Bolu Havadis

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Flash Haber
Kategori : GÜNCEL
Haberin Tarihi :   17 Aralık 2019 - 13:21

KADINA YÖNELİK ŞİDDETE BASINA SANSÜR

Büyüt
Küçült
KADINA YÖNELİK ŞİDDETE BASINA

 

Valilik tarafından düzenlenen kadına yönelik şiddetle mücadelede kurumlar arası işbirliği protokolü ve koordinasyon planı toplantısında basına sansür uygulandı.

 

Vali Ahmet Ümit başkanlığında yapılan toplantıya Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, İlçe kaymakamları ve daire müdürleri katıldı.

 

GAZETECİLER SALONDAN ÇIKARTILDI

Valilik Abat Toplantı Salonunda saat:10;00’da gerçekleşen toplantıya İlimizde görev yapan basın mensupları da davet edildi. Toplantı başlamadan önce görüntü almalarına müsaade edilen basın mensupları daha sonra toplantı salonundan çıkartıldı. Basına kapalı olarak yapılan kadına yönelik şiddetle mücadelede kurumlar arası işbirliği protokolü ve koordinasyon planı toplantısı sonrası Valilik tarafından basın mensuplarına hazır bir metin gönderildi.

 

VALİLİK TARAFINDAN GÖNDERİLEN RAPOR

Basının davet edilmesine rağmen sadece toplantı öncesi fotoğraf çekilmesine müsaade edilen ve ardından basına kapalı olarak devam ettirilen toplantı sonrası Valilik aşağıda ki metni yayımladı.

 

Kadına yönelik şiddet dünyada insanlığın en acı gerçeklerinden birisidir.

Ne yazık ki dünya genelinde her yıl çoğunluğu kadınlardan oluşmak üzere 1,4 milyon insan şiddet nedeniyle hayatını kaybetmektedir.

Ülkemizde son yıllarda kadının toplumsal statüsünün geliştirilmesi, sosyal statüsünün güçlendirilmesi, kadın haklarının geliştirilmesi ve kadına yönelik her türlü şiddetin önlenmesi konularında gerekli yasal düzenlemeler yapılmış, eylem planları geliştirilmiş ve uygulanmıştır.

Bütün bunlara rağmen Türkiye genelinde :

-2015 yılında : 360,

-2016 yılında :304,

-2017 yılında :353,

-2018 yılında :279,

-2019 yılında :318 kadın , cinayet sonucu hayatını kaybetmiştir.

Maalesef ilimizde de ;

2014 ‘de : 1,

2015 ‘de : 3,

2016 ‘de : 2

2017 ‘de : 3,

2019 ‘da : 1 kadın şiddet sebebiyle vefat etmiştir.

2018 yılında herhangi bir kaybımız olmamıştır.

Milli ve manevi değerlerimizle asla bağdaşmayan  Kadına Yönelik Şiddet Eylemleri Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadeleri ile “ bir insanlık suçudur.”

Kadına yönelik şiddetle en etkin şekilde mücadele, tüm kamu kuruluşları , sivil toplum kuruluşları , özel sektör , akademik çevreler ve medya olmak üzere sorumluluk ve vicdan sahibi herkesin tek yürek olması ile mümkündür.

Bu gerçekten hareketle kadına yönelik şiddetle mücadelede etkinliği maksimum seviyede artırmak amacıyla ;

- Aile , Çalışma ve Sosyal Hizmetler ,

- Adalet ,

- İçişleri ,

- Milli Eğitim,

- Sağlık Bakanlıkları ve

- Diyanet İşleri Başkanlığı arasında “KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELEDE KURUMSAL İŞBİRLİĞİ VE EŞGÜDÜMÜN ARTTIRILMASINA DAİR PROTOKOL” imza altına alındı.

Bu protokole istinaden yine aynı kurumlar tarafından 2020-2021 yıllarını kapsayan “KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE KOORDİNASYON PLANI” yapıldı.

 

17.12.2019 Salı günü saat:10.00 itibari ile 81 İl Valimiz tarafından bahse konu Bakanlıkların il bazındaki en üst düzey yöneticilerinin katılımı ile söz konusu protokolün ve koordinasyon planının tanıtımı yapıldı.

Biz de İlimizde aynı saat itibari ile gerekli çalışmaları başlattık.

