AİLE BİRLİĞİNİN KORUNMASI ADINA BU PROJE ÖNEMLİ

AİLE BİRLİĞİNİN KORUNMASI ADINA BU PROJE ÖNEMLİ

Aile birliğinin korunması ve kadına yönelik şiddetin önceden belirlenmesi amacıyla Bolu Valiliği koordinesinde, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan ‘Kadın ve Aile Destek Birimi’ Projesi protokolü imzalandı. 

Valilik Abant toplantı salonunda imzalanan protokole, Vali Erkan Kılıç, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, İl Jandarma Komutanı Albay Haluk Saygılı, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Cemal Keskin, Gençlik ve Spor İl Müdürü Emrullah Güler, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Cengiz Çavuş, İl Milli Eğitim Müdürü Cemil Sarıcı, İl Sağlık Müdürü Dr. Muhammed Emin Demirkol, Bolu Müftüsü Ali Rıza Tahiroğlu, Bolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güler Mert, Bolu Merkez Mahalle Muhtarlar Derneği Başkanı İlhami Otacıoğlu katıldı.

KILIÇ PROJENİN ÖNEMİNİ ANLATTI 

Projeyle ilgili açıklamalarda bulunan Vali Erkan Kılıç; “Kadına yönelik şiddet konusunda başta farkındalığı artırmak, kadınlara yönelik şiddeti engellemek, şiddete uğramış kadınların eşlerinden ayrılmalarını engellemek, boşanmaları azaltmak ve evliliklerin devam etmesini sağlamaya yönelik bir proje. Bizdeki yaklaşım kol kırılır, yen içinde kalır anlayışı var maalesef. Bazı şeylerde bu olumlu olabilir ama özellikle kadınlarımız bazı anlarda kendilerini çok güçsüz hissediyorlar. Onlara bizim destek vermek noktasında bu proje önemli. Bizim aile yapımız dolayısıyla kadınlar bazen görmüş olduğu şiddet dolayısıyla dışarıya duyurmak istemiyor. Bizim istediğimizde aile birlikteliğini sağlamak, devam ettirmek ama böyle şiddet uygulanırsa o evliliği de sürdürme noktasında çok büyük sıkıntılar yaşanıyor. Kadınlarımız, karakollara bazen mahkemelere düşmeden bizim birimlerimiz aracılığıyla. Bunun içinde emniyet birimlerimiz var, sağlık, aile ve diğer ilgili birimlerle beraber bu çalışmanın içinde olacağız. Biz vereceğimiz eğitimlerle beraber yuvanın devam etmesini istiyoruz. Bizim asıl amacımız bu” dedi. 

PSİKOLOJİK VE REHBERLİK DESTEĞİ VERİLECEK

Mahkeme kapılarında, karakollara giderek ailelerinin orada karşılıklı geri dönülmeyecek sonuca ulaşmaması için psikolojik destek vererek onlara rehberlik yapacaklarını belirten Vali Kılıç; “ Karakollara veya mahkeme kapılarında artık iş biraz ileri boyuta taşınmış oluyor. Bizim kadınlarımız bizim kültürel yapımızdan dolayı olayları çok duyurmak istemiyor. Biz burada iletişim ağını güçlendirerek teknolojinin imkanlarından yararlanarak İç İşleri Bakanlığının KADES uygulaması var. Bu KADES’i de şiddete maruz kalanlar kullanabiliyor. Onun dışında özellikle bu kişilerin çiftlerin olduğu mahalle muhtarları, imamlar orada ileri gelen kişilerle sürekli irtibat ve iletişim içinde olacağız. Karakola veya mahkemeye düşmeden böyle risk altında olan olabilecek aileleri tespit edip bunların sürecine doğru evliliklerinin gitmemesi için bu hizmeti vermeye çalışacağız. İkna yollarını, rehberlik yollarını kullanarak bunu sağlamaya çalışacağız” ifadelerine yer verdi. 

Kaynak: (Köroğlu gazetesi-Burhan Yeşiltaş)

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
11OCA2023