Bolu Havadis

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Flash Haber
Kategori : GÜNCEL
Haberin Tarihi :   22 Ocak 2020 - 19:30

TÜM BOLU TEK YÜREK OLDU

Büyüt
Küçült
TÜM BOLU TEK YÜREK

 

Bolu Platformu önderliğinde birleşen 50 sivil toplum örgütü ‘Bolu Güney Çevre Yolu’ nun şehre vereceği zararı göz önüne bulundurarak, yolun yapımının durdurulması için ortak basın açıklaması yaptı.

Haber: Aysu Özdemir

 

Bolu Güney Çevre Yolu’nun şehre vereceği zararın önüne geçebilmek adına Bolu tek yürek oldu. Bolu’nun geleceğini düşünen 50 sivil toplum örgütü ve muhtarlar ortak basın açıklaması düzenleyerek yetkililere seslendi.

 

‘BU SESE KULAK VERİN!’

Sivil Toplum Örgütü temsilcilerinin katıldığı basın toplantısında, tüm sivil toplum örgütleri tarafından imzalanan ortak basın açıklamasını, Bolu Platformu Hukuk Kurulu Üyesi avukat Zuhal Demirci okudu.  Demirci’nin açıklamasından önce bir konuşma yapan Bolu Platformu Başkanı Orhan Uçar; “Bizler, Bolulular ve gelecek nesiller için buradayız.  Biliyoruz ki kamu otoritesi bizlere hizmet için var. Bugün burada hatalı gördüğümüz kamu uygulamasının düzeltilmesi ve taleplerimizin yetkililerimize siz değerli basın mensupları ile iletilmesi için buradayız. Umarım Bolu’nun geleceği için hayati önem taşıyan bu konumuzun muhatapları Bolu’nun sesine kulak verir’’ ifadelerine yer verdi.

 

‘100 HEKTAR TARIM ALANI YOK OLACAK’

Güney Çevre Yolu Projesinin şehre vereceği zararı basın mensuplarıyla paylaşan Bolu Platformu Hukuk Kurulu Üyesi Zuhal Demirci,  projenin yapılması halinde yaklaşık 100 hektar tarım alanının yok olacağını söyledi. Yaptığı açıklamada Demirci; ‘’ Bolu Platformu koordinatörlüğü ile, yaklaşık 50 STK ve bölge muhtarlarının katılımıyla, çevre yolu projesinin mevcut güzergahının iptali için bir çalışma grubu/alt platform oluşturduk. Amacımız, yaşadığımız şehrin doğal ve beşeri varlıklarını koruyarak, sahip çıkarak ve mümkün olduğunca daha da katkı sağlayarak; gelecek nesillerimize yaşanabilir bir şehir mirası bırakmak. Güney Çevre Yolu mevcut devam eden proje ile yapılırsa, şehrimiz için telafisi zor, hatta imkansız denebilecek olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Sorumluluk makamında olan yetkililerimize sesleniyoruz! Bu yol-duvar, yapıldığında: Yaklaşık 100 hektar tarım alanı yok olacak! İlerleyen yıllarda şehrimizin ortası olabilecek bir güzergaha; 12 metre’ye varan yükseklikte ve 70 metre genişliğinde bir duvar inşa etmiş olacağız. Üstelik bu duvar, toprak dolgu malzeme ile  yapılıyor ve geçişler, altlarda oluşturulacak bir nevi dehlizlerden olacak! Çevre yolu, bazı köylerin ortasından geçmekte ve köyleri ikiye bölmektedir. Yakın köylerdeki yaşamı da olumsuz yönde etkileyecektir. Turizm sektörünü Bolu’nun gelecek vizyonunda en önemli yere koyuyoruz ve bu amaçla her fırsatta ve her ortamda çalışmalar yapılıyor. Şehrimizin özellikle turizm ile ilgili geleceği; güneye doğru kaplıcalarımız, göllerimiz, dağlarımız ve yaylalarımız aksında gelişecektir. Yapılmak istenen Güney Çevre Yolu; tam da bu tabii güzellikler ve varlıklarla buluşmak için şehrimize gelen yerli ve yabancı misafirlerimize kötü bir sürpriz olacaktır. Hava kirliliği oluşturacaktır. Görüntü kirliliği oluşturacaktır. Ses kirliliği oluşturacaktır. Bolu’nun güney bölgesi, tüm fonksiyonları ile olumsuz yönde değişecektir” ifadelerine yer verdi.

