Bolu Havadis

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Flash Haber
Kategori : SAĞLIK
Haberin Tarihi :   06 Ocak 2019 - 21:09

AĞIZ KOKUSU İÇİN NELER YAPMALI?

Büyüt
Küçült
AĞIZ KOKUSU İÇİN NELER

 

Ağız kokusu diş çürüğü ve diş eti hastalıklarından sonra diş hekimine en sık başvurma nedenidir. Yapılan bazı çalışmalarda bireylerde ağız kokusu oranının %50 olduğu ifade edilmiştir.

 

Halitozis, ağız kokusunun tıp literatüründe kullanılan adıdır. Ağız kokusunu genelde uçucu Sülfür bileşikleri oluşturur. Bununla beraber organik asitler, skatol (insan dışkısına pis kokuyu veren madde) ve indol (barsakta oluşan organik madde) ağız kokusuna sebep olan diğer maddelerdir. Ağız içinde uçucu sülfür maddelerinin üretimi birçok faktöre bağlıdır. Bu faktörler tükürük, ağız boşluğunda oksijen yoğunluğunun azalması ve bakterilerdir.

 

Ağız kokusunu şu şekilde sınıflandırabiliriz: Patolojik Ağız kokusu, Yalancı Tip Ağız kokusu, Fizyolojik Ağız kokusu ve Geçici Ağız kokusu. Patolojik ağız kokusu olarak tanımlanan kokuya solunum sistemi veya diğer iç organlar neden olabilir. Yalancı tip ağız kokusunda kişi kokuyu sadece kendisi hisseder dışarıdan koku duyulmaz. Bu durumda bireye ağız hijyeni eğitimi, rutin diş hekimi kontrolü, diş eti bakım yöntemleri konusunda bilgilendirme yapılır. Fizyolojik ağız kokusu, birey sabah kalktığında ağzında kötü bir kokudan şikâyet eder. Bunun sebebi uyku esnasında bakteriyal aktivitenin devam etmesinin yanında tükürük salınımının azalmasıdır (yatmadan önce diş fırçalaması ile ağız içi bakterilerin sayısı azalacağından sabah kalktığımızda daha ferah bir ağız ortamımız olur). Geçici ağız kokusu alkol kullanımı, sigara ve yenilen bazı yiyeceklere bağlı olarak meydana gelir. Alkol tükürük akışında azalmaya neden olur. Sarımsak ve soğan içerikli yiyecekler yüksek miktarda sülfür bileşikleri içerirler. Sülfür sindirim sistemi yolu ile kana geçer ve akciğerlerden solunum yolu ile dışarıya verilir. Sigara ağız içinde uçucu sülfür bileşiklerinin oluşmasına, tükürük miktarının azalmasına ve diş eti hastalıklarına neden olur-bu faktörlerin hepsi ağız kokusuna sebeptir.

 

Ağız kokusu kaynağına göre Ağız Boşluğundan Kaynaklanan ve Ağız Dışı Sebeplere Bağlı oluşan olmak üzere ikiye ayrılır. Ağız boşluğundan kaynaklanan ağız kokusu, bu kişilerde kokunun nedeni %85 ağız boşluğundaki bakteriyal aktivitedir. Tükürükteki oksijen miktarının azalması ve diş plağı da ağız kokusunun oluşmasında önemli etkenlerdir. Tükürük akışı azaldığında ağız içindeki bakteri sayısı artmakta bu da doğrudan kokuya neden olmaktadır. Kötü ağız kokusuna neden olan diğer faktörleri şöyle sunabiliriz dildeki birikintiler, kötü ağız hijyeni, ağız içinde biriken yemek artıkları, mantar enfeksiyonları, yumuşak gıdalarla beslenme, diş eti hastalıkları, diş apseleri.  Diş etlerinin sağlıklı olduğu ve ağız hijyeninin iyi olduğu bireylerde dil sırtında dilin kök kısmına yakın yerlerde biriken artıklar da kokuya neden olabilmektedir. Dil yüzeyi oldukça pürüzlü olduğundan besin birikimi kolay olmaktadır. Böyle durumlarda dili fırçalamak ağız kokusunu kontrol altına almada altın anahtardır. Yapılan bazı çalışmalarda probiotiklerin, yeşil çayın (bakteri sayısını belirgin biçimde azaltmaktadır), çay ağacı yağının ve yemeklik mantar ekstraktının (doz ile orantılı olarak etkisi de artmaktadır) ağız kokusunu azalttığı sunulmuştur.

 

Ağız kokusunun ağız dışı sebeplerini, solunum sistemi hastalıkları, sindirim sistemi hastalıkları, şeker hastalığı gibi metabolik hastalıklar ve kullanılan bazı ilaçlar olarak sıralayabiliriz.

 

Diş hekimine rutin muayene olmak, hekiminizin tedavi ve tavsiyelerine uymak ve öz bakımınızı ihmal etmemek en iyi tedavi yöntemidir.

Adres: Borazanlar Mah. Mehmet Akif Ersoy Bulvarı No:24/F Ata Konutları A Blok Bolu

Tel: 0506 241 96 71-0374 220 14 14

 Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER

Son Yorumlar
İlhami ALTAŞ
Bu kutlu onurlu ve şeref dolu görevinde Yüce RABBİM yâr ve yardımcınız olsun
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Bolu Havadis | http://www.boluhavadis.net/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2018 - 2019