ABANT GÖZLERİMİZİN ÖNÜNDE YOK OLUYOR

ABANT GÖZLERİMİZİN ÖNÜNDE YOK OLUYOR

Ülkemizin doğa harikalarının başında gelen Abant Gölünde yaşanan gözle görünür değişim doğaseverleri endişelendirmeye başladı. Gölün çevresinde oluşan sazlıklar her geçen yıl büyürken, gölün yüzölçümünün küçülmesinden endişe ediliyor. 

Özellikle Abant Deresinin taşıdığı toprak, çakıl ve molozlarla gölün dolduğu düşünülürken, yaşanan değişim yıllar içerisinde çekilen fotoğraf karelerine de yansıdı. Fotoğraflara yansıyan değişim endişelere neden olurken yetkililerden Abant gölünün geleceği adına biran önce önlem alınması bekleniyor. 

Son yıllarda ki değişim dikkat çekiyor

Abant Gölü ilimizin 34 kilometre güneybatısında Abant Dağları üzerinde oluşmuş bir krater ve birikinti gölüdür. Park alanında yükseklikleri 1400 metreden 1700 metreye kadar birçok tepe bulunmaktadır. Abant Gölü yılın her ayında büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. Abant, hem günübirlik gezip görmek hem de konaklamak amacıyla tercih edilen çok popüler bir tatil merkezidir. Alanı 127 hektar olan gölün denizden yüksekliği 1328 metredir. Yeraltı suları ve Abant deresinden beslenen Abant Gölünün derinliği 18 metredir.  Ülkemizin nadide doğal harikalarından biri olan Abant Gölü bu özelliklerinin yanında son yıllarda yaşanan değişimiyle dikkat çekiyor. 

Yapılan çalışmalardan büyük zarar gördü

2009 yılında ilin o dönemki Valisi ve İl Özel İdaresinin plansız çalışmaları yüzünden büyük zarar gören Abant Gölünün önüne set çekilmiş ve göl seviyesi yükseltilmişti. Bilim insanlarının ve doğaseverlerin baskılarıyla yapılan yanlıştan geri dönülse de Abant Gölü yapılan çalışmalardan zarar görmekten kurtulamadı. Yıllar içerisinde tamamen sahipsiz bırakılan Abant Gölünde ki değişim fotoğraf karelerine yansıdı. Gölün etrafında bulunan sazlık ve otların büyüyerek gölün içine doğru genişlediği gözlenirken, özellikle Abant deresinin taşıdığı toprak, çakıl ve molozların gölün yüzölçümü küçültmesinden endişe ediliyor. Önceki yıllarda çekilen fotoğraflarda özellikle derenin göl ile buluştuğu alanda sulak olan bölgelerin ardık tamamen toprak olduğu gözlenirken, eskiden gölün içinde kalan birçok alanda da ağaçların büyüdüğü dikkatlerden kaçmadı. 

Yetkililerden duyarlılık bekleniyor 

Uzun yıllardır Abant gölünde en ufak bir temizlik yapılmaması ve gölün adeta kaderiyle baş başa bırakılması gölün yapısında bozulmalara neden olurken, yetkililerden Abant Gölünün geleceği adına biran önce çalışmalar başlatması bekleniyor. Geçen yıl ‘Abant Gölü küçülüyor mu?’ manşetiyle yaptığımız haber sonrası Tarım ve Orman Bakanlığından gelen açıklamada gölüm durumuyla ilgili rapor hazırlanacağı belirtilmişti. Aradan 1 yıl geçmesine rağmen…

Fotoğraflar: Metin Ferah 

DAHA FAZLASI İÇİN GAZETENİZİ ALMAYI UNUTMAYINIZ...

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
26EYL2022