Bu kez başarabiliriz!

Bu kez başarabiliriz!

Yıllardır süre gelen ‘Bolu turizm şehri olacak’ söylemi sadece lafta kalırken, yeni dönemde oluşan Bolu Belediye Meclisi Turizm Komisyonun yaptığı çalışmalar kamuoyunda umutla karşılandı.

Bolu Belediyesi Meclis üyesi Cumhur Bandakçaoğlu Başkanlığında oluşan komisyon çalışmalarına hızlı bir şekilde başlarken, Bolu’nun turizminin kalkınması adına 14 maddelik bir eylem planı hazırlandı.

Komisyon çalışmalara hızlı başladı

Yeni oluşan turizm komisyonu hakkında açıklama yapan Cumhur Bandakçıoğlu; “Bir yıl aradan sonra Başkanımızın isteğiyle tekrar turizm komisyonunda görev aldım. Turizm Komisyonunda ilk kurulduğu yıl 2019 da olduğu gibi yine birçok arkadaşımızı görev almak istedi. Onur Koyunoğlu, Cihan Tutal, Burak Balaban, Semih Dimcioğlu gibi gerçekten kendi alanlarında son derece başarılı isimlerle göreve başladık. Bununla birlikte daha önce görev alan arkadaşlarımıza ve bütün meclis üyelerimize bu komisyonda gönüllü olarak çalışabileceklerini ve bütün toplantılara katılabileceklerini söyledik. Aslında turizm komisyonu eşittir belediye meclisi olarak adlandırabiliriz” dedi.

Biran önce yol haritası çizilmeli

Öncelikle turizm konusunda bir yol haritasının çizilmesi gerektiğini belirten Bandakçıoğlu; “Bolu yol haritasını çizememiş bir şehirdir. Özellikle turizm alanında sadece çevresinde gelişen doğa turizmiyle günü kurtarmış, şehir merkezini turizmle bütünleştirememiştir. Bolu’nun turizm referans olarak almamasının ilk adımı çimento fabrikasının Bolu da kurulmasıdır. O muhteşem doğanın nasıl kemirildiğini hepimiz halen görüyoruz. Tabaklar Hamamı gibi çok önemli tarihi bir eserin ayakkabı mağazası yapılması ise bugün Bolu’nun turizme ne kadar uzak olduğunun bir göstergesidir.

Turizm Komisyonu olarak misyonumuzu, Bolu çevresindeki doğa

 

turizmi haraketliliğinin kent merkezindeki mevcut olan ve ortaya çıkarmayı planladığımız turizme yönelik değerlerle buluşması ve kentimizde turizm kaynaklı bir ekonominin geliştirilmesi için proje üretmek olarak belirlerken vizyonumuzu’ da Kent merkezimizi ve çevresini ülke turizminde kalıcı bir destinasyon haline getirmek olarak belirledik. Başlangıçta 14 Madde olarak belirlediğimiz eylem planını 9 maddeye düşürerek daha hızlı icraatını yapacağımız başlıklara yöneldik” ifadelerine yer verdi.

 

Roma dönemi canlandırılmalı

Bolu bölgesinin Roma döneminde çok önemli bir yere sahip olduğunu belirten Bandakçıoğlu, “Bolu ismi CLAUDIOPOLIS ismin POLİ sinde gelmektedir. Bu döneme ait birçok önemli eser müzemizde sergileniyor. fakat Müze’nin mevcut fiziki yapısı ve modern müzeciliğin çok gerisinde kalması sebebiyle bir cazibe oluşturamıyor. Biz komisyon olarak bu dönemi ait eserlerin 3 boyutlu modellerini Başkan Tanju Özcan tarafından 2 katı komisyonumuza tahsis edilen Hisar tepesinin girişindeki binada sergileyeceğiz. Mesela meşhur Hipodromumuzun basamaklarının bir benzerini 8-10 kişinin Bolu tarihini seyredebileceği mini bir amfi tiyatroya dönüştüreceğiz.

 

Eğitsel bir merkez haline getireceğiz” cümlelerini kullandı.

