ÇETİN UÇ; ‘HER CANLININ YAŞAM HAKKI VARDIR'

ÇETİN UÇ; ‘HER CANLININ YAŞAM HAKKI VARDIR'

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) de Hayvanları Koruma Kanununda yapılacak değişiklikle, sahiplenilmeyen sokak hayvanlarının uyutulmasını eleştiren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Merkez İlçe Başkanı Çetin Uç, partililer ve hayvan severlerle birlikte Bolu Belediyesi hayvan barınağını ziyaret ederek basın açıklaması düzenledi. 

Yaptığı basın açıklamasında yaratılan her canlının yaşama hakkı olduğunu vurgulayan CHP Merkez İlçe Başkanı Çetin Uç, iktidarın aldığı bu kararı derin bir endişeyle karşıladıklarını dile getirdi. 

‘BU TEKLİFİN KARŞISINDAYIZ’

CHP Merkez İlçe Başkanı Çetin Uç yaptığı basın açıklamasında; “Mevcut iktidarın Hayvanları Koruma Kanununda yapacağı değişiklik hepimizi büyük bir endişeye sokmuştur. Düşünülen değişiklikte; sokak köpekleri internet üzerinden 30 gün süreyle ilana konulacak ve sahiplenmeleri istenecek. 30 gün içinde sahiplenmeyen köpekler iğneyle uyutulacak. Yani öldürülecek. Önümüzdeki günlerde Meclis’e sunulması planlanan bu yasa teklifiyle aslında bir nevi sokak köpekleri katledilecek. Böylesine bir vahşete onay verme ihtimalimiz yoktur ve tüm gücümüzle bu yasa teklifinin karşısında olduğumuzun bilinmesini istiyorum” dedi. 

‘ÖLDÜRMEK ÇÖZÜM OLAMAZ’

Sokak hayvanlarının öldürülmesinin çözüm olmadığını belirten Çetin Uç; “Öncelikle belirtmek isterim ki, bizim için hayvanlar sadece evcil dostlar değil, aynı zamanda yaşamın vazgeçilmez bir parçasıdır. Onların da hakları, bizim haklarımız kadar önemlidir. Bizler yaradılan her canlının yaşama hakkı olduğuna inanarak ve bu hakkı savunarak büyüdük. Bu nedenle, hükümetin aldığı kararı derin bir endişeyle karşılıyoruz. Aynı zamanda, sokak köpeklerinin uyutulması gibi acımasız bir yöntemin, sorunların çözümüne dair geçerli bir yol olmayacaktır. Ülkemizde sokak hayvanlarıyla ilgili daha insani, etkili ve sürdürülebilir çözümler bulunmalıdır. Bunun için, kaynakların doğru bir şekilde yönetilmesi, sokak hayvanlarını korumaya yönelik adımların atılması ve toplumun bilinçlendirilmesi gibi önlemler alınmalıdır” ifadelerine yer verdi.  

‘BU KARARDAN VAZ GEÇİLMELİ’

İktidarı aldığı bu karardan geri dönmeye davet eden Uç; “Sokak köpeklerinin uyutulması yerine, onların rehabilitasyonu, bakımı ve sahiplendirilmesi gibi insani yaklaşımların teşvik edilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bolu Belediyemiz ve diğer belediyelerimiz üstüne düşen görevi yapacağından şüphemiz yoktur. Bu sayede, hem sokak hayvanlarının yaşam kalitesi artacak hem de toplumda daha sağlıklı bir yaşam kültürü oluşturulacaktır. Bu nedenle, hükümeti bu yanlış karardan geri adım atmaya ve daha insani çözümler üzerinde çalışmaya çağırıyoruz. Hayvan hakları konusunda duyarlı ve sorumlu bir toplum olarak, köpeklerin uyutulması gibi zalimane uygulamalara karşı hep birlikte durmalıyız.

Ekonomik kriz dönemlerinde, birçok aile maddi sıkıntılarla karşı karşıya kalabilir ve evcil hayvanlarını beslemekte zorlanabilirler. Bu durumda, bazı insanlar sokaklarda veya barınaklarda kalan hayvanları sahiplenmeye cesaret edemeyebilirler. İktidarlar aslında, ülkesinde yaşayan tüm canlıların can güvenliğini sağlamak ve yaşam kalitesini artırmakla görevlidir. Burada görevini yerine getiremeyen bir iktidarın çözümü öldürme olarak görmesi endişe verici ve düşündürücüdür. Bu yöntemin insanlık dışı ve etik olmadığını düşünüyoruz. Sahipsiz can dostlarımız  için daha insani ve sürdürülebilir çözümler bulunmalıdır. Örneğin, ekonomik destekler sağlanabilir, barınaklara ve sokak hayvanlarının bakımına yönelik kaynaklar artırılabilir, insanlara evcil hayvan sahiplenmeleri konusunda destek ve rehberlik sağlanabilir” cümlelerini kullandı. 

‘CHP BELEDİYELERİ UYGULAMAYACAK’

Böyle bir yasa çıksa dahi CHP’li Belediyelerin buna uymayacağını söyleyen Çetin Uç; “Hükümeti daha insani ve etik çözümler üzerinde çalışmaya çağırıyoruz. Ekonomik krizle mücadele ederken, hayvan haklarına saygı göstermek ve onları korumak da önemlidir. Unutmayalım ki, bir toplumun medeniyet seviyesi, en zayıf ve savunmasız olanlara nasıl davrandığıyla ölçülür. Hayvan sevmeyen saygı duymayan insanda sevmez saygıda duymaz.  Bu yasa onaylansa dahi Bolu ilimizde  cumhuriyet halk partili hiçbir belediyemizde bu yasa uygulanmayacaktır. Bolu belediye başkanımız sayın Tanju Özcan ve Veteriner işleri müdürümüz Figen Varlık hanımefendiye gösterdikleri hassasiyet için ayrıca teşekkür ederim. Teşekkür ederim” dedi. 

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
31MAY2024