Bolu Havadis
30.09.2020
Bolu /   9°C

19 Haziran 2020 - 12:31
LGS ÖNCESİ NELER YAPILMALI?
LGS ÖNCESİ NELER YAPILMALI?

 

Binlerce öğrenci Liselere Geçiş Sınavı (LGS) heyecanını yaşarken, İlimizin önde gelen eğitim kurumlarından Yeliz Baran Çocuk Kulübü sahibi Yeliz Baran, sınava girecek öğrencilerin ve anne babaların yapmaları gerekenler konusunda açıklamalarda bulundu.

 

Öğrencilerin sınav stresinden uzak tutulması gerektiğini dile getiren Yeliz Baran, özellikle anne ve babalara sınav öncesi çocuklarına karşı nasıl davranmaları gerektiği konusunda tavsiyelerde bulundu.

 

‘SAKİN BİR GÜN GEÇİRSİNLER’

Özellikle öğrencilerin sınav öncesi, son günü rahat geçirmeleri gerektiğini belirten Baran; “Biz kendi öğrencilerimize de bu konuda sürekli tavsiyelerde bulunduk. Son gün sabah saatlerinde küçük bir tekrar yapabilirler lakin sonrasında derslerden uzak dursunlar. Stres yapıp, ders çalışmaya kalkışmasınlar. Beyinlerini yoracak işlerden kaçınsınlar. Pandemi sürecinde olmamızın verdiği zorluklar var lakin dışarı çıkma imkanları varsa oksijenin bol olduğu, kırlara gidip, ormanlara gidip yürüyüş yapabilirler. Tabi kendilerini yormamak şartıyla. Abartılı olmadan normal sakin bir gün geçirsinler” ifadelerine yer verdi.

 

‘ASLA BASKI YAPMASINLAR’

Bu süreçte anne babalara çok iş düştüğünü dile getiren Yeliz Baran; “Öğrenciler bu zamana kadar alışık olmadıkları bir ortamda sınava girecekler. Yani maske takacak, sosyal mesafe kuralı var. Lakin iyi tarafı herkes kendi okulunda sınava girecek. Yani yabancı oldukları bir ortam olmayacak. Bu büyük bir avantaj. Bizim, anne babalardan ricamız, son gün çocuklarıyla sınavı konuşmasınlar. Bu sınav hayatın sonu değil. Sınav nasıl geçerse geçsin, onlar bizim çocuklarımız, kıymetlilerimiz. Bunu çocuklarına hissettirsinler. Biz tüm velilerimize mektup yazdık ve ısrarla bu konunun üzerine durduk. Sınav öncesi öğrencilerin stres yapabileceği konulardan uzak durmaya özen göstersinler. Onların rahat vakit geçirmelerini sağlasınlar. Yemek konusunda zorlamasınlar. Asla baskı yapmasınlar” dedi.

 

OTURUM ARASINDA Kİ SÜRE ÇOK ÖNEMLİ

Sınav sabahı yapılması gerekenler konusunda da tavsiyelerde bulunan Yeliz Baran, özellikle ilk oturum sonrası verilecek arada yapılması gerekenler hakkında öğrencilere uyarılarda bulundu. Baran; “Sınav sabahı erken kalksınlar, normal bir gün gibi kahvaltılarını yapsınlar. Sınav, 9:30’da başlayacak. 8:45 gibi okulda olmaları gerekiyor. İlk oturumda 75 dakika süreyle sözel sorularını çözecekler. Ardından 45 dakikalık bir ara verilecek. Bu ara gerçekten çok önemli. Bu sürede kesinlikle arkadaşlarıyla sınavla ilgili konuşmasınlar. Arkadaşlarıyla sınavla ilgili yapacakları değerlendirmede, bir soruyu yanlış çözdüğü hissine kapılırlarsa konsantreleri bozulabilir. Bu kez ikinci oturumda sayısal sorularda sorun yaşayabilirler. Bunun için, bu sürede, kafalarını dinleyebilecekleri bir yere geçip, süreyi yalnız geçirmeye özen göstersinler.   Ben şimdiden tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum. Unutmasınlar ki, bu sınav sadece bir bilgi testi, asla kişilik, karakter, insanlık testi değil. Sınav sonucu ne olursa olsun biz onları çok seviyoruz” cümlelerine yer verdi.  

 İsim Soyisim :
E-Mail :

Bu habere ilk yorumu siz yapın.