Bolu Havadis

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Flash Haber
Kategori : KÜLTÜR-SANAT
Haberin Tarihi :   31 Mart 2020 - 16:43

BOLU’YA DAİR DİLİME DOLAŞANLAR VE ARANANLAR (SON)

Büyüt
Küçült
BOLU’YA DAİR DİLİME DOLAŞANLAR VE ARANANLAR

 

“Güzeli sahiplenmek ve güzelde dalıp kalmak herkesin;

Olması gereken güzeli bulup çıkartmak

Gözlere ve gönüllere kazandırmak,

Er kişinin işidir.” Derken, Sahi, nerede kalmıştık?

 

Bir diğer önemli husus, Bolulu Şehitlerimizin daima nesilden nesile anılmasına vesile olacak adına yaraşır bir anıtı içinde barındıracak şehrimize yaraşır bir parkın yapılması. Kurtuluş Şavaşı komutanlarından İhsan İdikut; “Bolulular yaratılış itibarı ile mert ve vefakâr insanlardır. Gayenin müstevli düşmanı memleketten atmak olduğunu anladıktan sonra, bunun tahakkuku için en çok fedakârlık gösteren, kan döken Bolulular olmuştur” der. O günün kaynakları da, şehit sayımız da bunu doğrular. Bolulular her zaman devletinin yanında olmuş, devleti için girdiği her savaşta korkusuzca çarpışmış ve canlarını feda etmiş, kanlarını akıtmıştır. Çanakkale’den Cumhuriyetimizin Kuruluşuna Bolulu Şehitler Kitabın’ı daha sonra gelen bilgilerle tashih edemeyişimize rağmen Balkan, 1.Dünya, Çanakkale, İstiklâl Harbi vuruşmalarında sayı biraz daha fazla ama biz kitaptaki sayıyı şimdilik esas alalım 1.270 Bolulu şehidimiz vardır. Bunlara sonradan 1923 sonrası vatan savunmasında şehit olanları da eklemek lazım. O dönemki şehir nüfusuna oranladığınızda muazzam bir sayı. Tam bir fedakârlık göstergesi. Peki bunun ebedileştirilmesi, genç nesillere bir övünç, aynı zamanda görev ve sorumluluklarını hatırlatacak, kendilerine bu yurdu vatan olarak bırakan, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurulmasında ve yüceltilmesinde canlarını feda eden kahraman şehit atalarını hayırla yâd edecekleri bir mekan ve anıt yapılması Bolu bütçesini, Bolu şehrini aşan bir beklenti midir? İdareciler, yetkililer bunu şehre kazandıramazlar mı ki diye söyleyecekleri sözleri merak ediyor bekliyorum. Bu hareket şehre tarihi bir zenginlik ve güç verecektir diye düşünüyorum.

 

Yine şehrimizde kültür, sanat bu alanlardaki aktiviteler kolu kanadı kırık şekildedir. Sanatın yapılacağı mekan kadar, sanatın sunulacağı, sanatçılarla sanat severlerin bir araya geleceği sergi salonu, tiyatro ve toplantı salonu yoksa her yeriniz sanatçı olsa ne olur. Sanatsal, kültürel ve sosyal etkinliklerle halkın buluşacağı mekan sıkıntısı halkın da, idarecilerin de bilgisi dahilindedir. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün salonu kapanın elinde kalıyor.  İl Özel İdaresi eski kardelen sinemasının bulunduğu binayı yıktı ve şehrin bu ihtiyacını bildikleri halde planı iş merkezi haline sokarak sanat ve kültür adına şehre büyük bir kötülüğe imza attılar. Yıkılan bina yıllarca sinema ve tiyatro salonu olarak tahsis edilmiş başarı ile de binaya bakılıp ilgilenildiği dönemde uzun zaman iş görmüş, sosyal sanatsal ve kültürel ihtiyacı gidermiştir. Büyüyen, üniversite ve turizm kenti olma arzusu ile hareket edilen kentin acilen kültürel, sosyal ve sanatsal ihtiyaçlarına uzun vadeli cevap verebilecek her tür aktivitenin yapılabileceği salonlara ihtiyacının giderilmesi önem arz etmektedir. Şu ana kadar kenti yönetenlerden iş merkezi yapımı, kafelerin çoğaltılmasına yönelik söz ve eylemler dışında bu ihtiyacın giderilmesine yönelik söz duymadık. Kente yapılacak, geniş çaplı organizasyonlara cevap verecek kapalı alan yapılmasına ihtiyacı aşikârdır. Sokak ortasında yapılan yemek yarışmaları, daracık yerlerde yapılan kitap günleri, mezbele yerlerde yapılan yöresel gıda satışları vs. göz önüne getirmek yeterli sanırım.  Bu amaçla yapılacak bir yapı için Borazanlar mahallesindeki eski Cezaevi alanı düşünülemez mi?

 

Özlemlediğimiz güzellikleri en kısa zamanda doyasıya yaşamamız ve gelecek nesillere de güzelce aktarıp yaşatabilmemizi diliyor, saygı ve selamlarımı sunuyorum.

 

 

 Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER

Son Yorumlar
Dora
Başkasının arazilerini bırak sayın başkan kendi asil işlerine adapte ol yağmurlarda evler lağımdan
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Bolu Havadis | http://www.boluhavadis.net/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2020 - 2021