BAŞSAVCI BEKTAŞ, 2020 YILINI DEĞERLENDİRDİ

BAŞSAVCI BEKTAŞ, 2020 YILINI DEĞERLENDİRDİ

Bolu Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Bektaş, 2020 yılını adli açıdan değerlendirdi. 2020 yılında adalet hizmetlerinin aksamadan devam ettiğini belirten bektaş işlenen suçların toplamında 2020 yılında bir önceki yıla göre göre suç işleme oranlarında yüzde 10’luk bir artış görüldüğünü bildirdi.

 Bolu Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Bektaş, 2020 yılında uzlaştırma dosyalarından adliyeye intikal eden suçlar, kadına karşı şiddet olaylarından Bolu infaz kurumları ve kalan hükümlü sayısı, terör suçları ile uyuşturucu dosyaları bilgilerini paylaştı. Bektaş, önem verdiği ve üzerinde durduğunu ifade ettiği çocuk suçlarında düşüş yaşandığını belirtti.

 “YÜZDE 99’DAN FAZLA BİR BAŞARI ELDE ETTİK”  

2020 yılında Bolu adliyesine yansıyan olaylarda yüzde 99’dan fazla başarı elde ettiklerinin altını çizen Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Bektaş; “2020 yılı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük hadiselerin yaşandığı bir yıl oldu. İnşallah bu sıkıntılar bir nebze giderilmiş olur ve tüm dünyada olduğu gibi bizim ülkemizde de sıkıntılar giderilmiş olur. 2020 yılında çok olumsuzluklar yaşandı. Buna rağmen Bolu’daki adalet hizmetleri aksamadan devam etti. Güzel bir başarı elde ettik. 2020 yılında adliyemize yansıyan bütün adli olaylarda yüzde 99’dan fazla bir başarı elde ettik. Çünkü adalet zamanında yürümeli. Vatandaşa hakkının daha kısa sürede verilmesi için canla başla hareket ettik” dedi.

“YÜZDE 10’LUK BİR ARTIŞ OLDU”

Bolu’da 2020 yılında adliyeye intikal eden suçlarda yüzde 10’luk, Kadına karşı şiddet olaylarında ise mart, nisan ve mayıs aylarında yüzde 50 civarında bir artış olduğuna işaret eden Ahmet Bektaş; “2020 yılında bir önceki yıla göre yüzde 10’luk bir artış oldu. Biz aslında düşüş bekliyorduk ama bir artış ile karşılaştık. Anayasal düzene karşı işlenen suçlar gibi terör suçlarında adliyemize gelen dosyalarda bir önceki yıla göre yüzde 20-25 arasında bir düşüş var. Kadına karşı şiddet olaylarında ise 2020 yılında mart, nisan ve mayıs aylarında yüzde 50 civarında bir artış oldu. Totale baktığımız zamanda 2020 yılında kadına karşı şiddet suçlarında bir düşüş oldu. Yüzde 10-15 civarı bir düşüş var. Bu da sevindirici bir durum. Bolu halkı kurallara uyan bir halk. Bunun sonucunda da düşüşler gerçekleşiyor” ifadelerini kullandı.

“UZLAŞTIRMADA BAŞARI ORANINI YÜZDE 75’LERE ÇIKARDIK”

Ahmet Bektaş, daha önce çalıştığı iki ilde uzlaştırma uygulamalarında çalışmalar yaptığını ve ödüller aldığını dile getirerek;  “Uzlaşma 3-4 yıldır ülkemizde kullanılan bir uygulama. Amacı tarafları mahkeme önüne sevk etmeden önce bir araya getirip dostane şekilde bir paydada buluşturmak. Daha önceden çalıştığım iki ilde uzlaşma konusunda yaptığımız çalışmalar ile başarı sağladık ve birincilik ödülleri aldık. Buraya geldiğimiz zaman da benden önceki başsavcı arkadaşım bir aşamaya getirmiş ve bir temel oluşturmuşlardı. Biz biraz daha hızlandırdık ve yılsonu hedefimizi yakaladık. Yüzde 75 gibi bir başarı oranı koymuştuk. Geçen sene yüzde 60 olan başarı oranını 2020 yılında yüzde 75’lere çıkardık. Mahkemelerde devam eden büyük dosyalar var. Darbe dosyaları devam ediyor ve büyük çoğunluğu karara bağlandı. Ağır ceza mahkemelerimizin yoğun bir çalışma temposu oldu” dedi.

