Bolu Havadis

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Flash Haber
Kategori :
Haberin Tarihi :   14 Haziran 2018 - 01:01

İMAR BARIŞI NASIL OLACAK?

Büyüt
Küçült
İMAR BARIŞI NASIL

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri tarafından Bolu’da bulunan muhtarlara ‘İmar Barışı’ ile ilgili bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Yasadan nasıl yararlanılacağı, hangi hususların İmar Affı konusuna girildiğinin anlatıldığı toplantıda konuşan Bolu Valisi Aydın Baruş,İmar Barışı uygulama sayesinde yüzyıllardır bu bölgede yaşayan insanlarımızın bu haklarının devam etmesini sağlayacağız.”dedi.

 

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans Salonunda düzenlenen toplantıya Bolu Valisi Aydın Baruş, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Osman Kazgan, İl Mahalli İdareler Müdürü Kemal Özçelik, Bolu Muhtarlar Derneği Başkanı Fikret Özen, Bolu Köy ve Mahalle Muhtarlar Derneği Başkanı İlhan Çalışkan, Bolu Merkez Mahalle Muhtarları Derneği Başkanı İlhami Otacıoğlu ile muhtarlar katıldı.

 

Düzenlenen bilgilendirme toplantısında konuşan Bolu Valisi Aydın Baruş, gündemde önemli bir konu olan İmar Barışı ile ilgili muhtarlarımızı bilgilendirmek üzere toplandıklarını belirtti.

“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yapı kayıt belgesi verilmesine ilişkin esaslara ve İmar Barışı’nda gerekli özellikleri taşıyan bütün vatandaşlarımızın bu uygulamaya katılmasını istiyor” diyen Bolu Valisi Aydın Baruş, ilimizde bulunan muhtarlara hitaben yaptığı konuşmasında özetle şu ifadelere yer verdi: “Bolu’da da daha önce yapılmış fakat yapı ruhsatı ve kullanma izni alamamış yapılar var. Özellikle önceden yapılmış kümesler var. Vatandaşlarımızın bu konuda mağduriyetleri vardı. Bu vatandaşlarımız Devletin sağladığı teşviklerden yararlanamıyorlardı. Elektrik su, doğalgaz gibi gereksinimleri;  bağlanamıyordu. Artık yapı kayıt belgeleriyle birlikte bunlar yapılabilecek.   

 

“BU BOLU İLİMİZ İÇİN ÖNEMLİ BİR KAZANÇ”

Diğer taraftan yine köylerimizde yayla evlerimiz var. Buralarda da sıkıntılı süreçler yaşandı. Bolu’da vatandaşımız bu konuya hassasiyet gösterdiler. En azından dışarıdan  birilerinin gelip buralara yapı yapmasına izin vermediler. Bu Bolu ilimiz için önemli bir kazanç. Benim muhtarlarımızdan ricam bu güne kadar gösterdiğiniz hassasiyete devam edin. Bu uygulama sayesinde yüzyıllardır bu bölgede yaşayan insanlarımızın bu haklarının devam etmesini sağlayacağız

 

DÜZENLEME İÇİN 31 EKİM 2018 TARİHİNE KADAR BAŞVURABİLİYORSUNUZ

Elinizde Yapı Kayıt Belgesi olduğu müddetçe de o yapıya yönelik herhangi bir yıkma işlemi, para cezası işlemi yapılamayacak. Daha önce de yapıyla ilgili bir para cezası yapılmışsa, o para cezası kaldırılacak, bir de yıkım kararı alındıysa yıkım kararı da geçersiz olacak. Bu çok güzel bir fırsattır. Bu düzenleme 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılan yapılar için geçerlidir. Bu düzenleme için 31 Ekim 2018 tarihine kadar başvurabiliyorsunuz . Beyanlar mutlaka doğru olmalı. Beyanlar doğru olmazsa yapılan kontrol sonrası yapı kayıt belgesi iptal edilecek ve alınan para devlete kalacak. Ben şimdiden bu uygulamanın ilimizde yaşayan vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.   Sizler de vatandaşımıza bu konuyu iletirseniz, 31 Ekim 2018 tarihine kadar başvurularını yapmalarını sağlarsanız, vatandaşlarımızın zor durumdan kurtulmalarını sağlamış olursunuz. Başvurular e-devlet üzerinden yapılabilecek. Ancak buradan yapılamazsa vatandaşlarımız Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne giderek danışma görevlilerinden yardım alabilirler. Bu konuda başka şahıslardan para karşılığı yardım almanıza gerek yok. Bu işin suiistimal edilmemesine muhtarlar olarak özen gösterin.”

 

MUHTARLAR BİLGİLENDİRİLDİ

Bolu Valisi Aydın Baruş’un konuşmasının ardından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri tarafından İmar Barışı Uygulaması ile ilgili detaylı bilgiler aktarıldı.

 

MÜRAACATLAR NASIL YAPILACAK?

Yapı Kayıt Belgesi 31.12.2017 tarihinden önce yapılmış olan yapılar için verilecek. Yapı kayıt belgesine başvurular 31 Ekim 2018'e kadar devam edecek. Bu noktada vatandaşların kendi rızasıyla müracaatı ve kendi beyanı esas alınacak. Müracaatlar e-devlet sistemi üzerinden yapılabilecek.  Müracaat aşamasında tereddütte düşülen konularda, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne gidilmesi halinde bilgi ve destekte bulunacak.

 

İmar Affı kapsamında değerlendirilmiş olan yapılar için oluşturulacak belge olan Yapı Kayıt Belgeleri, arsa emlak değeri ile yapı yaklaşık maliyeti toplamı üzerinden hesaplanan bedelin konutlarda yüzde 3’ü, ticari yapılarda yüzde 5’i olacak şekilde belirleniyor. Yapı Kayıt Belgesi, yapının yeniden yapılmasına veya kentsel dönüşüm uygulamasına kadar geçerli olacak.

 

Yapı Kayıt Belgesi için e-devlet yoluyla başvuru yapacak vatandaşlardan şu belgeler istenecek:

1) E-devlet şifresi

2) Geçerli bir cep telefonu numarası

3) Geçerli bir e-posta adresi

4) Beyan edilecek yapının adresi

5) Tapusu varsa ada ve parsel bilgileri

6) Toplam inşaat alanı; konutların ve işyerlerinin ayrı ayrı toplam alanları (m2)

7) Yapıdaki konut ve işyeri sayısı

8) Arsa/Arazinin emlak vergi birim değeri (TL/m2) (İlgili belediyesinden alınabilecektir.)

9) Yapının bulunduğu arsanın alanı; varsa tapudaki alan yoksa beyan edilecek alan (m2)

10) Yapı sınıfı (sistemin sunacağı seçeneklerden seçilecek)

11) İmar mevzuatına aykırılığın tarif edilmesi

12) Yapıyı gösteren ve ayrılık kısmını gösteren birer adet fotoğraf. (Fotoğrafların dosya formatı .jpg, .jpeg veya .png olmalıdır.)

 

Müracaatta yapıya ilişkin bilgilerin doğru girilmesi gerekmektedir. Tapuda işlem yapılırken yapının mevcut durumunu gösteren proje istenecek ve bu projenin Yapı Kayıt Belgesindeki bilgilerle uyumlu olması aranacaktır.

 

 Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER

Son Yorumlar
Durmus ali arslan
Biz turk milliyetcileri olarak vvatanmizin ve milletimizin korun masinda kanimizin son
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Bolu Havadis | http://www.boluhavadis.net/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2018 - 2019