Bolu Havadis

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Flash Haber
Kategori : GÜNCEL
Haberin Tarihi :   22 Eylül 2019 - 15:17

BGC KONGRESİNE MUHABİRLER DAMGA VURDU

Büyüt
Küçült
BGC KONGRESİNE MUHABİRLER DAMGA

 

Bolu Gazeteciler Cemiyeti’nin (BGC) Bolu Ticaret ve Sanayi Odasında (BTSO) gerçekleştirilen kongresine genç muhabirlerin yayınladığı manifesto damga vurdu.

Bolu Gazeteciler Cemiyeti’nin dün gerçekleştirilen olağan kongresinde söz alan Köroğlu Gazetesi ve Televizyonu muhabiri Aslı Akış, sektörde yer alan genç gazeteciler adına bir manifesto okudu.

‘ORTAK SESİMİZİ DUYURMAK İSTEDİK’

Konuşmasında ilk olarak Cemiyet Başkanlığı için son günlerde gazete patronları arasında yaşanan ayrışmaya dikkat çeken Akış, şunları söyledi; “ Biz Bolu basınının emekçileri, gecesini gündüzüne katan genç habercileri olarak buradayız. Bolu’nun en önemli sivil toplum kuruluşlarından biri olan Bolu Gazeteciler Cemiyeti’nin kongre sürecinde içinde bulunduğu ayrışmayı üzülerek izledik ve bir araya geldik ortak güç, ortak paydada buluşarak ortak sesimizi duyurmak istedik.

‘BİREYSEL KİMLİKLERİMİZLE KİMSENİN KARŞISINDA OLMADIK’

Bolu Gazeteciler Cemiyeti bu işin emekçilerinin yani bizlerin olduğunu vurgulayarak, güvendiğimiz tek şeyin meslek aşkımız ve emeğimiz olduğunun bilinmesinin altını bir kez daha çiziyoruz.  Bizler duruşumuz, tavrımız ve bireysel kimliklerimizle kimsenin karşısında olmadık, karşısında da yer almak istemiyoruz. Genç meslektaşlarınız olarak kimseden bir beklentimiz yok. Beklentimiz,  cemiyetimizi birlik ve beraberlik içerisinde en iyi noktaya taşımak, örnek gösterilecek bir cemiyet haline getirmek düşüncesi.

 

‘MESLEK BÜYÜKLERİMİZİN MAKAM KOLTUĞU ADINA GİRDİĞİ ÇATIŞMALARI DOĞRU BULMUYORUZ’

Sözde birlik ve beraberlik mesajları veren meslek büyüklerimizin makam koltuğu adına girdiği çatışmaların farkındayız ve bunu doğru bulmuyoruz. Doğru olmayan hiçbir duruşu da savunmuyoruz. Cemiyetin kongre sürecinde yaşanan olaylardan genç gazeteciler ve basın çalışanları olarak olumsuz yönde etkilenmekteyiz. Etkilenmesi yanlışlığını da kabul etmiyoruz.

‘CEMİYET BAŞKANLIĞI GÜÇ VE GÖVDE GÖSTERİSİNE DÖNÜŞTÜRÜLMESİN’

Ayrıştırıcı kutuplaştırıcı söylemler bizlere sadece zarar verir, hem kurumlar içinde hem de kurumlar arasındaki beraberliği zedeler. Lütfen Cemiyet başkanlığı güç ve gövde gösterisine dönüştürülmesin.  Öte yandan kongre dönemlerinde bu işin mutfak kısmında olan genç gazetecilerin yani BGC üyelerinin fikrinin alınmadan aday belirleme ve hazırlanan yönetim kurulu listelerinin neye ve kime göre hareket edilerek belirlendiğini bilmek ve öğrenmek istiyoruz.

‘OY TOPLAMAK İÇİN YAPILAN BASKIYA ŞİDDETLE KARŞI ÇIKIYORUZ’

Hele ki, aday belirleme sürecinde hiçbir fikri alınmayan arkadaşlarımıza oy toplamak için yapılan baskıya da şiddetle karşı çıkıyoruz.  Gazeteciyiz diyoruz, tarafsızlık vurgusu yapıyoruz. Ama bizden taraf olmamız isteniyor. Basın özgürlüğü diyerek sesimizi duyurmaya çalışıyoruz kendi cemiyetimizin sessiz çoğunluğu sayılıyoruz. Bilinsin ki biz taraf değiliz, asla da olmayacağız. Kimsenin yanlışına doğru, doğrusuna yanlış demeyeceğiz.

