Bolu Havadis
22.07.2019
Bolu /   9°C

12 Mart 2018 - 22:56
MUKADDERAT
MUKADDERAT

 

Geliştik,

Değiştik,

Şaştık kaldık…

 

Gelişen ve değişen dünya şartlarına ayak uyduramayan medrese, kaçınılmaz sonun başlangıcını Batılılaşma hareketleriyle birlikte yaşamaya başlamıştı. Rönesans ve Reform hareketleriyle bilimsel ve teknolojik gelişmelere adım atan Batı, insanların hem hayata bakışını, hem de düşünce yapısını değiştirmişti.

 

Medrese Batı’nın köklü değişiminin esas ve özünü yakalayıp, eğitim sisteminin bütün unsurlarını ve müfredatı çağdaş anlayışa göre yeni bir yaklaşımla düzenleyeceği yerde, müspet bilimden uzak bir kalıbın içinde kalmayı uygun bulunca, akli ilimlerin ötelenmesi ve yerine nakli ilimlere dayalı çalışmaların devam etmesi durağan yapıyı iyice pekiştirmişti.

 

Tanzimat ve Meşrutiyet dönemlerinde eğitim, hukuk, idare anlayışının ülkeye aktarılmasına çalışıldı ise de bu taklitten öteye geçemedi. Bu durum hem Türk toplumunu durağanlaştırdı, hem de Batılı özel okulların yolunu açtı.  1914 yılında ülkemizde ki gayri Müslim yabancı okul sayısı dört bin civarındaydı. Zaten ikilik ya da iki başlılık buradan doğmakta idi. Geleneksel anlamda eğitim veren okullar ile gayri Müslim okulların oluşu, çöküşe giden durumun yollarından biriydi. Batı emperyalizminin Osmanlı’ya giriş vasıtalarından biri ve önemlisi de yabancı okullardı.

           

Üç kıta da olmak güzel ama kalmak zordu. Ziya GÖKALP’in,” Milletlerini sevenlerin mukadderatı, kendi mukadderatlarıyla beraberdir.” Sözü günümüz Türkiye’sine çok uygun düşmektedir. Ortadoğu tarih boyunca hiç istikrarlı olmadı. Bu dünde böyleydi, bugün de böyle yarın da böyle olacaktır.  Bu coğrafyanın kaderini Güçlü ordular tayin eder. Türkiye’nin bu bölge de parlaması, bazılarının rahatsız olmasına yol açtığı için Türk ordusu örselenmiştir; bir vatandaş olarak ne muaveneti, ne çuvalı, ne de 15 Temmuz ihanetini  unutamam. Zihnim unutsa bile kalbim müsaade etmiyor. Meğer süslü püslü okulların, çarpıcı ve etkileyici adları, bu milleti çökertmek için yapılmış yaldızlı bir cilaymış. En zeki kuşağımız, en entrikacı gizli örgütlerin harman yeriymiş...Allah fırsat vermedi. Ama aynı oyunun devamını Suriye ve Irak'ta karşımıza çıkardılar.  Bu ABD’nin; 2002 Afganistan, 2003 Irak operasyonlarıyla bütün coğrafya baştan başa istikrarsızlığın yatağı olmuş vaziyettedir. ABD’nin kendi kontrolünde devletçikler meydana getirmesi, tesadüf değil, uzun vadeli planlanmış bir stratejinin sonucudur. Şunu ifade etmek gerekir ki, ABD’nin güçlenmesinden değil, etrafındaki merkezlerin güç kaybetmesinden kaynaklanan önemli bir durumu, çok daha önemli olan diplomasi ile güçlendirilmiş, stratejik planlamalarla sürdürmesinden kaynaklanmaktadır. Her ne kadar ABD uzak hedef olarak Asya Pasifik’i hedeflemişse de bu Ortadoğu’dan vaz geçti anlamına gelmez. Daha da vahimi Türkiye’nin küçük devletçikler haline getirilmesi düşüncesi asla ötelenmiş değildir. İşte bu yüzden GÖKALP’in,”Milletlerini sevenlerin mukadderatı, kendi mukadderatlarıyla beraberdir.” Anlamlı ifadesi, tarih boyunca geçerliliğini koruyacak bir ifade olarak görülmelidir. Tanzimat ve Meşrutiyet dönemlerinde eğitimin yanına, daha çok kilise, daha çok papaz, daha çok Havra eklenmiş vaziyettedir.  Tarih, dün de olanlarla bizleri uyarmaktadır. Yıllarca dost ayağına yatmış olan devletlerin, gerçek yüzlerini görmeyenler, 15 Temmuz da kurulan tuzakla inşallah anlamışlardır. Anlamayanların uyku hali hala devam etmektedir.

           

Allah, Müslüman  ülkelerin yöneticilerine akıl fikir versin.  Şimdilik Katar topa katıldı ama asıl hedef İran ve Türkiye'dir. Şu karışık vaziyette Ortadoğu kaderini arıyor.  Enerji yolları Türkiye'den geçince, yıllarca sömürmeye alışmış Batı kudurmuştur. Bu toz duman içinde birileri fırsatı ganimete çevirmek istiyor; aklınca devletçik kuracakmış. Ordumuzla beraber, devletimizin yanındayız. Biz geliştik, değiştik ve sevindik. Ama dost görünen düşmanlarımız şaştı ve şaşı kaldı.

 

 

 İsim Soyisim :
E-Mail :

Bu yorum : 1 yıl önce yazıldı.
Yorum Sahibi : Üzeyir Aydın

 
Hocam mümkin ise acizane zamansız açıklanan İslamın güncellenmesi hatası üzerine bir açıklama eklerseniz saygılar