Bolu Havadis
30.09.2020
Bolu /   9°C

29 Nisan 2020 - 13:43
BELEDİYE YERLİ FİDELERİ ÇİFTÇİLERLE PAYLAŞACAK
BELEDİYE YERLİ FİDELERİ ÇİFTÇİLERLE PAYLAŞACAK

 

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne bağlı seraları ziyaret ederek yetiştirdikleri yerli fidelerden 50 bin tanesini çiftçilere paylaşmak istediklerini açıkladı.

 

 

Bolu Belediyesi kentte yerli tohumu teşvik etmek amacıyla Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne bağlı seralarda “yerli fide” üretiyor. Ziraat mühendislerince yetiştirilen domates, biber, salatalık fideleri daha sonra Bolulu üreticilerle paylaşılarak, yerli fide dikimine destek sağlıyor.

 

“TAMAMI YERLİ ÜRETİM”

 

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan üretim seralarında incelemelerde bulundu. 50 binin üzerinde yerli fidenin kök saldığı serada Park ve Bahçeler Müdürü Aylin Aydın ve diğer personellerden çalışmalar hakkında bilgiler alan Özcan, tarımda yerli üretimi desteklediklerini söyledi. Özcan, bu kapsamda yapılan çalışmalardan bahsederek, “Yaşadığımız koronavirüs günleri bizlere tarımsal üretimin ne kadar önemli olduğunu öğretti. Türkiye’nin tarım politikası ithal tohum üzerine kuruluydu. Yerli tohum üretilmiyordu, ağırlıklı olmak üzere İsrail’den ithalat yapılıyordu. O tohumlar da genetiği ile oynanmış tohumlardı ve sadece bir kez ürün veriyordu. Bizler de Park ve Bahçeler Müdürlüğü’müzde yerli üretimi desteklemek için yerli tohum üzerine çalışmalar yaptık. Burada farklı çeşitlerde domates, biber, salatalık, altın çilek fideleri var. Bunların tamamı yerli üretim” dedi.

 

“VATANDAŞLARIMIZI YERLİ FİDELERİMİZLE BULUŞTURMAK İSTİYORUZ”

 

Yetiştirilen fideleri Bolulu çiftçilerle paylaşmaya hazır olduklarını da açıklayan Özcan, “Şu an 50 bin adet fidemiz var. Bu konuda üretim yapmak isteyen vatandaşlarımızın Park ve Bahçeler Müdürlüğü’müz ile irtibat kurarak yerli fidelerden temin edebilirler.  Dediğimiz gibi bu yıl çok önemli. Koronavirüs salgınından sonra tarımsal anlamda sıkıntı yaşamamak için bu alanlarda etkili çalışmalar yapmak zorundayız. Biz de sosyal ve üreten belediyecilik anlayışımız gereği vatandaşlarımızı yerli fidelerimizle buluşturmak istiyoruz. Tüm vatandaşlarımızı yerli fide kullanarak tarımsal üretim yapmaya davet ediyorum” diye konuştu.

 İsim Soyisim :
E-Mail :

Bu habere ilk yorumu siz yapın.