‘BİZ GENÇ GAZETECİLER OLARAK TOPLUMUN SESİYİZ’

Bugünü bir milat sayıyoruz ve bundan sonraki süreçte biz genç gazetecilerin de var olduğunun farkına varılmasını istiyoruz. Biz gazeteciler olarak toplumun sesiyiz.  Toplumun tüm dertlerini dile getirerek çözüme kavuşması noktasında görev yapan genç gazeteciler olarak sesimizi kendi meslektaşlarımıza duyuramıyoruz. Bu konuda genel kuruldan özel bir talebimiz var.

‘AMACIMIZ MESLEK BÜYÜKLERİMİZİ YOK SAYMAK DEĞİL’

Bizim amacımız yönetim için aday olan meslek büyüklerimize karşı bir tavır koymak ya da onları yok saymak değil; tam tersi onlara farklı fikirlerimiz ve amatör ruhumuzla destek vermektir.  

‘TALEPLERİMİZİN YOK SAYILMASI DURUMUNDA GEREKEN TAVRI GÖSTERMEKTEN ÇEKİNMEYECEĞİZ’

Mesleğini yaparken bin bir türlü sıkıntı, zorluk ve çeşitli düzeylerde baskılarla karşılaşan emekçiler olarak cemiyetimiz bünyesinde yapılan projeler etkinlikler ve alınan kararlarda söz sahibi olmak istiyoruz. Başka şehirlere örnek olan projelerimize baksınlar istiyoruz. Ancak biz kol kola girersek sesimizi duyurabiliriz. Bunun sebeple cemiyetin içinde gençlerin de söz sahibi olabileceği bir “Gençlik Komisyonu”nun kurulmasını talep ediyoruz. Bundan sonraki süreçte de taleplerimizin yok sayılması durumunda gereken tavrı göstermekten çekinmeyeceğimizi belirtiyoruz.

‘AMACIMIZ BÖLMEK, KIRMAK, ÖTEKİLEŞTİRMEKTEN ÇOK BİRLİKTELİK YAKALAMAK’

Gelin hep birlikte en güçlü cemiyet olarak; sahada çalışan muhabirinden, masa başındaki editöre, köşe yazarından, stajyer basın emekçisinin sorunlarına ve haber nedeniyle karşılaştığı sorunlara çözüm üretmek cemiyetimizin asli görevleri arasında yer alsın. Yerel ve ulusal-uluslararası platformlarda basın mesleğini en iyi şekilde temsil etmek asli görevlerimiz arasında olsun. Amacımız bölmek, kırmak, ötekileştirmekten çok birliktelik yakalamak ve basın çalışanları arasında kaynaşma ortamı yaratmak olsun. Cemiyet olarak, mesleki dayanışmayı en hızlı şekilde yerine getirmeyi planlayalım, kurumsal kimlik kazanmak adına da projeler yürütülmesi hedefleyelim. Bunlar arasında mesleki seminerler, mesleğin geleceği noktasında eğitim programları, mesleği teşvik edici yarışmalar ve topluma yön verecek paneller düzenlenmesi yönünde olsun. Birlikten güç doğsun cemiyetimiz kazansın” dedi.

Konuşma sonrası salonda büyük alkış koptu. Divan Başkanı Erhan Beykoz gençlerin isteklerinin yerine getirilmesi noktasında çalışma yapılmasını rica etti. Cemiyet Başkanı Bülent Velioğlu’da gençlerin isteklerini dikkate alacaklarını beyan etti.

 Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER

Son Yorumlar
ahmet bolulu
belediye vergi odemelerini internetten yapabilirsiniz diyor fakat internetten yaptigimizda verilen dekontta resmi gecerliligi
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Bolu Havadis | http://www.boluhavadis.net/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2019 - 2020