AMAÇ GÜVENLİ GIDA TÜKETİMİNİ SAĞLAMAK

AMAÇ GÜVENLİ GIDA TÜKETİMİNİ SAĞLAMAK

Bolu İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan "Sağlıklı Gıda ile Büyüyorum Projesi” kapsamında okullarda verilen eğitimlere devam ediliyor. 

Proje kapsamında İlimizde bulunan ve 15 adet ilkokul ve ortaokulda 450 öğrenciye ulaşılması hedefleniyor. 

HEDİYE PLAKETİ VERİLDİ 

Gıda Mühendisleri Fatma Doğan Kara ve Dilek Kartal tarafından Orhangazi Ortaokulunda verilen eğitimlere 42 öğrenci katıldı. Tarım İl Müdürlüğü gıda mühendisleri Kara ve Kartal eğitimlerde, bilinçli tüketici olmanın önemine vurgu yapılırken, küçüklerin aile alışverişlerindeki rolüne ve bu alışverişlerinde ebeveynlerine dikkat etmesi gereken hususları hatırlatması konusunda yardımcı olmaları gerektiği gibi hususlara değindi. Sağlıklı ve dengeli beslenme kültürünün küçük yaşlardan itibaren kazanılabileceği gerçeğinden hareketle planlanan eğitim çalışmalarında, çocuklara gıdalarını güvenli bir şekilde tüketmenin önemi ve yöntemleri görsellerle anlatıldı. Karşılıklı sohbet havasında gerçekleşen ve öğrencilerin de oldukça ilgi gösterdiği eğitim sonunda öğrencilere eğitim etkinliğinden hatıra olarak spiralli bloknot, sürpriz tohumlu kalem ve fındıktan oluşan hediye paketleri verildi.

‘AĞAÇ YAŞ İKEN EĞİLİR’

Projenin amacı hakkında açıklamada bulunan İl Müdürü İzzet Murat; “Ağaç yaş iken eğilir atasözümüzden yola çıkarak vermiş olduğumuz Sağlıklı Gıda İle Büyüyorum eğitimlerimiz kapsamında belirlenmiş olan okullarımızda çocuklarımıza gıda güvenilirliği, hijyen, sağlıklı ve dengeli beslenme, sebze ve meyve tüketiminin önemi, gıda alırken dikkat edilmesi gereken hususlar, Alo Gıda 174, gıda israfı konularında öğrencilere aydınlatıcı bilgilerden oluşan sunum yapılarak aile içi belirleyici ve etkileyici, bunun yanında gerektiğinde bizlerden daha dikkatli olan küçüklerimizin özellikle kendileri ve aileleri adına sağlıklı ve güvenli gıda tüketmelerini sağlamak temel amacımızdır. Bu çerçevede hareket eden bakanlığımız ve çalışma arkadaşlarımız öğrencilerimizle dikkat etmesi gereken hususlar hakkında kritik ve önemli noktaları paylaşarak bilinçli ve dikkatli tüketici olmalarını sağlamaktadır” dedi.

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
11MAY2023