BELEDİYENİN 10 AYLIK HİZMETLERİ ANLATILDI

Bolu Belediyesinin 10 aylık hizmetleri, sosyal medya üzerinden yayınlanan videoda başlıklar halinde anlatıldı.

Kısa sürede çok sayıda paylaşım ve beğeni alan söz konusu videoda yer alan hizmetler şöyle anlatıldı; 5 Nisan’da, eşi görülmemiş bir kalabalığın huzurunda halkına verdiği sözün gereği olarak, hizmetlerinde tarafsız ve adaletli olacağına dair Kur’an-ı Kerim ve Türk bayrağı üzerine yemin ederek görevi devralan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Bolu halkına hizmette 250 günü geride bıraktı.

Sosyal belediyecilik anlayışını 15 yılın ardından sonra Bolu ile yeniden buluşturan Özcan, Boluluların beklentilerini tek tek yerine getirdi. Başkan Özcan koltuğa oturur oturmaz, ilk iş olarak Suriyelilere yardım konusuna el attı. Verdiği talimatla birkaç farklı kurumdan yardım alan Suriyelilerin belediyeden ayni ve nakdi yardım almasına son verdi.


“T.C. İBARESİ HAK ETTİĞİ YERDE”

Başkan Özcan, Türk Milletine, değerlerine hizmet etme bilinci ile hareket edeceğini; 5 bin yıllık Türk tarihinin, dilinin, kültürünün ve manevi değerlerinin bekçisi olacağını, daha öncedeki yönetim tarafından kaldırılan T.C. ibaresini yeniden hak ettiği yere koydurarak daha ilk haftadan kanıtladı.

 

“GÖNDERİLEN TEBRİK ÇİÇEKLERİ UMUDA ÇEVRİLDİ”

Başkan Özcan’a gönderilen tebrik çiçekleri açık artırma ile satılarak elde edilen 140 bin lira gelirle, ihtiyaç sahibi engelliler için akülü araçlar alındı.

 

‘DEVLETİN MALI DENİZ’ ANLAYIŞINA SON VERİLDİ”

Göreve geldiğinde 461 milyon liralık büyük bir borç yüküyle karşı karşıya kalan Başkan Özcan, mali tabloyu düzeltmek için önemli tasarruf tedbirleri uyguladı. Bu kapsamda geçmiş dönemde kiralanan 14 adet lüks otomobil geri gönderilerek, yılda 1,5 Milyon liralık israfa son verildi.

Hammadde kırma eleme tesisi nakil ihalesi iptal edilip, nakil işi belediyenin kendi kaynaklarıyla yapılmaya başlandı. Geçmiş dönemde 12 milyon liraya ihale edilen çöp toplama araçları kiralama işi, yeniden ihaleye çıkılarak aynı iş 4,5 milyon liraya ihale edildi. Bu sayede 7,5 milyon lira yandaşa değil vatandaşa kaldı.

Sadece ilk 1 ayda tespit edilen 4 basit kalemden bile 12 Milyon TL tasarrufa gidilirken, devletin malını ve itibarını, milletin hakkını koruma devri de resmen başlatılmış oldu.  

Uygulanan tasarruf tedbirleri ve doğru idareyle 10 ayın sonunda toplamda 195 milyon lira borç ödendi ve 461 milyon liralık borç yükü 266 milyon liraya geriledi.

 

“VERİLEN SÖZLER UNUTULMADI”

Özcan, ülkenin içinde bulunduğu büyük ekonomik krize ve zam yağmuruna rağmen su fiyatlarına zam yapmadı. Diğer iller suya yüzde 50 yüzde 60 oranında zamlar yapsa bile Başkan Özcan Bolu halkı 5 yılın sonunda Türkiye’nin en ucuz suyunu kullansın diye su zammına hayır dedi.

 

“SAĞLIKLI KENTLEŞME ADINA ÖNEMLİ ADIMLAR ATTIK”

Kentimizin en büyük sorunlarından birisi olan alt yapı ve üst yapı eksikliği için yoğun bir çalışma temposu içerisine girdik. Bugüne kadar ihmal edilmiş bölgelere öncelik vererek 10 ay gibi kısa bir sürede 21 adet dönel kavşak, 33 kilometre sıcak asfalt, 29 kilometre stabilize yol yaptık ve 175 bin m2 kilitli parke taşı döşedik.

