.03.2015      05.03.2015      29783,64         4890

 

Bu paralar şimdi ne olacak!

Yukarıdaki tabloda görüldüğü gibi, Prof. Öztürk’ün BAP Birimi koordinatörlüğünde, AİBÜ FETÖ İmamı Prof. Dr. Kenan Gümüştekin’e verilen ve tabloda sadece üçüne değinilen projelerde, neredeyse proje üst limiti olan 30000 TL’ye yakın proje destekleri verilmesine rağmen, aynı projelere daha sonra ek kaynak ta sağlanmıştır. Projelerin 2017’de bitecek olmasına rağmen bu ek bütçe hangi saikle Gümüştekin’in projelerine tahsis edilmiştir. İşin en ilginç yani Gümüştekin 15 Temmuzdan iki gün önce Rektörlük tarafından 2 aylık yıllık izin verilerek yurt dışına kaçmıştır. Nitekim, İsmi 15 Temmuzdan sonra FETÖ soruşturması kapsamında göz altına alınacaklar listesinde bulunan Gümüştekin tüm aramalara rağmen kendisine ulaşılamamıştır.

 

HAVADİS GAZETESİ OLARAK SORUYORUZ;

*Kenan Gümüştekin ve diğer FETÖ mensubu akademisyenlere verilen proje desteklerinin sorumluluğu kime aittir.

* Projelere verilen bu paraların FETÖ’ya himmet parası olarak gitmediğine nasıl emin olabilirsiniz?

*Gümüştekin yurt dışına kaçtığına göre, onun projelere verilen para destekleri nasıl geri tahsil edilecektir?

* Tüm sürece bakıldığında, yaşananlar FETÖ oluşumunu ve yapılanmasını ortaya koymuyor mu?

*FETÖ üyesi olduğu herkes tarafından bilinen Prof. Dr. Kenan Gümüştekin’e 17-25 Aralık sonrası hangi mantık ve düşünce ile proje desteği verilmiştir. Bu durum FETÖ’ya yardım ve yataklık anlamına gelmez mi?

 

DAHA FAZLASI İÇİN GAZETENİZİ ALMAYI UNUTSayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER

Son Yorumlar
Gönül BOSTANCI
Bu yakınlarda mengenden bolu ya hastaneye gitmem gerekti. Eşimin maaşına icra geldiği
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Bolu Havadis | http://www.boluhavadis.net/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2017 - 2018