Bolu Havadis
27.11.2020
Bolu /   9°C

28 Ekim 2019 - 12:20
NELERE DİKKAT ETMELİLER
NELERE DİKKAT ETMELİLER

 

İlimizde yaşayan ve aralarında Iraklı, Suriyeli, Afganistanlı, İranlı ve diğer ülke misafirlerimizin temsilcileriyle toplantı yapıldı. Toplantıda birlik, beraberlik ve huzur içinde yaşayabilmek için ilimizde bulunan yabancı uyruklu misafirlerimizin bazı konularda daha hassas ve duyarlı olunması istendi.

 

Valilik Yedigöller Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıya Bolu Valisi Ahmet Ümit, İl Emniyet Müdürü Armağan Adnan Erdoğan, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Ömer Ersever, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bekir Koçyiğit, İl Milli Eğitim Müdür Vekili İbrahim Kunuk, İl Sağlık Müdürlüğünden Dr. Büşra Deligöz, Bolu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdür Vekili İsa Cefakar, Bolu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Fazilet Çobanoğlu, İl Göç Müdürü Vekili Serhat Aydın, Muhtarlar Derneği Başkanı Fikret Özen, Merkez Mahalle Muhtarları Derneği Başkanı İlhami Otacıoğlu, Akpınar, Aktaş, Bahçelievler, Karaçayır, Karamanlı ve Tabaklar Mahallelerinin muhtarları ile ilimizde yaşayan yabancı uyruklu misafirlerin temsilcileri katıldı.

 

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR AKTARILDI

Toplantıda ilimizde bulunan yabancı uyruklu misafirlerimizin dikkat etmesi gereken hususlar sunum eşliğinde tercümanlar aracılığıyla ilimizde yaşayan yabancı uyruklu misafirlerin temsilcilerine aktarıldı.

Sunumda ilimizde yaşayan yabancı uyruklu misafirlerimizin Asayiş konularında dikkat edecekleri hususlar, kişiler arası diyaloglarda dikkat edilmesi gereken hususlar, ikametlerde komşuluk ilişkileri, kamuya açık alanlarda (park, kafe, mesire alanları, AVM, otogar) davranış biçimleri hakkında tercümanlar aracılığıyla ilimizde yaşayan yabancı uyruklu misafirlerin temsilcilerine bilgiler verildi.

 

“BİZ AYNI MEDENİYETİN İNSANLARIYIZ”

Konuşmasında ilimizde yaşayan yabancı uyruklu misafirlerin temsilcilerine seslenen Vali Ahmet Ümit, “Biz aynı medeniyetin, aynı kültürün ve aynı coğrafyanın insanlarıyız. Bizler bu coğrafyanın insanları olarak hakimiyetimizi ve varlığımızı sürdürebilmek için hep birlikte hareket etmeliyiz. İlimizde yaklaşık 13 bin yabancı yaşıyor. Biz bugün burada kendi ilimizde yerli ve yabancı yaşayan tüm insanlarımızın daha rahat ve mutlu yaşamaları için bazı konuları hatırlatmak amacıyla bir araya geldik”

 

“İNSANIN BU DÜNYADA EN ÖNEMLİ BEKLENTİSİ BİR YUDUM HUZURDUR”

“İnsanın bu dünyada en önemli beklentisi bir yudum huzurdur. Bolu’da da bu huzuru sağlayabilmek için bazı ortak değerleri tespit etmemiz lazım. Bu anlamda bazı prensipleri bir kez daha hatırlatmaya çalışacağım. Bildiğiniz gibi tüm ülkeler sınırları içinde yaşayan bütün insanların kurallarına uymasını ister. Yerli yabancı herkesin Türkiye Cumhuriyeti’nin kurallarına ve Bolu’daki idari prensiplere uyması gerekiyor. Söyleyeceğim prensipler bu ortak yaşam kurallarını ifade etmektedir.

