BU AÇIKLAMAYI KİM YAZDI!

BU AÇIKLAMAYI KİM YAZDI!

Havadis gazetesinin bu hafta manşetten yer verdiği ‘Bu İddialar Doğru mu’ başlıklı habere, Bolu Valiliği imzalı, İl Emniyet Müdürlüğü mail hesabından gönderilen bir açıklama geldi.

Açıklamayı değerlendiren Havadis gazetesi imtiyaz sahibi Mehmet Demirci; ‘Bu açıklama neresinden bakarsanız bakın çok talihsiz, vatan ve millet adına endişe verici bir açıklamadır” ifadelerine yer verdi.

YAPILAN AÇIKLAMA ŞU ŞEKİLDE

Havadis gazetesinde yer alan habere karşılık gelen açıklamada şu ifadelere yer verildi;

İlimizde yerel düzeyde yayın yapan Bolu Havadis isimli internet haber sitesinde 20 Ağustos 2017 tarihinde

 

“ BU İDDİA DOĞRU MU!” başlıklı haberde “

Geçtiğimiz aylarda Ankara’dan gelen özel yazıyla istihbarat Şubede görevli 2 polisin ByLock kullanıcı olduğu için görevden alınması talimatı geldiğini fakat bu kişilerden birinin görevden alınıp tutuklandığını diğer kişinin ise korunduğunu iddiasına yer verilmiştir.

Söz konusu haberin gerçekdışı olduğu, Bolu İl Emniyet Müdürlüğünde görevli tüm personelin (Teknisyen Yardımcısı, Sivil Memur, Polis Memuru, Komiser Yardımcısı, Komiser, Başkomiser, Şube Müdürleri Ve Müdür Yardımcıları) ByLock tespitlerinin yapıldığı, ByLock kullanıcısı olanların görevden uzaklaştırıldığı, haklarında adli ve idari soruşturmaların başlatıldığı, bahse konu memur ile birlikte Bolu İl Emniyet Müdürlüğünde aktif görevli tüm personelin eş ve çocukları da dahil olmak üzere ByLock kullanıcısı olmadığı anlaşılmıştır.

Bu tip iddiaların FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü ile mücadele eden personeli töhmet altında bırakarak azim ve kararlılığını yıpratmaya yönelik faaliyetler olduğu değerlendirilerek, bu tür iddialarda bulunan ve gerçekdışı haber yapanlar hakkında yasal işlem yapılmak üzere adli makamlara suç duyurusunda bulunulacaktır.

Vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğini sağlamak için çalışmalarımız aralıksız devam etmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

AÇIKLAMAYI YAZAN KİŞİ TESPİT EDİLMELİDİR

Açıklamayı değerlendiren Havadis gazetesi imtiyaz sahibi Mehmet Demirci; “Açıklamaya nereden bakarsanız bakın çok talihsiz bir açıklamayla karşı karşıyayız. Havadis gazetesini böyle bir açıklamaya konu eden ve bu açıklamayı kaleme alan memurun bir an önce tespit edilmesini Vali Bey’den istiyoruz. Kurulduğu günden itibaren FETÖ’ye ve tüm illegal örgütlenmelere karşı, devletin ve milletin yanında verdiği mücadeleyle bilinen ve bu nedenle bedeller ödeyen böylesine bir kurumu karalamaya kalkmak ve iftiralandırmak bir devlet memurunun yapacağı iş değildir” dedi.

DEMİRCİ;’EN HAFİF ANLATIMLA ENDİŞE VERİCİDİR’

