Bolu Havadis

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Flash Haber
Kategori : GÜNCEL
Haberin Tarihi :   29 Eylül 2019 - 12:34

REKTÖRLÜĞÜ BİLMİYORSUN BARİ HACILIĞINI BİL!

Büyüt
Küçült
REKTÖRLÜĞÜ BİLMİYORSUN BARİ HACILIĞINI

 

Göreve geldiği günden itibaren eğitim ve bilim yerine kadrolaşmayla ve döner sermaye ile ilgilenen Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) Rektörü Mustafa Alışarlı, geçtiğimiz aylarda Hac görevini yerine getirerek Hacı ünvanınıda aldı.

 

Rektörlük görevini yerine getiremeyen Hacı Mustafa Alışarlı, Hacılığın hoşgörüsünden uzak davranışlarıyla tepkilere neden oldu. Bolu’nun mimarı ve manevi babası merhum İzzet Baysal’ın yeğeni İzzet Baysal Vakfının Başkanı Ahmet Baysal’ın telefonlarını açmayan ve geri dönüş yapmayan Rektör Hacı Mustafa Alışarlı kamuoyundan büyük tepki aldı.

 

‘PROTOKOLE SADIK KALINMAMIŞ OLUNACAK’

Son günlerde Mengende bulunan Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünün Bolu’ya taşınmasıyla gündeme gelen Rektör Hacı Mustafa Alışarlı’ya İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal, düzenlediği basın toplantısıyla cevap verdi.  İzzet Baysal Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Baysal, Mengen Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümüyle ilgili açıklamalarda bulunarak; “Mengen ilçemize 6 yıldır eğitim hizmeti veren 4 yıllık Gastronomi bölümünün Bolu merkeze taşınmasına ısrar edilirse; Mengen halkının hakkı yenmiş olacaktır. Rektörlük vakıfça imzaladığı protokole sadık kalmamış olacaktır” dedi.

 

BİLDİRİYİ GÖREN OKUDU

İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal Mengen’deki Gastronomi Bölümünün Bolu’ya taşınması konusuyla ilgili olarak BAİBÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı’ya da sert tepki gösterdi.  Baysal; Rektör Mustafa Alişarlı’yı telefonla arayarak böyle bir değişimin doğru olup olmadığını sordum. Cevap alamadığım gibi bana dönüş de olmadı” diye konuştu. Solmaz Ahmet Baysal Öğretmenevinde düzenlenen basın toplantısına İzzet Baysal Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Baysal ve eşi Solmaz Baysal, İzzet Baysal Vakfı Mütevelli heyeti üyeleri Necdet Gören ve Orhan Uçar ve basın mensupları katıldı. İzzet Baysal Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Baysal, BAİBÜ Mengen Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünün Mengen’den Bolu’ya taşınmasının Rektörlük tarafından yeniden gündeme getirilmesi üzerine konuyla ilgili olarak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda basın bildirisini İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal adına İzzet Baysal Vakfı Mütevelli heyeti üyesi ve Bolu Belediyesi eski başkanı Necdet Gören okudu.

 

‘BU BÖLÜM MENGEN’DEN KALDIRILAMAZ’

Bolu Abant İzzet Baysal üniversitesi Mengen Gastronomi Bölümü konusunda İzzet Baysal Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Baysal’ın basın bildirisinde şu ifadelere yer verildi: “İçinde bulunduğumuz ayın içinde Mengen Gastronomi ve Aşçılık bölümünde rektör yardımcılarından Sayın Aydın Him tarafından bazı öğretmenlerle bir toplantı yapılmış ve o toplantıda rektörlüğün bundan sonraki dönemde Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünün Bolu merkez yerleşkesine taşınacağı haberi verilmiştir. Bolu Takip Gazetesinde yayınlan bu haber metni bana ulaştırıldığında böyle bir değişimin olacağına inanmadım ve 17 Eylül Salı sabahı Sayın Rektör Mustafa Alişarlı’yı telefonla arayarak doğru olup olmadığını sordum. Ne yazık ki bana böyle düşündüklerini ve sebep olarak da 4 yıllık gastronomi bölümünün üniversite merkez kampüste bu yıl kurulan yeni turizm fakültesinin içinde bulunmasını gösterdi. Bunun haksız ve yanlış bir karar olacağını, aşağıda arz edeceğim gerekçelerle hem Mengen halkının kazanılmış bir hakkı olduğundan, hem de bu konuda rektörlükle yaptığımız 13.06.2016 tarihli protokole aykırı olacağından bahsettim. Ayrıca ülkemizde tarih boyu aşçılık merkezi olarak bilinen Mengen ilçemizin, her Bolulunun gurur duyduğu hususlardan biri olduğundan, aşçılık ve yemek sanatının ana bilim dalı olan Gastronomi bölümünden Mengen’den kaldırılamayacağını beyan ettim.

 

“CEVAP ALAMADIĞIM GİBİ BANA DÖNÜŞ DE OLMADI”

Beni haklı bulmuş olmak ile birlikte “Konuyu bir de YÖK Başkanı ile görüşeyim, siz hafta sonuna kadar kararımı bildiririm” dediler. Haftasonu olan 20 Eylül 2019 Cuma öğleden sonra kendisinden haber alamayınca aynı gün öğleden sonra akşama kadar 3 kere telefonla kendisini aradım. Cevap alamadığım gibi bana dönüş de olmadı.

