Bolu Havadis
29.09.2020
Bolu /   9°C

21 Temmuz 2020 - 14:06
KURBAN RAHMETTİR
KURBAN RAHMETTİR

 

Bolu İnsan Hakları ve Hizmet Derneği (Bolu-İHH) Başkanı Fethi Sarımsakcı, 2020 yılı kurban çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

 

Sarımsakcı açıklamasında; her yıl olduğu gibi ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere bu yıl ‘Kurban Rahmettir”  sloganıyla kurban bağışlarını almaya başladıklarını söyleyerek, Kurban hisse bedelinin Türkiye dahil 52 ülke ve bölgede 900 TL. olduğu belirtti.

 

İHH Bolu Şubesi Başkanı Fethi Sarımsakcı, amaçlarının Kurban bayramında ilimiz ve ilçelerimizde bulunan yetimlere bayramlık alıp, bununla birlikte ihtiyaç sahibi ailelere kurban payı dağıtarak sevindirmek olduğunu ifade edip;  geçtiğimiz yıl Bolu’da yaklaşık 700 aileye kurban eti ulaştırdıklarını kaydetti.

 

DETAYLI BİR RAPOR HAZIRLANIYOR

Sarımsakcı açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı; “ İHH’nın çalışma yürüttüğü bölgelerde, yıl içerisinde farklı alanlardaki projeleri devam etmektedir. Çalışmalar sırasında partner kuruluşlarımızın da katkılarıyla bölgelerdeki en ihtiyaçlı kesimler belirlenmekte ve faaliyetler daha çok buralardaki sıkıntıların giderilmesi üzerine yoğunlaştırılmaktadır. İHH İnsani Yardım Vakfı’nın dağıtım programında ilk sırada mülteci kampları, savaş ve doğal afet mağdurları, yetim yurtları, yetim aileleri, yaşlılar, kimsesizler, dullar, toplumun yoksulluk çeken kesimleri, okullar, medreseler ve hastaneler gelmektedir. Kurban öncesinde her kurban kesim bölgesi için detaylı olarak raporlar hazırlanmaktadır.

 

“KURBAN RAHMETTİR”

“Kurban rahmettir” sloganıyla hareket ettiklerini vurgulayan Fethi Sarımsakcı; yurtdışında kestikleri kurbanların sayesinde oralarda yaşayan mazlumlara sadece et değil, oralara kardeşlik götürdüklerini, Türkiye’deki kardeşlerinin kendilerini unutmadıklarını söyleyerek kurbanın rahmet ve bereketini yer yüzüne yaydıkları vurguladı.

 

BU SENE KURBAN BEDELİ 900 TL.

Kurban hisse bedelinin Türkiye dahil, 52 ülke ve bölgede tek fiyat uyguladıklarını belirten SARIMSAKCI, bununla ilgili bize bir takım sorular geliyor: Neden kurban bedelleri İHH’da tek fiyat? Yani biz yurtiçi ve yurtdışı ayırdığımızda; kurban bağışları fiyatı düşük bölgelerde daha çok yoğunluk olacak, diğer bölgelerde ise az olacak. Mesela  Filistin’de kurban bedeli şu anda çok yüksek. Dolayısıyla ayırdığımız zaman, fiyatı yüksek bölgelerde kurban kesme olasılığımız diğer  bölgelere göre daha az olacak. Biz de o yüzden Türkiye ve dünya genelinde tek fiyat çalışmamızı uyguluyoruz.  Bolu’da Valiliğimizin onayı ile merkezde ve ilçelerimizde inşallah yoğun bir çalışmamız olacak. El broşürlerimiz, pankartlarımız, şehrin girişinde belli yerlerde asılacak. Vatandaşlarımızın bize ulaşması konusunda telefon irtibat numaralarımız el broşürlerimizde mevcut. Bize gelemeyen, korona virüs sebebiyle çıkamayan vatandaşlarımızın, bizi aramaları yeterli. Biz onları yormadan kurban bağışlarını adreslerinden alır, ihtiyaç sahiplerine ulaştırırız” dedi.

 

“MEMUR-SEN DESTEĞİNİ HİÇ ESİRGEMEDİ”

Memur-Sen’in her zaman İHH yardımlarını desteklediğinin altını çizen Fethi Sarımsakcı; “Memur-sen, kurulduğu günden bu yana zaten Türkiye genelinde desteğini hiç esirgemedi. Biz Memur-sen ile yine şu anda dirsek temasındayız. Başkan Ahmet KOÇAK’ın biz teşkilatımızla İHH’nın kurban çalışmalarını destekliyoruz yönünde beyanatı var, buradan kendilerine teşekkür ediyorum ciddi destekleri var sağolsunlar” şeklinde konuştu.

Kurban Bayramı haricinde kendilerine adak ve akika kurban bağışlarının da geldiğini söyleyen Sarımsakcı; bize ayda yaklaşık 8-10 adak ve akika kurbanı gelir, yine önceliğimiz yetim olmak üzere, diğer bütün ihtiyaç sahibi ve muhacir ailelere bu kurbanları kestirir, pay eder, dağıtırız” dedi.

                                                           

 

 

 İsim Soyisim :
E-Mail :

Bu habere ilk yorumu siz yapın.