Bolu Havadis

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Flash Haber
Kategori : SİYASET
Haberin Tarihi :   10 Ekim 2020 - 15:03

TURHAN BULUT ALLAR’I SUÇLADI

Büyüt
Küçült
TURHAN BULUT ALLAR’I

 

Mengen Belediyesi ile Gerede Belediyesi arasında uzun zamandır yaşanan ve yargıya taşınan Domuz alanı su kaynaklarıyla ilgili Mengen Belediye Başkanı Turhan Bulut açıklamalarda bulundu.

 

Mengen İlçesi sınırları içerisinde bulunan su kaynakları hukuksuz bir şekilde Gerede’ye taşımak isteyen Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar’a seslenen Bulut; “Siz Gerede’nin sularını Ankara’ya vereceksiniz sonra da gelip Mengen’in sularına göz dikeceksiniz. Buna müsaade etmeyeceğiz” ifadelerine yer verdi.

 

Domuz alanı su kaynaklarıyla ilgili İl Özel İdaresinin de haksızlık yaptığını belirten Mengen Belediye Başkanı Bulut, mahkeme kararına rağmen Özel İdarenin  Mengen’in su kaynaklarının %60’ını Gerede’ye tahsis etmek istemesinin hak ve hukukla bağdaşmadığını dile getirdi. Mengen’in su kaynaklarına göz dikenlerin heveslerinin kursaklarında kalacağını belirten Başkan Bulut; ‘Bu su kaynakları Mengen’in ve Mengenlilerindir. Hiç kimsenin su kaynaklarımızı almasına müsaade etmeyeceğiz” dedi.

 

 “Su kaynaklarımıza uzanan o eller çekilsin”

Yaşanan süreci anlatan Başkan Bulut; “2019 yılında Mengen ve Gerede Orman İşletmelerinin kendi aralarında yapmış olduğu bir protokol sonucunda Gerede Belediyesi’nin Mengen ilçe sınırına gelerek mevcut olan su kaynaklarına müdahale etmeye başladı. Pandemi sürecinde yaylara çıkmak yasak olduğu bir dönemde Gerede Belediyesi ekipleri hukuksuz bir şekilde sularımızı kendi su kaynaklarına aktarmaya çalıştı. Biz bunu fark edince müdahale ettik ve konuyu yargıya taşıdık. Belediye olarak biz hukuki girişimlerimizde bulunduk. Önce savcılığa suç duyurunda bulunduk ve akabinde de müdahalenin kaldırılması için, su kaynaklarımıza uzanan o ellerin çekilmesi için yargıya müracaat ettik. Yargı sonucunda bunu lehine karar verdiler. Bu karara Gerede Belediyesi itiraz etti. Bu itirazını mahkeme reddetti. Akabinde ikinci bir müdahalede bulunulmaması için bizim girişimlerimiz devam ederken bu karara Gerede Belediyesi itiraz etti. Mengen Asli hukuk mahkemesi bu kararın itirazını reddetti” dedi.  

 

“Yaptıkları yönetmeliğe de tüzüğe de aykırıdır”

Adalete inancının tam olduğunu vurgulayan Başkan Bulut, “Bizim tabi ki sarılacağımız yargımız var. O kurumlar, hukuksuzluğunun önüne geçmek, adaleti korumak adına oradalar. Daha önce Gerede Belediyesine ‘Siz 2019 yılında tahsis kararı olmadan nasıl ihaleye açıyorsunuz!’ diye sorduk. Ama hiç ses yok çünkü yaptıkları yanlış. Bu yönetmeliğe de tüzüğe de aykırıdır. Sadece iki orman işletmesi arasındaki protokole dayanaraktan bir revize kararına bağlı olarak ihaleye çıkmıştır. Ama ihalelerin hukuka uygun bir şekilde yapılması gerekir. Yapılan haksızlık. Mengen halkının hakkına eksik, yanlış bir kararla müdahale edilmesinin ötesinde bir şey değil.  Birkaç gün önce Gerede Belediye Başkanının televizyonda bir konuşmasına çok üzüldüm. Orada Sayın Allar diyor ki; ‘Mengen Belediyesinin, Mengen köylülerin su tahsisi ile ilgili bir talebi olmamıştır.’ Sayın Allar, Mengen köylülerin  su tahsisi talebi sizin haziran ayında yapmış olduğunuz su tahsisi talebinizden önce oldu, bunların hepsi belgelidir. Köylerimizin su tahsisi talebi 15. 06. 2007 tarihindedir.  Bizim su tahsis talebimiz şöyle: ‘Hızar Deresinde bulunan bizim mevcut su kaynağımız. Halkımın evlerinden çamurlu su akmasını istemiyoruz. Biz onun için hızar deresindeki suyun bizim aynı bölgedeki su kaynaklarından, temiz sudan halkımız içsin diyerek su tahsis işlemi talebini  Devlet Su İşleri(DSİ)’nden bulunduk. Siz, Mengen muhtarlıklarımın, köylülerimizin, Mengen Belediyesinin  talebinden sonra talepte bulunuyorsunuz “cümlelerine yer verdi.

