Abant gölü yok olunca mı fark edeceksiniz?

Abant gölü yok olunca mı fark edeceksiniz?

İlimizin cennet köşelerinden Abant gölünde son yıllarda yaşanan küçülme gözle görülür boyutlara ulaşırken, Milli Parklar ve Doğa Koruma 9. Bölge Müdürü Musa Kaya katıldığı İl Koordinasyon Kurulu toplantısında, Abant gölündeki küçülme iddialarını rivayet olarak değerlendirdi. 

Vali Erkan Kılıç, Ekim ayı il Koordinasyon Toplantısında, Milli Parklar ve Doğa Koruma 9. Bölge Müdürü Musa Kaya’ya yerel basında çıkan Abant Gönünde ki küçülme haberlerini hatırlatarak bilgi istedi. Bölge Müdürü Kaya, gözlemlerde böyle bir şey olmadığı söyleyerek, küçülme iddialarını rivayet olarak değerlendirdi. 

Rapor hazırlanacak deniyor ama 

İlimizin doğa güzelliklerin başında gelen ve Dünya markası olmayı başaran Abant Gölünde son yıllarda yaşanan küçülme dikkat çekerken, yetkililerin bir türlü önlem almaması tepkilere neden oluyor. Ekim Ayı İl Koordinasyon Toplantısında Vali Erkan Kılıç konuya dikkat çekerek, 9. Bölge Müdürü Musa Kaya’ya, Abant Gölünde ki küçülmeyi hatırlatıp, çalışma yapılıp yapılmadığını sordu. Bölge Müdürü Kaya yaptığı açıklamada; “Gölde küçülme olduğu yönünde bir takım rivayetler var ama yapılan gözlemlerde böyle bir şey yok. Buna rağmen uzman ekiplerimizle Abant Gölünde bir araştırma gerçekleştiriyoruz. Araştırma sonucunda bir rapor hazırlanacak. Çıkan rapora göre hareket edeceğiz” ifadelerine yer verdi. 

1 yıldır somut bir gelişme yaşanmadı

Havadis gazetesi olarak 2021 yılında yaptığımız haberde Abant Gölünün geçmiş yıllardaki fotoğraflarıyla, yeni fotoğraflarını karşılaştırarak gölde yaşanan küçülmeyi kamuoyu ile paylaşmıştık. O dönem Bakanlık tarafından yapılan açıklamada Abant Gölüyle ilgili bir rapor hazırlanacağı ve çalışmaların başladığı dile getirilmişti. Aradan geçen 1 yıl içerisinde somut bir gelişme yaşanmazken, konunun önemi ve ehemmiyetinden dolayı Eylül ayında yaptığımız haberde küçülmenin boyutlarını bir kez daha kamuoyu ile paylaşmıştık. Abant gölünde fotoğraflara yansıyan küçülmenin net bir şekilde görülmesine rağmen 9. Bölge Müdürlüğünden, ‘yapılan gözlemlerde bir şey yok’ denmesi kamuoyunda endişeyle karşılandı. 

Vali Kılıç’tan rica ediyoruz

Bolu Havadis gazetesi olarak, samimiyetine inandığımız Valimiz Erkan Kılıç’tan rica ediyoruz. Sadece Bolumuzun değil, tüm Dünyanın gözdesi olan Abant Gölü bu şekilde duyarsızlıklarla yok olup gitmesin. Abant Gölü daha fazla zarar görmeden gerekli önlemlerin alınması ve çalışmaların başlatılması elzem haline gelmiştir.    

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
26EKİ2022