BAİBÜ'DE  ÇEVRE VE CİLT DOSTU GÜNEŞ KREMİ PROJESİ

BAİBÜ'DE ÇEVRE VE CİLT DOSTU GÜNEŞ KREMİ PROJESİ

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi çevreci kozmetik ürünü, “Melanin Nano Parçacıkları ile En kapsüle Edilmiş Astakisinin Tabanlı Güneş Kremi Geliştirilmesi” başlıklı proje kapsamında TÜBİTAK-TEYDEP 1501 programından destek almaya hak kazandı.

Bolu TEKNOKENT bünyesinde yürütülecek projenin ekibi, Üniversitenin Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü'nden Dr. Öğretim Üyesi Murat Telli ve İzmir Demokrasi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Biyomühendislik Bölümü'nden Dr. Öğretim Üyesi Gizem Kaleli'den oluşuyor.

İNSAN CİLDİNİ GÜNEŞİN ZARARLI IŞINLARINA KARŞI KORUYACAK

Proje kapsamında, mürekkep balıklarından elde edilen melanin pigmenti ile mikro alglerden elde edilen antioksidan pigmentlerden geliştirilecek etken moleküler bileşim, güneş yağı olarak formülleştirilecek. İnsan cildini güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyacak, aynı zamanda cilt yenileyen ve onaran bileşenleri barındıracak kozmetik ürün, yenilikçi ve yeşil dönüşüm modeline göre geliştirilecek. 4 milyon TL'yi aşan bütçeye sahip projenin sonuçlarının, ülkemizin yüksek katma değere sahip teknolojik ürünlerine katkı sağlayacağı ön görülüyor.

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
6ARA2023