Bolu Havadis
30.09.2020
Bolu /   9°C

12 Mayıs 2020 - 15:48
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE YÜZ YÜZE SINAV YOK
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE YÜZ YÜZE SINAV YOK

Yükseköğretim Kurulu(YÖK) koronavirüs tedbirleri kapsamında üniversitelerdeki tüm sınavların yüz yüze yapılmaması kararı alındığı açıkladı.


YÖK’ten yapılan açıklamada, “Dönem sonu sınavları ile bu eğitim ve öğretim yılına ait diğer sınavların yüz yüze gerçekleştirilmemesine, bu sınavların üniversite yetkili kurullarınca tercih edilecek dijital imkanlar veya ödev, proje gibi alternatif yöntemlerin uygulanarak yapılmasına karar verilmiştir” ifadeleri kullanıldı.


DİGİTAL ORTAMDA SINAV YA DA ÖDEV


YÖK’ten üniversitelere “Covid-19 tedbirler” konulu yazı gönderildi. Yazıda, Sağlık Bakanlığının YÖK’e hitaben kaleme aldığı “11 Mayıs 2020 tarihli ve Covid-19 tedbirler” konulu yazısındaki şu ifadelere yer verildi; “Şehirlerarası kitlesel öğrenci hareketleri, farklı yerleşim birimlerinden öğrencilerin bir araya gelmesi, öğrenci yurtlarının yeniden faaliyete geçmesi ve sınav ortamlarında sosyal mesafeye uyulamaması gibi durumların, kontrol altına almakta olduğumuz pandemi mücadelesinde önlenemez bir risk oluşturacağı görülmektedir. 2019-2020 eğitim yılının bu tür risklere meydan vermeden tamamlanması gerekmektedir. Yükseköğretim Kurulunun daha önce örgün eğitim yapılan programlarda uzaktan eğitim yapılması ve ara sınavlara ilişkin almış olduğu kararlara paralel olarak, dönem sonu sınavları ile bu eğitim yılına ait diğer sınavların da çevirim içi veya alternatif ölçme-değerlendirme yöntemleri uygulanarak yapılması önem arz etmektedir” ifadesi yer aldı.

 İsim Soyisim :
E-Mail :

Bu habere ilk yorumu siz yapın.