BAİBÜ'DE ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ PROGRAMI YAPILIYOR

BAİBÜ'DE ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ PROGRAMI YAPILIYOR

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) ile Türk Kızılayı iş birliğinde, çocukların akademik eğitime merak duymasını sağlamak amacıyla “Çocuk Üniversitesi” düzenleniyor. Eğitim kapsamında, üniversiteler ile Türk Kızılayı ve gönüllü yardım kuruluşlarının faaliyetleri tanıtılıyor.

Bolu’nun Merkez ilçesindeki çeşitli okulların 4’üncü sınıfında eğitim gören başarılı 30 ilkokul öğrencisi, 23, 24 ve 25 Ocak 2023 tarihlerinde Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Gölköy Kampüsü’nde “Çocuk Üniversitesi” eğitim programına katılıyor.

YAŞLARINA UYGUN EĞİTİMLER VERİLİYOR

Her gün 09.30-15.30 saatleri arasında farklı fakültelerde eğitim ve atölye çalışmalarına katılan çocuklara, akademik personelimiz tarafından yaşlarına uygun eğitimler veriliyor. Çocuklar, sanatsal ve sportif faaliyetlere, eğlenceli aktivitelere ve programlara katılıyor; üniversiteli ağabey ve ablalarıyla, uluslararası öğrencilerle ve sporcularla tanışıyor.

YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULUNDA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

23 Ocak Pazartesi günü başlayan Çocuk Üniversitesi’nde ilk olarak Yabancı Diller Yüksekokulu’nda eğitim programı gerçekleştirildi. Yabancı dil öğrenmenin önemi anlatılan çocuklara simultane çeviri laboratuvarı gezdirildi. İngilizce çocuk kitapları ve hediyeler verildi. Şekerlemeler ikram edildi. Merkez yemekhanede öğle yemeklerini yiyen çocuklar, ardından Aktivite Merkezi’ni ve Gölköy Kampüsü’nü gezdi.

EĞLENCELİ AKTİVİTELER YAPTILAR

Öğleden sonra Spor Bilimleri Fakültesi’nde öğrencilerle Badminton oynayan çocuklar, judo gösterisi izledi ve judo oyununa katıldı. Milli Okçu öğrenci Merve Nur Eroğlu ile tanışan ve sohbet eden çocuklar, azmi ve çalışkanlığıyla gençlere örnek olan başarılı sporcudan çok etkilendiler. Rakip gruplara ayrılan çocuklar, eğlenceli aktiviteler yaptılar.

ÇOCUKLARA GÖZ TARAMASI YAPILDI

Çocuklar eğitimin ikinci gününde, Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde ilk yardım eğitimi aldı. Çocukların göz taraması (uzağı görme ve renk körlüğü) yapıldı; kalp atışı ve ritmi ile kan basınçları ölçüldü. Çocuklar steteskopla kendi kalp atışlarını dinledi. Sonuçların işlendiği sağlık karneleri ailelere iletilmek üzere çocuklara verildi. Olumsuz sonuçlar ailelere bildirildi. Sağlıklı beslenmenin önemi anlatılarak, ara öğün olarak çocuklara mandalina ikram edildi.

İZZET BAYSAL’IN KABRİNİ ZİYARET ETTİLER

Üniversitenin kurucusu merhum İzzet Baysal’ın kabrini ziyaret eden çocuklar, Diş Hekimliği Fakültesi’ndeki öğle yemeğinin ardından İzzet Baysal Kültür Merkezi’nde TÖMER öğrencileriyle bir araya geldi. 15 farklı ülkeden uluslararası öğrencinin katıldığı etkinlikte çocuklara ülkeler tanıtıldı. Türkiye’nin, güçlü akademik kadrosu ve başarılı eğitim programlarıyla uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkelerden biri olduğu ve Türk misafirperverliği vurgulandı. Yerel halk oyunları ve danslardan örnekler sunuldu. Yöresel ikramlarda bulunuldu ve çocuklara çeşitli hediyeler verildi.

HER YIL YAPILMASI HEDEFLENİYOR

Eğitimin 3’üncü ve son günü, Eğitim Fakültesi’nde piyano dinletisi ve uygulaması yapılacak. Fen laboratuvarı gezilecek ve drama etkinliği gerçekleştirilecek. Türk Kızılayı yönetici ve gönüllülerinin de katılacağı öğle yemeğinin ardından Rektörlük Senato Odası’nda düzenlenecek törende, eğitim veren akademisyenlere teşekkür belgesi takdim edilecek. Çocuklara ise katılım belgeleri verilecek. Üniversiteleri kimlerin, nasıl yönettikleri anlatılacak. Çocuk Üniversitesi’nin, her yıl Haziran ayı içerisinde tekrarlanması hedefleniyor.

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
24OCA2023