Yeni dönemin ilk temel atma törenini Orman Bölge Müdürlüğü binasıyla gerçekleştik. 20 milyon lira bedelli dev yatırım için düzenlenen temel atma töreninde ilk betonu döken butona Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan ve Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu birlikte bastı.

Yarım kalan Karadere İçme Suyu Projesi’nin tamamlanması için ilk adımı atarak tünel içi beton kaplama ihalesini gerçekleştirdik.

Vatandaşa dokunmak, seçim otobüslerinde el sallamak değildi Başkan Özcan için. Onların derdiyle dertlenmeyi, mutluluğuyla sevinmeyi kendisine ilke edinerek makamının kapılarını sonuna kadar açtı.

İstişare etmekten hiçbir zaman imtina etmeden, muhtarlık buluşmaları, mahalle ziyaretleri ve STK ziyaretleri ile halktan hiç kopmayarak Bolu’yu Bolulularla birlikte yönetiyor.  

 

“BOLU’YU BİRLİKTE YÖNETİYORUZ”

Bolu halkının karşı çıkmasına rağmen geçmiş yönetimin yapımına ısrar ettiği İzzet Baysal Caddesi’nin ortasında bulunan kafeterya, Başkan Özcan’ın talimatıyla kaldırıldı.

 

“BOLU’NUN TEMİZLİK SORUNU BU DÖNEMDE ÇÖZÜLDÜ”

Özcan, çok sevdiği Bolu’yu “Türkiye’nin en temiz şehri yapmak için, kentte “temizlik seferberliği” ilan etti. Bolu Gazeteciler Cemiyeti üyeleriyle başlayan gönüllü seferberlik, belediye personelleri, vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle çığ gibi büyüdü. Başkan Özcan’da işçi önlüğünü giyerek çöp topladı.

Temizlik İşleri Müdürlüğümüzün araç filosunu güçlendirerek nüfusa oranla Türkiye’nin en güçlü araç filosuna sahip olduk. Temizlik ambulansı uygulamasını hayata geçirdik. Yeni çöp depolama alanı oluşturarak, 2030 yılına kadar Bolu’nun çöp depolama sorununu çözdük.

 

“MESLEK EDİNDİRME KURSLARI AÇILDI”

İhtiyaç sahibi “Her kimsesizin kimsesi” olduk. Her gün gerçek ihtiyaç sahibi 1.500 kişiye aşevinde sıcak yemek verdik. Gıda Bankası ve Hayır Çarşısı’ndan ihtiyaç sahiplerine gıda ve giysi yardımında bulunduk. 3.500 vatandaşımızın katılımıyla, Çanakkale, Eskişehir ve Ankara’ya kültür gezileri düzenledik. Yüzden fazla branşta meslek edindirme kursları açtık.

Kimsesi olmayan, yardıma muhtaç yaşlılara ve engellilere el uzatarak; evlerini temizliğini, kişisel ve genel bakımlarını yaptık. Psikolojik destek sağlayarak hayata tutunmalarını sağladık.

“Her çocuk bir umuttur, bu güzel ülkenin geleceğidir” diyen Başkan Özcan, memleketinin çocuklarına hak ettiği yaşamı sürdürmeleri için adımlar atmaya başladı.

Bu kapsamda, doğan her bebeğin ailesine “Hoş geldin bebek” sepeti armağan ederek heyecan ve mutluluklarına ortak olduk.

Dar gelirli ailelerin çocukları için Sünnet Şöleni yaptık.

İlköğretim öğrencilerini sinemayla buluşturduk. Bu proje ile Bolu’da sinemaya gitmeyen çocuk kalmayacak.

Ayrıca mahallelerimizde açık hava sinema günleri düzenleyerek, o özlenen mahalle kültürünü ve bir arada olmanın keyfini hep birlikte yaşadık.