 

ALTERNATİF PROJELERİ SUNULAR

Güney Çevre Yolu için alternatif projeler üretilebileceğini belirten Demirci; “Ulaşım master planı ile birlikte çevre yolunun, Bolu için elbette ki bir ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz ve mümkün olan en kısa sürede de yapılmasını istiyoruz. Mevcut yol; iyi niyetlerle ve şehrimizin uzun vadeli ulaşım ihtiyaçları göz önünde bulundurularak projelendirilmiş olabilir. Ancak, proje aşamasında sadece ulaşım açısından bakıldığı ve başka açılardan değerlendirilmediği görülüyor. Ya da tercih, sadece ulaşım yönünde olmuştur. Şehrimize fazla zarar vermeden, söz konusu ulaşım ihtiyacımız farklı alternatiflerle de projelendirilebilir. Örneğin, Otoyolun Bolu doğu-batı arası ücretsiz kullandırılarak bu ihtiyaç kısa vadede görülebilir. Uzun vadede kuzeyde, otoyola paralel bir güzergahta çevre yolu inşa edilebilir. Böylelikle yeni bir görüntü, hava ve ses kirliliği oluşturmadan mevcut otoyol aksında bu yol projelendirilerek yapılabilir” dedi.

 

KONU YARGIYA TAŞINDI

Konuyu İdare Mahkemesine taşıdıklarını ve yasal sürecin başladığını söyleyen Demirci, Bolu’nun tüm bileşenleri olarak taleplerini de dile getirdi. Demirci açıklamasında; “Bolu İdare Mahkemesi’ne, projenin iptali için dava açıldı. Kamu yararından çok, mevcut güzergahı ile kamu için zarar oluşturacağı yönünde değerlendirdiğimiz çevre yolu projesinin, yasal süreç sonucunda da iptal edileceğini ümit ediyoruz. T.C. Bolu Valiliği Emniyet Müdürlüğü’nün 17.01.2020 tarih ve 47388285-10167-63191-42 sayılı evrakı ile imza kampanyası izni alınmıştır. Tüm halkımızdan, mevcut proje ile çevre yolu yapımının iptali için açılan imza kampanyamıza destek bekliyoruz. Talebimizin yazılı olduğu dilekçe ile birlikte imza dokümanı ilgili kurumlara iletilecektir. Netice itibariyle şu ana kadar yapılan Güney Çevre Yolu’nun Mudurnu yolu ile kesiştiği noktaya kadar; kent içi bulvar haline getirilmesi ve zemin kotuna düşürülmesi, diğer kısımlarının da iptal edilmesini Bölge halkı ve Bolulular adına yetkililerimizden talep ediyoruz. Yerel ve merkezi idarelerimizin ve kamu yöneticilerimizin, kamunun menfaati yönünde çalıştıkları veya çalışması gerekliliği hepimizin malumu. Zaman zaman hatalı uygulamalar olabilir. Biz, bu çevre yolu güzergahının da çok boyutlu olarak ve yeterince araştırılmadan, Bolu’ya fayda ve zararlarının çok fazla mütalaa edilmeden projelendirildiğini ve neticede hatalı bir uygulama olduğunu düşünüyoruz. Bu hatalı uygulamanın biran önce iptal edilmesini ve ihtiyaç olan çevre yolunun doğru bir güzergahtan yapılmasını istiyoruz. Bolu halkı, bu yol güzergahını istemiyor; Bolu’ya, Bolululara ve Bolu’nun geleceğine zarar vereceğini düşünüyor! Halkın bu isteğini ve değerlendirmelerini siz değerli basınımız vasıtasıyla sorumluluk makamında olan yetkililerimize iletiyoruz” cümlelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER

Son Yorumlar
Aslan karabey
Sinan barut olabilirmi acaba?
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Bolu Havadis | http://www.boluhavadis.net/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2019 - 2020