Bolu Havadis
30.09.2020
Bolu /   9°C

22 Mayıs 2020 - 16:37
TİCARİ UYUŞMAZLIKLARI ÇEVRİMİÇİ GİDERDİLER
TİCARİ UYUŞMAZLIKLARI ÇEVRİMİÇİ GİDERDİLER

 

Türkiye’de yerli ve yabancı tüm ticari işletmeler arasındaki ticari uyuşmazlıkların çözümünde en üst karar merci olarak görev yapan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Tahkim Divanı’nın toplantısı, Divan Başkanı Adil Sani Konukoğlu başkanlığında, Divan üyelerinin katılımıyla çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.

 

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Türker Ateş de Tahkim Divanı Başkan Yardımcısı olarak iştirak ettiği toplantıda Divanın gündemindeki konular, devam eden ve sonuçlanan davalar görüşülerek karara bağlandı.

 

“YÜZDE  50’LİLERE VARAN MALİYET AVANTAJI”

 

TOBB Tahkim Divanı Başkan Yardımcısı ve Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Türker Ateş, yaptığı açıklamada, iş dünyasının için en önemli sorunlardan birisinin ticari davaların sonuçlanmasının uzun zaman alması olduğunu belirterek, tahkim yolunun ticari uyuşmazlıkların çözümüne zaman ve maliyet yönünden getirdiği kolaylığa dikkat çekti. Ateş, firmaların ticari faaliyetleri için yaptıkları sözleşmelerde “doğacak ihtilaflar TOBB Tahkim Tüzüğü kuralları uyarınca tahkim yoluyla çözümlenir” ibaresini eklemeleri halinde TOBB Tahkim Divanı tarafından alınacak hakem kararlarının mahkeme kararı gibi hüküm ve sonuç doğurduğunu söyledi. TSO Başkanı Ateş, bu şekilde uyuşmazlık ve ihtilafların çözüm süresinin 3 aya kadar düştüğünün ve % 50’lere varan maliyet avantajıyla sürecin tamamlandığının altını çizerek, iş dünyasını söz konusu tahkim yolundan yararlanmaya davet etti.

 İsim Soyisim :
E-Mail :

Bu habere ilk yorumu siz yapın.