 

“KONUYU BOLU VALİMİZE ARZA KARAR VERDİM”

 Bunun üzerine; konuyu hakkaniyetle irdeleyeceğimden emin olduğum Bolu Valimize, Sayın Ahmet Ümit’e arza karar verdim. Tatil günü olmasına rağmen kendilerini 21 Eylül cumartesi günü arayarak 23 Eylül pazartesi günü için acil gördüğüm bu konu hakkında randevu rica ettim. Vakfımıza her zaman gösterdiği sıcak yaklaşımla, ziyaret sebebimi bile sormaya ihtiyaç duymadan, bana aynı gün 15.00’de randevu verdiler ve bu görüşmede sayın rektöre ilettiğim konu hakkında cevap alamadığımı ve yapılmak istenen haksız ve yanlış değişikliğe müdahil olmalarını rica etti. Sayın valim mealen bana vilayet olarak bizim rektörlüğün kararlarına karışmaya yetkimiz olmamasına rağmen rektörle görüşüp döneceğini ifade etti. Sayın valimiz rektörün cevabını 27.09.2019’da ticaret odasındaki toplantıda olduğumda bana iletti. Rektörün kendisine Mengen halkının mağdur olmayacağı bir çözümü uygulayacağını belirttiğini, fakat gastronomi bölümünün taşınması hakkında görüş belirtilmediğini ifade etti. Bu basın bildirimi sayın rektörün kararın da, vakfın istediği doğrultu da müspet bir cevap olmaması üzerine kaleme alınmıştır. 

 

“YÖK’ÜN ONAYINA ARZ EDİLMİŞTİR”

Mengen halkının, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesinin bir veya birkaç bölümün kendi ilçelerinde de açılmasını hedef alan girişimler neticesi üniversite senatosu 23.06.2010 tarihli ve 2010/89 sayılı karar ile Mengen’e bir gastronomi mutfak hizmetleri bölümü açılmasına karar vermiştir. Bu karar rektörlüğün imzası ile 25.06.2010 tarihinde YÖK’ün onayına arz edilmiştir. YÖK, 13.07.2010 tarih ve 023682 sayılı kararı ile rektörlüğe olumlu cevap vermiş ve o tarihi takiben Mengen merkezinde bulunan bir lise binasının ve yurdunun üniversiteye devriyle, BAİBÜ’ye bağlı olarak Mengen’de 4 yıllık gastronomi ve mutfak sanatları bölümü eğitime başlamıştır.

 

 “MENGEN’DEKİ BU İKİ BÖLÜM ÖĞRENCİ KONTENJANLARINA YOĞUN TALEP OLMUŞ”

Şu anda Aşçılık Meslek Yüksek Okulu 22 yıl, Gastronomi bölümü ise BAİBÜ’ye bağlı olarak 6 yıldır Mengen ilçemizde devam etmektedir. Kuruluş bir ilçede olmasına rağmen her sene olduğu gibi, 2019-2020 akademik yılında da Mengen’deki bu iki bölüm için açılan öğrenci kontenjanlarına ülke çapında yoğun talep olmuş ve kayıtlar tümüyle dolmuştur. 2014 yılı sonlarına doğru ilçe merkezindeki liseden dönüştürülen olumsuz bir binada eğitim gören bu bölümlerin daha ferah bir yerleşkeye taşınması için Mengen halkı seferber olmuş ve bu ilçenin Konak köylüleri, ilçe merkezine 1 km yakınlarındaki 28,600 dönümlük bir köy arazisini bu şartla bilabedel üniversiteye tahsis etmiştir. Bu yeni yerleşkeye yapılacak yeni tesisleri yapmak ise, rahmetli kurucumuz üniversiteye de ismi verilen İzzet Baysal’ın Bolululara adadığı İzzet Baysal Vakfına nasip olmuş ve Mengen Belediye Başkanı Turhan Bulut ile zammın rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun ile vakfımız arasında yerleşkenin ismi Mengen İzzet Baysal yerleşkesi olmak üzere 13.05.2019 tarihinde her iki bölümün inşaatını içeren protokol imzalanmıştır. Planları vakfımıza yaptırılmış ve rektörlükçe onanmıştır. İnşaatın bitiminde vakfımızca bilabedel üniversiteye armağan edilecek bu anlaşmanın 6.1 maddesi şöyledir ki;  “Üniversite bu inşaatı demirbaşına İzzet Baysal vakfının armağanı olarak Mengen İzzet Baysal Aşçılık ve Gastronomi Eğitim Kampüsü olarak kaydedecek.” Protokolün yapıldığı 2016 tarihinde vakfın Bolu’daki İzzet Baysal Ortaokulu inşaatı devam ettiğinden Mengen inşaatları vakıfça 2 Nisan 2018 tarihinde, yıllık fiyat artışları hariç, 16.379.809 liraya ihale edilmiştir.  Yapım programına göre devam etmekte olup bitimi 2021 yılında öngörülmüştür.

 

“MENGEN HALKININ HAKKI YENMİŞ OLACAKTIR”

 Yaşanan bu gerçeklere rağmen Mengen ilçemize 6 yıldır eğitim hizmeti veren 4 yıllık gastronomi bölümünün Bolu merkeze taşınmasına ısrar edilirse; Mengen halkının hakkı yenmiş olacaktır. Rektörlük vakıfça imzaladığı protokole sadık kalmamış olacaktır. Vakfımızın kurucusu rahmetli amcam İzzet Baysal, bu vakfı, tüm varlığı ve yönetimi ile Bolu halkına emanet ettiğinden kendimi, yapılmak istenen bu haksızlığı ve yanlışlığı vakfın siz esas sahiplerine duyurma mecburiyetinde kaldım.”

 

 Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER

Son Yorumlar
Furkan Yıldırım
Adam gibi adam Helal olsun Abim
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Bolu Havadis | http://www.boluhavadis.net/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2019 - 2020