 

“DOĞA DOSTU, YEŞİLİ İLE MUTLU VE GÜLÜMSEYEN BİR BOLU İÇİN ADIMLAR ATILDI”

İlimizin sahip olduğu eşsiz doğal güzellikleri kentimizin her metrekaresine taşımak amacıyla çalışmalarımızı şekillendiren ekiplerimiz, şehrimizi betonlarla değil çocuklarla buluşturmak için;

11 adet yeni park, 4 adet futbol sahası, 5 adet basketbol sahası ve 2 adet tenis sahasını Bolu’ya kazandırdı. 37 bin 209 metrekare yeni yeşil alanı halkımızın kullanımına sundu. 8 bin 580 m2 yeni peyzaj çalışması yaptı. 2 bin ağaç dikti.

Fidanlarımızı geleceğe hazırlayan öğretmenlerimiz için bizde toprağa bir fidan diktik. Bu bağlamda öğretmenlerimiz adına ‘Başöğretmen ve Öğretmenler Günü Hatıra Ormanı” oluşturmanın mutluluğunu yaşadık.

Bolu’yu ışıl ışıl ve 24 saat yaşayan bir kent haline getirmek için tüm şehirde devam edecek aydınlatma çalışmalarına İzzet Baysal Caddesi’nden başladık.

Daha önceki yönetim tarafından garip bir uygulamayla kapıları vatandaşa kapatılan ve sadece belirli kişilerin parmak izi ile girebildiği İmar Müdürlüğümüzün kapılarını “Halkçı belediyeciliğin” gereği olarak Başkan Özcan’ın talimatıyla tekrar vatandaşa açtık.

Vadettiğimiz gibi yine önemli bir adım atarak, Bolu’da tıkanma noktasına gelen inşaat sektörünü rahatlatmak adına fahiş seviyelerdeki otopark katılım paylarını yasaların öngördüğü “asgari” orana düşürdük.

“MECLİS TOPLANTILARI EKRANA TAŞINDI”

Şeffaflık ilkesi gereği, şehrin geleceği ile ilgili alınacak her karardan, atılacak her adımdan Bolu halkının bilgisi olması için, Belediye Meclis Toplantılarını belediyemiz web sitesinden ve sosyal medya hesaplarımızdan canlı yayınlanmaya başladık.

“TÜRKİYE’DE BİR İLK”

Başkan Özcan’ın seçimlerden önce vadettiği gibi, Bolu Belediye Meclisi Denetim Komisyonu başkanlığına Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek muhalefet partisi meclis üyemiz seçildi.

Başkan Tanju Özcan’la şehre gelen bahar etkisi, milli bayramlar, önemli gün ve haftalarda da kendini hissettirdi. Uzun yıllar sonra ilk kez 17 Temmuz Atatürk’ün Bolu’ya Gelişinin yıl dönümü ve Gazi Mustafa Kemal’in bizlere armağan ettiği Milli bayramlarımız, halkımızla birlikte, konserler, kortej yürüyüşleri, bayraklar ve marşlarla coşkulu bir şekilde kutlanmaya başlandı.

Geleceğin sporcularını yetiştiren amatör kulüpler, en büyük desteği Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan döneminde gördü. Başkan Özcan, ilk kez Bolu Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu’na maddi destekte bulunarak seçim vaatlerinden birini daha gerçekleştirmiş oldu.

Sadece insana değil, tüm canlıların hayatlarına dokunduk. Sokak hayvanlarını korumaya yönelik tüm ülkeye örnek olacak iki önemli adım attık. İlk olarak “Hayvan Hakları Komisyonu” kuruldu. Ardından hayvanlara eziyet edenlere 20 bin liraya kadar para cezası verilmesi kararı belediye meclisinden oy birliği ile geçti. Ayrıca, sokak hayvanları için Bolu’da ilk kez “Can Dostlar Festivali” düzenledik.

Vadettiğimiz gibi tüm hemşerilerimizin evine ekmek götürebileceği bir işinin olmasını sağlamak önceliğimiz oldu. Başta işsiz kardeşlerimize iş sağlamak, sonra da gençlerimize kariyer planlaması yaparken yardım etmek ve projeler üreterek meslek sahibi olmalarına katkı sağlamak amacıyla, İŞKUR işbirliğinde “Bolu Belediyesi İş Kulübü” projesini hayata geçirdik.

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
7ŞUB2020