 

“Bunu asla kabul edemeyiz”

Vatandaşlara temiz su içirebilmek için mevcut kaynaklarından su tahsisi talebinde bulunduğunu dile getiren Bulut, şunları dedi: “DSİ 22.07.2020 tarihinde %60 Gerede Belediyesinden, %40 Mengen Belediyesi tahsisine kararını veriyor. Biz bu karara itiraz ettik. Çünkü bizim kendi sınırlarımız içerinde bulunan kaynağın yüzde 40’ını bana veriyor. %60’ını Gerede’ye veriyor. Bunu asla kabul edemeyiz. Su kaynakları üzerinde mahkemece durdurma kararı olduğu bu karar mevcut iken tahsis kararı yapılamaz. Tahsis kararında su kaynaklarının asıl sahipleri olan Akçaoca, Alibey, Gözeci, Çayköy, Karaşehitler Köyü, Yüzağaç Köyü, Pazarköy, Aktepe, Nazırlar Köyü muhtarlıklarının talebi dikkate alınmadı.  Öncelikle bu köylerin talebinin değerlendirilmesi gerekiyor. Bolu İl Özel İdaresi DSİ’ye yazdığı yazıda bunla ilgili herhangi bir bilgiye yer vermemiştir. Köylülerimizin yapmış olduğu su tahsisi talebini Bolu İl Özel İdaresi yok saymıştır. Bütün köylülerimiz, muhtarlıklarımız buna üzgün ve çok tepkililer. Hukuksal süreçte son gelişme itibariyle Gerede Belediye Başkanlığı Mengen Asli Hukuk Mahkemesi’nce verilen tedbir kararının kaldırılmasını istemişse de mahkeme 14.09.2020 tarihli kararı ile bu talepleri reddedilmiştir. Mengen’deki su kaynakları benim o bölgemdeki köylülere verilinceye kadar, halkımızın su ihtiyacı karşılanıncaya kadar bu mücadelemiz devam edecektir.”

 

“Mengen’in su kaynaklarına göz dikmeniz reva mı!”

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar’ın konuyla ilgili sığ bir düşüncesi olduğunu belirten Turhan, “Allar 2050 yılına kadar su ihtiyacı olmadığını söylüyor. Yani Mengen Belediyesinin 2050 yılına kadar ihtiyaçlarının tespitini Gerede Belediyesi yapmış. Allar 226 milyon metreküp suyu Ankara’ya taşıyacağını söylemişti . Peki  Melih Gökçek zamanındaki bu projenizle  siz bu kadar suyu Ankara’ya gönderirken, Mengen’in su kaynaklarına göz dikmeniz, haksız, hukuksuz müdahaleniz reva mı! Siz tonlarca suyu akıtacaksınız ondan sonra geleceksin benim ilçemin 50 yıllık bekasıyla yorum yapacaksın. Buna senin hakkın yok Sayın Allar. Ben Gerede Belediyesi ile ilgili bu zamana kadar tek bir kelime konuşmadım. Sen de konuşamazsın. Mengen ilçesi sınırı içerisindeki suya asla müdahale edemezsiniz. Biz halkımızın hakkını korumakla görevliyiz. Su çok önemlidir. Akan hiçbir su boşa değildir. Kendileri Mengen sınırı içerisindeki su kaynaklarını ele geçirmeye çalışacaklarına Gerede’nin yaylalarından 1 litre su almış mı acaba! Kendi yaylalarıyla ilgili hiçbir tasarrufta bulunmuyorlar. Sayın Allar lütfen siz kendi ilçe sınırlarınız içindeki su kaynaklarıyla meşgul olun. Yol yakınken döşediğiniz o su borularını derhal toplayın. Eğer ki tüm bunları halkın elindeki fırsatları bir siyaset adına yapıyorsa, bunu bir siyasi güç olarak kullanıyorsa bu insanlık ayıbıdır” dedi.

 Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER

Son Yorumlar
Adalet ve kalkınma
Adaletli olsaydınız da kadınların da erkeklere olan şiddetine de hayır diyebilseydiniz. Batı icadı
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Bolu Havadis | http://www.boluhavadis.net/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2019 - 2020