 

“HİÇ KİMSE KİMSEYİ RAHATSIZ ETME HAKKINA SAHİP DEĞİLDİR”

Parklarda ve sokaklarda dolaşırken yüksek sesle bağırıp çevremizdeki insanları rahatsız etmeyelim. Parklar amacı dışında kullanılmaz. Unutmamak gerekir ki kullandığımız parklar, yürüdüğümüz sokaklar hepimizin. Herkesin sokaklarda ve parklarda ortak hakları var. Hiç kimse kimseyi bakışlarla, sözlerle, davranışlarla, hareketlerle, bağırarak, yüksek sesle gülerek rahatsız etme hakkına sahip değildir. Evlerimize girerken ve çıkarken sessizliği sağlayalım, televizyon ve radyoları hafif sesle dinleyelim ki komşularımızı rahatsızlık vermeyelim. Oturduğumuz binaların girişine özel eşyalarımızı koymayalım.

 

“ÇALIŞMA İZNİ ALMADAN ÇALIŞMAYIN”

Bütün ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de yabancıların iş yeri açması veya bir yerde çalışması için çalışma izni alınması gerekiyor. Yabancıların çalışma izni olmadan fabrikalarda çalışması durumunda hem çalışana hem de çalıştırana ceza uygulamalarımız var. Onun için çevrenizde çalışma izni olmadan çalışan tanıdıklarınız gerekli izinlerini alsınlar.

 

“ÇOCUKLARIMIZIN OKULA GİDİP GİTMEDİKLERİNİ TAKİP EDELİM”

Küçük ya da büyük hiçbir suça ve kabahate karışmayalım. Çocuklarımızın okula gidip gitmediklerini takip edelim. İkamet değişikliklerimizi hem Mahalle Muhtarına hem de İl Emniyet Müdürlüğümüze bildirelim. Çevremizde terör örgütlerine meyilli veya üyesi olduğunu düşündüğümüz kişileri bildirelim. Bu konuda kim olursa olsun hiçbir şekilde taviz verilemez. Sosyal medya üzerinden kullanılan ifadelerimize dikkat edelim. Çünkü kullandığımız ifadeler bazı art niyetli insanlar tarafından istismar edilebilir. Usulsüz ev kiralamaları yapmayalım.

 

“ÇOCUKLARIMIZA VE EŞLERİMİZE MERHAMETLİ DAVRANALIM”

Tüm misafirlerimizin Türk örf ve adetlerini öğrenmeye gayret etmelerini ve buna uygun hareket etmelerini istirham ediyorum. Çünkü ayrı ayrı davranışlar ve gelenek sergilenmesi halinde problemler kaçınılmaz olur. Her türlü gerginliklerden ve tartışmalardan mümkün olduğunca uzak durmalıyız. İnsanlara zarar veren ve beslenmesi yasak olan hayvanları beslemeyelim. Çocuklarımıza ve eşlerimize merhametli davranalım. Çevre temizliği konusunda daha duyarlı olalım. Bütün yabancı misafirlerimizden belirtilen konularda daha duyarlı ve titiz olmalarını rica ediyorum” dedi.

 

“AMACIMIZ HEP BİRLİKTE DOSTÇA VE KARDEŞÇE HUZUR İÇERİSİNDE YAŞAMAKTIR”

Toplantıya iştirak eden ilimizde yaşayan yabancı uyruklu misafirlerin temsilcilerinin talep, istek ve görüşlerini dinleyen Vali Ümit, “Elbette ki Bolu’da yaşayan tüm yabancılar sizler değilsiniz. Ama biz sizleri kendi ülkelerinizden Bolu’da yaşayan insanları tanıyorsunuz diye davet ettik. Amacımız ve isteğimiz burada duyduklarınızı ve öğrendiklerinizi kendi memleketlerinizden olan vatandaşlara söylemeniz için çağırdık. Burada sizden istirhamımız burada görüşülen konuları tüm vatandaşlarınıza uygun bir lisanla doğru bir şekilde iletmenizdir. Amacımız hep birlikte karşılıklı anlayış içerisinde dostça ve kardeşçe huzur içerisinde yaşamaktır. Buraya kadar geldiğiniz ve toplantıya katıldığınız için hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

 İsim Soyisim :
E-Mail :

Bu habere ilk yorumu siz yapın.