Gastronomi festivali yapılmalı

Bolu’nun gastronomi konusunda en büyük insan kaynağına sahip olmasına rağmen şu anda en gerideki il olduğunu dile getiren Cumhur Bandakçıoğlu; “bunun sebebi konuyu gerçek anlamda yüklenecek kimsenin olmaması. Bu konuda herkes konuşuyor ama bir araya gelinip sonuç alınmıyor. Maalesef bu konuda kurumlar da çok tembel davranmış. Yine komisyon olarak bu konuda Burhan Çelik’e ait binada butik otel ve gastronomi merkezi çalışmamız devam ediyor. Bolu yemeklerinin her daim bulunacağı ve bu yemeklerin tanıtımının ve eğitiminin verileceği bir yer yapmak istiyoruz. Düzce’nin bu konuda bizi

 

geçmesi çok doğal. Düzcelilerin girişimci ruhu bizden çok önde. Bunun demografik farklı özelliklerden kaynaklandığına inanıyorum. Bu noktada

 

yapılabilecek Mantar ve Gastronomi Festivali

 

bize bir ivme kazandırabilir” dedi.

 

Bolu Beyi turizme kazandırılmalı

Bolu Beyinin turizme kazandırılması gerektiğini söyleyen Bandakçıoğlu; “Şehrimizin en önemli değerlerinin başında Köroğlu geliyor. Başkaları ne der bilmem ama Köroğlu’nun Bolu’ya mal edilmesinin en büyük sebebi Bolu Beyidir.

 

“Benden selam olsun Bolu Beyine” demeseydi Bolu’nun Köroğlu efsanesinden pekte esamisinin okunacağını veya şehrin Köroğlu’nu bu kadar sahipleneceğini düşünmüyorum. Bolu Beyi’nin mezarının da ciddi ilgi çekeceğini düşünüyorum. Ben sembolik bir mezar düşündüm. (Aslında bu işin ilk fikir babası Sn. Muharrem Demirel Hocamızdır) Fakat Karaçayır ve Semerkant da Bolu beylerine ait mezarların olduğu biliniyor. Bazı komisyon üyesi arkadaşlarımız bunların üstüne gidilmesinin önerdi. Çevredeki bütün otellerimizin

 

ortak şikâyeti, misafirlerini şehir merkezinde yönlendirecek bir nokta bulamamaları.

 

Bolu Beyi Mezarı ve

 

Köroğlu

 

Heykeli bile bu boşluğu doldurabilecek gibi duruyor” ifadelerine yer verdi.

Tüm kurumlar sahiplenmeli

Bolu’da ki bütün kurumların bu konuyu sahiplenmesi gerektiğini vurgulayan Cumhur Bandakçıoğlu; “Ayrıca, Nilüfer Bahçelerinin ve botanik havuzların çoğaltılması, Bölgesel Antika Pazarı, Ulusal maraton veya bisiklet turu, Gastronomi ve

 

Mantar Festivali, Şu anda turizmin en popüler çeşitlerinden karavan turizmine ait tam donanımlı bir karavan parkı, Yine günümüzün en popüler

 

insansız hava aracı olarak kullanılan Dronlar için eğitim merkezi ve benim çok önem verdiğim kesinlikle yapılmasını istediğim müzemizin deposunda atıl bir şekilde duran mozaiklerin şehir merkezinde üstü camla kapatılarak sergilenmesinin şehir merkezinde bir turizm hareketliliği sağlayacağına inanıyoruz. Turizm sadece bir kurumun istemesiyle veya sahiplenmesiyle olmaz. Bütün şehir

 

ve şehrin bütün kurumları bu konuya inanmalı ve sahiplenmeli. Belediye’nin, Özel İdare’nin

 

imar ve fen işleri hareketliliği turizm şehri gerekliliklerini referans edinmeli. Bu fırsatı bana verdiğiniz için Bolu Havadis Gazetesine çok teşekkür ediyorum. Havadisin Bolu’nun taşı, toprağı, havası ve suyu için gerçek bir Bolu sevdalısı olduğu konusunda da en ufak bir şüphem yoktur” dedi.

Manşet Fotoğrafı: Metin FERAH


Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
18HAZ2021