Bolu Havadis
28.05.2018
Bolu /   9°C

08 Ocak 2017 - 21:52
Esnaf Odaları neden sessiz!
Esnaf Odaları neden sessiz!

İlimizin en büyük tesislerinden Hıghway Alış Veriş Merkezinin D-100 bağlantı yolu ile ilgili belirsizlik sürerken, Karayolları tarafından açılan yol, Belediye ekiplerince tekrar kapatıldı.

 

Tesise, FETÖ soruşturmasında kaçak olan Adnan Daylan ve Ömer Baday döneminde her türlü kolaylık sağlanırken, TMSF’nin denetim kayyumu ve POLSAN’ın kontrolüne geçen tesise hala zorluk çıkartılması kafalarda soru işaretlerinin oluşmasına neden oldu.

 

Belirsizlik hala sürüyor

Tesis yetkilileri 2011 yılında yapılması gereken ve yetkililer tarafından yıllarca göz yumulan düzenlemeyi yaparak, tesisin D-100 bağlantı yolunu projeye uygun hale getirmesinin ardından, yolun açılmasına Karayolları tarafından izin verildi. Yolun açılmasıyla birlikte aynı gün tesise gelen Belediye ekipleri yolu tekrar trafiğe kapattılar. Yolun hangi gerekçeyle kapatıldığına dair, tesis yetkilileri tarafından sorulan sorulara hiçbir gerekçe gösteremeyen Belediye ekipleri, aldıkları talimatı uyguladıklarını belirttiler.

 

Esnaf Odalarına tepki büyüyor

Yaşananların üzerine mağdur olan tesis esnafları Bolu Cumhuriyet Savcılığına giderek ayrı ayrı suç duyurusunda bulundular. 1800 çalışanı ve bir çok ünlü markayla ilimizde faaliyet gösteren ve Avrupa’nın en büyük otoyol tesisi olan Hıghway’e karşı uygulanan çiftte standart üzerine sesi çıkmayan Ticaret Odası ve diğer esnaf odalarına karşı vatandaşlardan tepkiler gelmeye başladı. Esnafların hakkını savunması gereken esnaf odalarının yaşananlara sessiz kalması ve ilimizdeki diğer Alışveriş Merkezlerine her türlü imkan sağlanarak, önlerinin açılmasına rağmen, Hıghway’e baskı uygulanmasına müdahale etmemesi tepkiyle karşılandı.

 

Başkan Yılmaz kanun çıkmalı dedi

Tüm bu gelişmelerin üzerine bir açıklama yapan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, bir taraftan yolla ilgili yetkilerinin olmadığını söylerken diğer taraftan yolun açılması için kanun çıkması gerektiğini dile getirdi. Başkan Yılmaz’ın yaptığı çelişkili açıklamalar kamuoyunun kafasını daha fazla karıştırırken, tüm Bolulu vatandaşlar yolun biran önce açılıp, tesisin yaşadığı mağduriyetin giderilmesini istiyor.

 

Evcil biran önce çözüm istedi

Konuyla ilgili bir açıklamada Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Adem Evcil’den geldi. Evcil yaptığı açıklamada tesiste faaliyet gösteren esnafların ve çalışan emekçi insanların mağdur edilmemesi gerektiğini söyleyerek, yılan hikayesine dönen Hıghway sorunun çözülmesini istedi.

Evcil açıklamasında; “Yaklaşık 10 aydır E-5 bağlantı yolu kapalı olan Avrupa’nın en büyük alışveriş merkezlerinden biri konumunda ki Highway’de sular durulmuyor. Bürokratik çekişmelerin sıkıntısını vatandaş çekiyor. FETÖ/PDY soruşturmasında kayyum atanan AVM, artık milletin! Ve milletin tek bir kuruş bile kaybetmeye tahammülü, lüksü yok.

Ülkemiz uçurumun kenarındadır. Ekonomiye katkı sağlayacak tedbirler en üst düzeye çıkarılmışken bu sorun bir şekilde çözülmelidir. Sayın Belediye başkanı konu ile ilgili yargılandığını ve yolun açılmasının ancak kanunla olacağını kamuoyuna duyurmuştur. 2 Bakan yardımcısı, 2 Vekil, 1 İl Başkanı, 1 Belediye Başkanı ile seçimlerde ilimizin 1.partisi olan AKP’nin bu sorunu TBMM'ye taşıması ve burada çözüm üretmesi kanaatimizce hiçte zor olmayacaktır” ifadelerine yer verdi.

 

‘Zaman sorun çıkartma değil sorunları çözme zamanıdır’

Evcil açıklamasında tesisin Bolu ekonomisine kazandırılması gerektiğini vurgulayarak; “Vatandaşlarımız ve çalışanlar zor durumdadır. Seçilmişlerin görevi parti ayrımı yapmaksızın vatandaşlarımızın yaşam standartlarını yükseltmek ve işlerini kolaylaştırmaktır.

Milyonlarca insanın ziyaret ettiği AVM Bolu ekonomisine ciddi katkı sağlamaktadır. Oluşturduğu ekonomik hacimde binlerce insanımıza ekmek kapısı olmuştur. Sorunun başladığı günden bu yana günahsız vatandaşımız işsiz kalmış, esnaf kepenk kapatmıştır. Korkarım ki böyle devam ederse kaybeden yine millet olacaktır. Hıghway esnafı ve çalışanları yalnız değildir. MHP'si olarak her daim yanlarında olacağız. Sorunun çözümü için üzerimize düşen sorumluluğu almaktan geri durmayacağız. Buradan hükümet partisinin ilimizdeki temsilcilerine sesleniyorum; yeter!  Zaman sorun çıkarma zamanı değil, sorunları çözme zamanıdır! Zaman sorumluluk alma zamanı!” dedi.      

 

DAHA FAZLASI İÇİN GAZETENİZİ ALMAYI UNUTMAYINIZ!İsim Soyisim :
E-Mail :

Bu habere ilk yorumu siz yapın.