“ADLİYEMİZDE GEREKLİ TEDBİRLERİ ALDIK”

Adliyedeki koronavirüs tedbirlerinden de bahseden Bektaş, “Bizim işimiz Başsavcılık olarak sadece dosya açmak değil. Bize bağlı birimlerde Covid-19 tedbirleri kapsamında denetimler de gerçekleştiriyoruz. Şu anda adliyemiz ve bize bağlı birimler Covid-19 tedbirleri kapsamında çok önemli bir noktada. Neredeyse hiç vakamız olmadı. Birkaç tane vaka oldu ve onların haricinde de bir vaka ile karşılaşmadık. Her türlü tedbirleri aldık. Adliyenin her yerinde dezenfektanlarımız var. HES kodu ile adliyeye giriş sağlıyoruz” diye konuştu.

 “BOLU İNFAZ KURUMLARI VE KALAN HÜKÜMLÜ SAYISI İLE İLK 10’A GİREN BİR İL”

Bolu’daki İnfaz Kurumları hakkında da bilgiler veren Ahmet Bektaş, “Bizim iş alanlarımızdan birisi de İnfaz Kurumları. Bolu İnfaz Kurumları ve kalan hükümlü sayısı ile Türkiye’de ilk 10’a giren bir il. Bakanlığımız talimatları doğrultusunda İnfaz Kurumlarımıza çok önem veriyoruz. Bakanlığımız Covid-19 nedeniyle hak ihlalleri olmaması için İnfaz Kurumlarımıza çok önem veriyor. Orada da her türlü tedbirler alınmış durumda. İnfaz Kurumlarında birkaç tane personel vakaları haricinde bir vakamız olmadı. Birkaç ay içerisinde açmayı beklediğimiz Gerede İnfaz Kurumumuz var. Onun da bitmesine çok az kaldı. Bakanlığımız tarafından inşa edildi ve yüzde 99’u bitmiş durumda. Muhtemelen 1-2 ay içerisinde açılacak ve hükümlüleri kabule başlayacak” ifadelerini kullandı.

 “TERÖR SUÇLARI İLE UYUŞTURUCU DOSYALARINDA DÜŞÜŞ VAR”

Bolu Adliyesi’ne intikal eden terör suçları ile uyuşturucu dosyalarında düşüş olduğunu aktaran Ahmet Bektaş, “Terör suçlarında 2020 yılında geçtiğimiz seneye göre yüzde 20-30 civarında bir düşüş var. 2020 yılında Başsavcılığımıza gelen 600 dosyadan 586 tanesi sonuca bağlanmış. Bir önceki yıldan devam eden dosyalarımız da var. 204 tane dosyamız devam ediyor. Aile Büroda 2019 yılında gelen dosya sayısı 1584 iken 2020 yılında gelen dosya sayısı 1463. Yaklaşık yüzde 10’luk bir düşüş var. Aile Büroda hassas davalarımız oluyor. Bir an önce sonuca bağlanması için elimizi çabuk tutuyoruz. Biraz erteleme telafisi imkânsız durumlara yol açabiliyor. 1463 evrak gelmiş ve bu evraklardan 1400’üne yakınını karara bağlamışız. Uyuşturucu dosyalarında geçen seneye göre gelen dosyalarda yüzde 3-4 gibi bir düşüş söz konusu” şeklinde konuştu.

“ÇOCUK SUÇLARI ÖNEM VERDİĞİMİZ KONU”

Ahmet Bektaş, çocuk suçlarında gelen dosyaların büyük bir çoğunluğunun karara bağlandığını ve yüzde 7-8 civarında bir düşüş yaşandığına dikkat çeken Bektaş;  “Bizim önem verdiğimiz ve üzerinde durduğumuz çocuk suçları var. Bir sürü düzenleme yapılmasına rağmen istenilen seviyede olmadı. Çocuk Bürosunda bu sene gelen dosya sayısı 270. Bu dosyalarında 160 civarında dosyayı karar bağlamış durumdayız. Çocuk suçlarında da yüzde 7-8 civarında bir düşüş var. Önemli suçlarda bir düşüş var ama geçen seneye göre yüzde 10’luk bir suç artışı var. Bunun nedeni de nitelikli suçlar olmayan, trafik kazası, bireyin kendine yönelik zarar vermesi, basın yoluyla hakaret gibi durumlardaki artıştan kaynaklanan bir artıştır. Belediye Başkanımıza bir gayri ahlaki durum oldu. Bütün çalışanlar şikâyet etti. Bu gibi nitelikli olmayan suçlar nedeniyle bir artış oldu. Bu tür suçları çıkartırsak bir önceki yıla göre suç oranı stabil diyebiliriz. Bolu’ya yakışan da bu. Kurallara uyarsanız suça meyilli olmazsınız” şeklinde konuştu.

Köroğlu Gazetesi

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
14OCA2021