Bu kez gazeteciler haber olacak!

Bu kez gazeteciler haber olacak!

İlimizde görev yapan başta ulusal ajanslar olmak üzere yerel basın temsilcileriyle Bolu Valiliği koordinesinde İl Sağlık Müdürlüğü ve AFAD İl Müdürlüğü arasında eğitim protokolü imzaladı.  Protokole Vali Erkan Kılıç, İl Sağlık Müdürü Dr. Muhammed Emin Demirkol, AFAD İl Müdürü Cengiz Çavuş imza atarken, Bolu basını adına ulusal ajans temsilcileri Anadolu Ajansı adına Emin Gürbüz, DHA adına Murat Küçük, İHA adına Enes Özkan imza attı. 

İmzalanan protokol kapsamında ilimizde görev yapan gazeteciler ve muhabirlere İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ilk yardım eğitimi verilirken, AFAD İl Müdürlüğü personeli tarafından ise olay anında davranış ve müdahale konusunda nasıl davranılması konusunda eğitimler verilecek.   

DEMİRKOL; ‘CİDİ BİR EĞİTİM VERİLİYOR’

Konuyla ilgili ilk açıklamayı yapan İl Sağlık Müdürü Muhammed Emin Demirkol; “İl Müdürlüğümüzde veya bize gösterilen iş birliği içerisinde olduğumuz kurumun salonlarında, maketlerimizle birlikte ilk yardım eğitimleri veriyoruz. İki gün sonunda da bir sınav yaparak yine Sağlık Bakanlığımızın belirlediği sorular çerçevesinde sınav yaparak sertifikasyonu vermiş oluyoruz. Bu çerçevede geçtiğimiz yıl verdiğimiz eğitimlerde bin kişiye ulaştık. İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde vermiş olduğumuz kursta bir eğitici yedi kişiye kurs veriyor. Oldukça ciddi ve önemli bir eğitimden geçiriliyor. Yanıklarda, boğulmalarda ciddi kanamalarda ve her türlü ilk yardım, sağlık müdahalesinde kişinin zarar vermeden fayda sağlayarak katkı sağlayacağı bir eğitim. İl Sağlık Müdürlüğü olarak bu eğitimi ilimizde görev yapan basın mensuplarına vermek bu protokolün bir tarafı olarak bu katkıyı sağlamaktan büyük memnuniyet duyuyoruz” dedi. 

ÇAVUŞ; ‘5 GÜNLÜK BİR EĞİTİM PLANLADIK’

AFAD İl Müdürü Cengiz Çavuş ise yaptığı konuşmada; “ Sayın Valimizin talimatları üzerine basın mensuplarımıza öncelikle olay yeri doğru davranış şekilleri eğitimi, ardından hafif arama kurtarma eğitimi ve doğada arama kurtarma hafif dağcılık eğitimlerinde planladık. Beş gün sürecek bir eğitimimiz var. Ardından küçük bir sınavımız var. Sınavda başarılı olan arkadaşlarımız da sertifikalarını takdim edeceğiz. Eğitim sonrası arkadaşlarımızın başarılarına göre de devam etmek istedikleri takdirde AFAD gönüllülük programımızdan da bahsedeceğiz. Programımıza devam etmek isterlerse AFAD gönüllülük programımız sonrasında da destek AFAD gönüllüsü olarak bizlere her türlü afet ve acil durum hallerinde destek verebilecekler” ifadelerine yer verdi. 

KILIÇ; ‘FAYDALI BİR EĞİTİM OLACAK’

Vali Erkan Kılıç ise imzalanan protokol hakkında yaptığı konuşmada; “ Bugün de beraberce gazetecilerimize özellikle ajans temsilcilerine ilk yardım eğitimiyle beraber aynı zamanda afet durumunda hem kendilerini koruma anlamında hem de afete maruz kalan kişilere yardımcı olma anlamında bir protokol imzalayacağız. İlimizdeki bütün basın temsilcilerini, ajans temsilcilerini, görevlerini bu eğitimi aldırarak onların herhangi bir afet durumunda bizlere katkı vermelerini sağlamaya çalışacağız. İlk yardım eğitimi aslında bütün vatandaşların alması gereken bir eğitim. İl Sağlık Müdürümüz de az önce bahsetti. Yangında, yaralanmada, zehirlenmede,  bir sürü farklı olaylarla karşılaşıyoruz. Bu tip durumda çevremize, kendimize nasıl yardımcı olabiliriz? Noktasında bu protokol çok faydalı olacaktır. Afet konusunda da biliyorsunuz Bolu afet riski altında olan bir ilimiz. Burada çalışan gazetecilerin de basın görevlilerinde, ajans temsilcilerini de kendilerine afetten korumaları, aynı zamanda çevresine, diğer arkadaşlarına ve vatandaşlara afet anında yardımcı olmaları da son derece önemli. Bu konuda onlara da bizim arkadaşlarımız tarafından AFAD İl Müdürlüğü görevlileri tarafından da bir eğitim verilecek. Çok faydalı ve yararlı olduğunu düşünüyorum” cümlelerini kullandı.

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
12OCA2023