Bir Belediye Meclisi Üyesinin Anıları  5

Bir Belediye Meclisi Üyesinin Anıları 5

Siyaset Tiyatrosu’nun önemli bir malzemesidir projeler. Seçimler öncesi sıklıkla kullanılır.

Gerçek bir projenin tersine maliyeti yoktur, zaman sınırı yoktur. Yani en ucuz ve  en uygun seçim propagandasıdır. Çok eski bir siyaset malzemesidir. Bu ülke, Kayseri’ye deniz getirenleri, her  vatandaşa 2 anahtar verenleri, şehirlerini Paris ve Londra’ya çevirenleri görmüştür. Yani Proje candır! Kopyala yapıştır ve bastır!  Doğal olarak bizde bu ritüele yerine getirmiş, birçok proje hazırlamış seçim vaatleri olarak vatandaşlarımıza paylaşmıştık.

Bu projelerden bir tanesi de Karaçayır’da yapılacak bir parktı. Proje için kullanılan görsel Hollanda, Giethoorn Köyü’ne aitti! 13. Yüzyılda kurulmuş, ulaşımın su yollarıyla yapıldığı özel bir yer olan Giethoorn, 60’lı yılların başında daha da  meşhur olmuş ve bugün Hollanda turizminin yıldızlarından bir tanesi haline gelmiştir. Tıpkı, Alaaddin Yılmaz Başkanın  yelken ve kürek yarışlarının yapılacağı olimpik park projesi (O dönem çok eleştirmiştim) gibi  oldukça ütopik bir vaatti.  Süs havuzlarının bile 6 ay dayanamayıp arızalandığı bir ülkede böyle bir projeyi seçim vaatlerimizde görmek beni  biraz güldürmüştü. Ama kural buydu.  Proje önemliydi.

Tanju Başkan’a seçimlerden sonra bir vahiy gelmiş olmalı ki bölgedeki ihtiyacı da görerek Cami yapmaya karar verdi. Cami yapmak belediyelerin görevi değildir. Belediyeler yapılan  yapılacak Camilere destek verebilirler. Tabi bu siyasi bir manevraydı ve kimsenin de kolay kolay itiraz edebileceği bir şey değildi. Başkan’ın bana göre en büyük zaaflarından bir tanesi adına ‘Render’ denen, mimari projelerin bilgisayar çıktısıyla alınan görüntülere olan inancıydı. Bugün bitirilmeye çalışılan proje önce kendisine sonrada bize sunuldu. Mimarisi belediye bünyesinde  yeni işe başlamış  genç bir mimar kardeşimize aitti. Kendisine görüntü oldukça  etkileyici dedim ve daha önce hiç cami projesi çizdin mi veya böyle bir projenin içinde bulundun mu diye sordum. Hayır cevabını vermişti. Daha sonra proje kabul edildi.  Teknik uygulaması zor  bir projeydi. Konuyla ilgili fikir ve destek almak üzere İstanbul’da bu tip işleri dünya çapında yapan oldukça ünlü bir firmaya gittik.  Teknik adam değildim ama firma ile çok yakın bir bağım vardı. Kısa ve net bu projenin çelik yapı dışında geçilmesinin doğru olmadığı ve aksi takdirde çok sorunlar çıkaracağı bize söylendi. Teklif istedik. İnanıyorum ki firma bize verebileceği en iyi teklifi vermişti. Belirlenen bütçesinden, yaklaşık  2.000.000 TL lik bir fiyat farkı vardı. Dolayısıyla kabul edilmedi ve klasik yöntemlerle inşaata başlandı. Bugün bir türlü bitirilemeyen bir proje olarak karşımızda duruyor. Türkiye de yapılmış ve yapılmakta olan benzer projeler var. Dolayısıyla bu tip projelerde çok iyi araştırmalar yapılmalı ve ona göre uygulamaya geçilmelidir.

Başkan ile anlaşamadığımız bir konuda Yöresel Ürünler Pazarı’nın  mimari tarzıydı. Başkan yine ‘Renderların’ cazibesine kendini kaptırmıştı. Yöresel ürünlere daha yöresel ve coğrafya ile uyumlu projenin uygun olacağını söyledim, ki seçim vaatlerinde kullandığı görseller bu yöndeydi.  Örnekleri sundum o yine kendi gözüne hoş gelen modern bir kültür merkezini andıran şimdiki projeyi seçti. Sonucunu hepiniz biliyorsunuz. Bugünlerde tamamlanmaya çalışılıyor. Orijinal projesi tıraşlanmak zorunda kaldı. Bu tip projeler çok amaçlı kullanılabilir şekilde tasarlanmalı eğer birincil amacı başarılı olmadıysa başka bir amaç için kullanıma çevrilebilmelidir.  Yöresel Ürünler Pazarı’nın da çok rantabl olabileceği konusunda şüphelerim var. Bolu halkı zaten yöresel ürünlere, pazarlar sayesinde ulaşabiliyor. TEM den ne kadar ziyaretçi çekeriz bilemiyorum. Bugün TEM üzerinde bulunan bütün dinlenme tesislerinde  yöresel ürünler satılmaktadır. 

Kalıcı Konutlar’ da  yapılan deprem anıtı ve kafeterya projeleri ise gerçekten güzel ve başarılı oldu. Hem o bölgeye hem Bolu’ya yakıştı. Bolu halkına hayırlı olsun. Umarım işletmesi de belediye tarafından yapılır ve Bolu halkına uygun fiyatlarla hizmet verir. Emeği geçenleri kutlarım.

Uzun lafın kısası ülkemiz seçim önlerinde procelerin havada uçuştuğu ama çok azının yere inerek projeye dönüştüğü bir yerdir. Belediye meclis üyelerinin, teknik meslek sahibi üyelerde dahil projelerde fikirleri ve görüşleri maalesef çok öncelikli ve önemli değildir. Öncelikli olan, çok iyi düşünmüşsünüz başkanım, çok iyi fikir başkanım, harika olmuş başkanım diyenlerin vermiş olduğu gazdır. Özellikle müstakbel belediye meclis üyelerinin dikkatine sunarım.

Görseller: Benzer bitmiş ve yapım aşamasında ki Cami projeleri. Yöresel Ürünler pazarı ile ilgili vermiş olduğum örnekler;

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
1ŞUB2024