Bolu Havadis

Bolu Havadis

08.05.2021
Bolu /   9°C

22 Temmuz 2020 - 10:48
CEYLAN; ‘SAĞLIK İŞÇİLERİ MAĞDUR EDİLMESİN’
CEYLAN; ‘SAĞLIK İŞÇİLERİ MAĞDUR EDİLMESİN’

 

Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası Bolu İl Başkanı Harun Ceylan, son dönemde İŞ-KUR üzerinden alınan sağlık işçileri ve toplu sözleşme imzalanmayan diğer işçilerin mağduriyetinin giderilmesi konusunda bir basın açıklaması yayımladı.

 

Son dönemde alınan işçilerin hangi hükümlere göre görev yapacakları konusunda belirsizlik olduğunu belirten Ceylan, konunun biran önce açıklığa kavuşması gerektiğini dile getirdi.

 

İŞ KANUNU HÜKÜMLERİ UYGULANMALI

Ceylan açıklamasında; “Sağlık Bakanlığına; 4857 sayılı iş kanunu ile kamu kurum ve kuruluşlarında işçi alınmasında uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönetmelik kapsamında Sağlık Bakanlığında ilk defa istihdam edilmek üzere İŞ-KUR üzerinden iş başvurusunda bulunan “Bilgisayar Sistem kurulum bakım onarım ve arıza giderme elemanı, bilgisayar cihaz teknolojileri servis destek elemanı, şoför, veri giriş kontrol işletmeni, elektrikçi, güvenlik görevlisi, klinik destek elmanı, yardımcı klinik elamanı, temizlik elamanı, hasta karşılama ve taşıma elamanı, veri giriş elamanı vs.” Noter huzurunda kura ile belirlenen adayların güvenlik soruşturmaları yapıldıktan sonra sağlık bakanlığı hastanelerinde ve il sağlık müdürlüklerinde 4/d kadrolarında istihdam edilmek üzere 4/A sigortalısı daimi işçi olarak işe başlatılmışlardır. Bu işçilere şu anda uygulanacak olan herhangi bir toplu iş sözleşmesi olmaması nedeniyle fazla çalışma, hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatillerde yapılan çalışmalarda karşılığı verilmemektedir. Toplu sözleşmenin olamadığı durumlarda İş Kanunu Hükümlerinin uygulanması gerekmektedir” ifadelerine yer verdi.

 

MAĞDURİYETLER GİDERİLSİN

Ortada ki belirsizliğin giderileceğine inandıklarını belirten Harun Ceylan; “Sağlık Müdürlüğünün konu ile ilgili olarak işçilerin mağduriyeti giderilmesi konusunda yapacağı girişimlere inancımız tamdır. Ayrıca düzeltme olarak, daha önce belirtilen işçilerin ücretlerinin ödenmemesi ile ilgili konu Bolu İl Sağlık Müdürlüğü İdari ve Mali Hizmetler Başkanlığı ile ilgili olmayıp, hastaneler tarafından belirtilen kanunlar çerçevesinde ödenmesi gerektiği bilgisine ulaşılmıştır. Son olarak İŞKUR ve Eski kadrolular ile aylardır imzalanmayan toplu sözleşmenin biran önce yapılıp, 696 KHK ile kadroya geçirilen işçilerin 10.ayda mağduriyetlerinin giderilmesini temenni ediyorum” dedi.

 

 İsim Soyisim :
E-Mail :

Bu yorum : 9 ay önce yazıldı.
Yorum Sahibi : İşçi

 
Sağlık müdürlüğü her zaman olduğu gibi topu taca atarak zaman kazanmış. Suçlu hastaneler demek istiyor.