Açıklamada ki dile dikkat çeken Demirci; “Şöyle ki, açıklamada ifade edilen ‘İlimizde yerel düzeyde yayın yapan’ ibaresi, bir aşağılamayı işaret etmektedir ki, ‘düzeyde’ aşağılaması çıkartılarak, doğrusu; ‘yerel yayın yapan’ olmalıdır. Ayrıca, açıklamada; ‘Bolu Havadis internet haber sitesi’ ifadesi kullanılmıştır ki, gazetemiz, internet haber sitesi değil, haftalık yayın yapan bir gazetedir. Bugün ilimizde bazı yetkililer tarafından FETÖ ile mücadelenin hala anlaşılamamış olamasını, Havadis gazetesini hala tanımamış olmalarından anlayabiliyoruz. Diğer taraftan açıklamada, haberde bahse konu iddianın gazete tarafından yapıldığı, haberin gerçek dışı olduğu belirtiler gazetemize karşı iftira hatta hakaret sayılacak bir ithamda bulunulmuştur. Bu iddia Havadis gazetesinin iddiası değildir. Gazetemiz haberinde, ‘iddiaların doğruyu yansıtmadığı dilediğini’ açıkça belirtmiştir. Haberde açıkça belirtildiği gibi, haftalardır Bolu kamuoyunda konuşulan bir iddiaya Valilik tarafından açıklama getirilmesi istenerek şüphelerin ortadan kaldırılması amaç edilmiştir. Bir devlet memurun, tek amacı vatan ve millet bütünlüğü olan ve bu yönde taraf olduğunu her fırsatta dile getiren bir gazeteye karşı böylesine aşağılayıcı ve haksız itham edici bir dil kullanması en hafif anlatımla endişe vericidir” ifadelerine yer verdi.

VALİ BEY’İN HASSASİYET GÖSTERECEĞİNE İNANIYORUZ

Bolu Valisi Aydın Baruş Bey’den

 

Havadis gazetesine karşı yapılan bu açıklama konusunda geniş kapsamlı bir inceleme başlatmasını isteyen Mehmet Demirci; “Biz henüz açıklamayı kimin yaptığını bilmiyoruz. Valiliği aradığımızda açıklamayı kendilerinin yapmadığı, İl Emniyet Müdürlüğünün yaptığını söylediler. Gelen açıklama emniyet müdürlüğünün mail adresinden geldi ama Bolu Valiliği imzasını taşıyordu. Şimdi biz öncelikle bu açıklamayı görevden alınan eski İl Emniyet Müdürü İbrahim Özel mi, yoksa kurulduğu günden itibaren Fetullahçı yapılanmayla verdiği mücadeleyle tüm Türkiye’de bilinen Havadis gazetesinin yayın politikasına olan kızgınlığını gizleyememiş bir devlet memuru tarafından mı kaleme alınmıştır, onu öğrenmemiz gerekiyor. 15 Temmuz öncesi ve 15 Temmuz sonrası devletin tüm kurumlarının yanında olan gerçek devlet adamlarına karşı büyük bir hassasiyetle destek olan ama devlet içerisinde ki ihanete bulaşmış kişilere karşı büyük bir mücadele veren Havadis gazetesini yakından tanıdığına inandığımız Vali Aydın Baruş Bey’in bu konuya hassasiyet göstereceğini inanıyoruz. Açıklamanın yapıldığı kişi ve kaynak netleştikten sonra bizlerde daha teferruatlı bir değerlendirme yapma imkanına sahip olacağız” cümlelerini kullandı.

AÇIKLAMAYA YER VEREN GAZETELERE BAKSINLAR

Demirci açıklamada ifade edilen, ‘Bu tip iddiaların FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü ile mücadele eden personeli töhmet altında bırakarak azim ve kararlılığını yıpratmaya yönelik faaliyetler olduğu değerlendirilerek…’ cümlesinin kabul edilebilir hiçbir tarafının olmadığını dile getirerek; ‘Havadis gazetesini bu şekilde suçlamaya kalkmak ancak ve ancak farklı bir zihniyetin ürünü olabilir. Gazetemizin 15 Temmuz sonrası yayın politikası da ortadadır.

 

Keşke tüm kurumlarımız Havadis gazetesinin vatan ve millet adına göstermiş olduğu kararlılığı ve hassasiyeti göstermiş olsaydı da bugün kamuoyunda farklı konular konuşulmasaydı. Açıklamada itham edilen şekilde yayın yapan gazete aranıyorsa, yapılan açıklamaya yer veren ilimizdeki 2 gazete iyice araştırmalıdır” dedi.

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
22AĞU2017