Türkiye Cumhuriyetinin ilgili beş  Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı arasında yapılan koordinasyon planı ;

-* YEDİ ANA HEDEF ve DÖRT ALT HEDEF*ten oluşmaktadır :

-Protokolde sayılmış olan tüm Bakanlıklarımızın ve Diyanet İşleri Başkanlığımızın 2 yıl boyunca “Kadına Karşı Şiddetle Mücadele “ konusunda yürütecekleri görevleri Koordinasyon Planında detaylı bir şekilde sayılmıştır.

-Buna göre İlgili her bir Bakanlığımızın ve Diyanet İşleri Başkanlığımızın koordinasyon kapsamında yerine getirecekleri görevleri ayrı ayrı birer temel hedef olarak tespit edilmiştir.

-Bir diğer temel hedef ise bu kurumların kendi aralarında veri entegrasyonu ve iletişimin etkin şekilde sağlanmasıdır. Bundan tüm Bakanlıklar Diyanet İşleri Başkanlığı birlikte sorumlu tutulmuştur.

*DÖRT ALT HEDEF*:

1- Mevzuatın Etkin Uygulanması,

2-Kurumsal Kapasitenin Geliştirilmesi,

3-Toplumsal ve bireysel Farkındalıkları Artırma ve Bilinç Yükseltilmesi,

4-Veri Toplama ve Araştırma  yapılması ile bunların analiz edilerek hayata geçirilmesidir.

*Bu kapsamda , örneğin ;

-Kadına yönelik cinsel, psikolojik, fizyolojik her türlü şiddetle mücadele bütün kurumlar tarafından “sıfır tolerans”la yürütülecektir.

-İlgili hakim , savcılara ve kalem müdürlerine ,

-50.000 kamu personeline ,

-50.000 vatandaşımıza

-10.000 işçi , işveren ve sendika üyesine ilgili Bakanlıklarca seminerler verilecektir.

-Alo 183 Sosyal Destek Hattının bilinirliği ve etkinliği arttırılacaktır.

-Risk analizlerinin doğru yapılabilmesi için Aile Bilgi Sistemine entegre edilmek üzere Risk Analiz Modülü ilave edilecektir.

-Aile Danışmanlığı sistemi yaygınlaştırılacaktır.

-Mağdurların hizmetlerden daha etkin bir şekil de faydalanmaları sağlanacaktır.

-İletişim stratejileri geliştirilecek ve ilgili kurumlar arasında etkin şekilde kullanılacaktır.

-Mevzuatın güncellenmesi için gerekli çalışmalar yapılacaktır.

....

İlimiz genelinde bugüne kadar Valiliğimizin koordinesinde Kadına Yönelik Şiddetle Mücadeleye yönelik yine Bakanlıklarımızın öncülüğünde çeşitli faaliyetler yürütülmüştür.

Bundan sonra da yukarıda bahsedilen ilgili Bakanlıklarımızın mutabık kaldıkları Protokol ve Koordinasyon Planı çerçevesinde bütün kurumlarımız ve kamuoyumuzla birlikte Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele konusunda “sıfır toleransla” çok daha etkin bir şekilde çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Bu çalışmalarımızda bütün vatandaşlarımızın katkılarına ihtiyacımız bulunmaktadır.

Tüm Bolu’lu hemşehrilerimizin onuru olarak gördüğümüz Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele konusunda Kamu Kurum ve Kuruluşlarımız, Özel Sektör çalışanlarımız , STK’ larımız ve Kamuoyumuzla beraber hep birlikte mücadele edeceğiz. İnşallah hep birlikte başaracağız.

Güçlü Kadın Güçlü Aile demektir. Güçlü Aile Güçlü Toplum demektir.

Güçlü Toplum Güçlü Devlet demektir.

Daha mutlu birey,

Daha huzurlu aile , daha müreffeh toplum ve daha güçlü bir devlet için Kadına yönelik şiddetle mücadeleye destek olacak tüm Bolulu hemşehrilerime şimdiden teşekkür ediyorum.

 

 Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER

Son Yorumlar
Recep eset
Kurallara uyarak antraman yapalım saglıgımız herşerden önce gelir
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Bolu Havadis | http://www.boluhavadis.net/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2019 - 2020