Bolu Havadis

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Flash Haber
Kategori : SAĞLIK
Haberin Tarihi :   29 Kasım 2019 - 14:12

SAĞLIK İŞÇİLERİ İÇİN EMSAL KARAR!

Büyüt
Küçült
SAĞLIK İŞÇİLERİ İÇİN EMSAL

 

Sağlık işçilerin yüzdelik dilimlerinin 01 Ocak 2019 tarihi itibarıyla ödenmesi gerektiğine yönelik Ankara İş Mahkemesinden emsal karar çıktı.

 

Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonunda Ambulans Sürücüsü olarak çalışan Hasan Öztürk adına  Ankara İŞ Mahkemesine açtığı  (%30) yüzdelik dilim emsal davasını kazandı.

 

EMSAL KARAR OLACAK

Mahkemenin verdiği karar aynı durumdaki Sağlık İşçileri için emsal teşkil edecek. Konuyla İlgili açıklama yapan Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası Bolu İl Başkanı Harun Ceylan; “Sağlık Bakanlığı İzmir İl Sağlık Müdürlüğü 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonunda Ambulans Sürücüsü olarak çalışan ve 02.04.2018 tarihide 696 Sayılı KHK ile kadroya geçen üyemiz Hasan Öztürk adına sendikamızın açmış olduğu (%30) yüzdelik dilim emsal davası, “yüzdeliklerin dilimlerin 01.01.2019 tarihi itibari ile ödenmesi gerektiği yönünde üyemiz lehine sonuçlanarak kesinleşmiştir.” Bu karar KHK ile Kadroya geçen işçiler adına önemli bir kazanımdır. Emeğin ve alın terinin bedeli üyemize ve tüm işçilere hayırlı olsun. Öncelikle Sağlık Bakanlığına bağlı tüm işyerlerimize bu emsal kararımız ile üyelerimiz için ödeme talebinde bulunacaktır. 2 Nisanda kadroya geçişi yapılmayan tüm çalışanların (HYBS, Şoförler, Yemekhane, Radyoloji Teknikerleri, %’de 70’ e takılanlar, Laboratuvar çalışanlarımız ve KİT’lere) ayrımsız kadro hakkının verilmesi ve ayrımsız Kamu Toplu İş Sözleşmesine dâhil edilmesini talep ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

MÜCADELE SONUÇ VERDİ

Ceylan açıklamasında ; “Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası kuruluşundan bugüne kadar işçilerin emeği için büyük mücadeleler vermiştir. Ülkesine ve işçi sınıfına hizmet etmektedir. 1961 yılından itibaren Sağlık İşkolunda ilk örgütlenmeyi başaran Kamu da ilk Toplu İş Sözleşmeyi yapmış olup çalışanların sosyal ve ekonomik kazanımlar elde edilmesini sağlayıp, örgütlenmenin önünü açmıştır. Ülkemizde Taşeron uygulamasının yaygınlaştığı dönemde Sendikamız 1999 Yılında Üniversite Hastanesinde, Devlet Hastanelerinde ve Özel Hastanelerde ilk toplu iş sözleşmeyi yapmış olup üyelerine sosyal ve ekonomik hak kazanımı sağlamıştır. Taşeron çalışmanın bitirilmesi konusunda birçok Kurumlarla birlikte tüm çalışanlara ayrımsız kadro verilmesini savunmuş bu talepler doğrultusunda kamuoyunda çağrılarda bulunmuş; bu haklı mücadelenin her zaman savunucusu olmuştur. Maalesef OHAL Sürecinde 696 Sayılı KHK ile bir gece yarısı Kamuda çalışan Taşeron İşçilerinin beklentilerini karşılamayan sözde kadro düzenlemesi yapılmıştır. Kadroya geçişi yapılan çalışanların TİS hakları başta olmak üzere birçok hakkı 31.10.2020 tarihine kadar askıya alınmıştır. 02.04.2018 Tarihinde 696 Sayılı KHK ile kadroya geçen işçilerin Kamu Sözleşmelerine dâhil olmaları için 20 NİSAN 2018 tarihinde Sendikamız Genel Merkezi Tarafından Kamu Sözleşmesinin kadroya geçen tüm işçilere uygulanması hususunda Bakanlıklara ve Cumhurbaşkanlığına talep yazıları yazılmıştır. Ancak Kanun değişikliği talebimiz olumsuz sonuçlanınca Sendikamız Hukuk Bürosu tarafından Yargıya taşınmıştır. 696 Sayılı KHK ile kadroya geçen işçilerin İhale Şartnamelerine göre alması gereken % 10-20-30-40-60 vb. farklar 01.01.2019 itibari ile Asgari ücretin %26 artmasından dolayı ödenmemiştir. Hak kayıplarından bir tanesi olan yüzdelik farklarla ilgili Sendikamızın örgütlü bulunduğu Sağlık Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Üniversite Hastanelerinde çalışan üyelerimiz adına Sendikamız tarafından emsal davalar açılmıştır” dedi.

 

TEŞEKKÜR ETTİ

Süreçte emeği geçenlere teşekkür eden Ceylan; “Bu süreçte emeği geçen başta Genel Başkanımız Sayın Hakan Toy’a, Genel Merkez Yöneticilerimize, Hukuk Müşavirimiz Sayın Kadir Atıcı‘ ya, Tüm Şube Başkanlarımıza, Yönetim Şube Kurulu Üyelerimize, İl Başkanlarımıza, İşyeri Temsilcilerimize, Merkez çalışanlarımıza ve Sendikamıza güvenen işçi kardeşlerimize teşekkürü bir borç biliyoruz. “Bize inanan bir işçi dahi kalsa onun haklarını yasa ve hukuk çerçevesinde korumaya devam edeceğiz.” “Eğilmeyeceğiz, ezilmeyeceğiz ve haklı mücadelemizden geri dönmeyeceğiz” cümlelerini kullandı.

 

 Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER

Son Yorumlar
Recep eset
Kurallara uyarak antraman yapalım saglıgımız herşerden önce gelir
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Bolu Havadis | http://www.boluhavadis.net/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2019 - 2020