EKMEK ÜRETİM ATÖLYESİNİ KURDULAR

EKMEK ÜRETİM ATÖLYESİNİ KURDULAR

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından “Meslek Liseleri Günde 1 milyon ekmek üretecek” hedefi doğrultusunda 81 ilde 100 noktada ekmek üretim atölyeleri kuruldu. Bu kapsamda ilimizde İzzet Baysal Abant Mesleki Teknik Anadolu Lisesinde ekmek üretim atölyesi kurularak üretime başlandı. 

Temmuz ayında başlayan üretim atölyelerini kurma çalışmalarını tamamlayan İzzet Baysal Abant Mesleki Anadolu Lisesi, üretim atölyesini tamamlayarak günde 3 bin adet ekmek çıkartmayı başardı. 

GURURUNU YAŞIYORLAR

Bolu İzzet Baysal Abant Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Vural; “Öğrencilerimize gerçek üretim ortamlarında, ekonominin itici gücü olan mesleki eğitim bünyesinde geleneksel usta-çırak ilişkisinin yanında, Alan ve Atölye Şeflerimizin kontrolünde,  yaparak ve yaşayarak mesleklerini öğretmenin gururunu yaşıyoruz” ifadelerine yer verdi. 

4 AYDA TAMAMLADILAR 

Mesleki eğitim okullarının önemine vurgu yapan Ayhan Vural: “Tüm dünyada pandemi ile birlikte görünürlülüğü artan üretim yapan, mesleki eğitim ve bu okullarımızın önemi anlaşıldı, tercih edilme oranı yüzde yüzlere ulaştı. Tüm bu değişim ve dönüşüm ışığında biz İzzet Baysal Abant Mesleki Teknik Anadolu Lisesi olarak bize düşen görevi her zamanki gibi layıkıyla yerine getirmenin gururunu yaşıyoruz.Temmuz ayında çalışmalara başladık. Üretim alanını belirledik.  Arkadaşlarımızla birlikte elektrik, su, doğalgaz, tesisatları sonrasında depo ve mayalama ünitesi, sevkiyat alanı çalışmalarımızı tamamladık. İnsan kaynakları tedarikimizin ardından yasal izinleri tamamladık” dedi. 

GÜNDE 3000 EKMEK ÜRETİYORLAR

 Üretimde öğrencilerin ve öğretmenlerin öneminin büyük olduğuna değinen Vural: “Bugün itibariyle de 3000 rol ekmeğimizi üretip, poşetleme işlemini yaptık. Üretimin her aşamasında öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz yer aldı. Öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, personelimiz büyük bir heyecan ve titizlikle işini yapıyor. Düzce’de üretim yapan meslek lisesindeki arkadaşlarımız bizi kırmadılar bugün yardıma geldiler. Bizde onlara her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu ifade ettik. İlk fırını kuran ve üretimi gerçekleştiren okul olmanın gurunu ve onurunu yaşıyoruz. 3000 ekmek kapasitesi zamanla artacak. Katkısız, hijyenik, yeterli, ekonomik ve sağlıklı ekmek üretimi ile öğrencilerimizi tanıştıracağız. Meslek liseleri üreten, tercih edilen, istihdamda sorunları çözen, okurken burs imkânı sağlayan, üç dil bilen, sorumluluk sahibi bireyler yetiştirmeye devam edecektir. Sabahleyin 07.00 da kalkıp nöbetine koşan bir gençlik, akşam çalıştığı alanı kontrol edip, temizlik ve tertibe önem veren, ekonomiye katkı sağlayan,  üreten bir gençliğe doğru ilerlediğini ifade edebilirim” diye konuştu.

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

1 yorum yapılmış

  • Şemsettin GÜRTÜRK (7 Aralık 2022 - 19:14)
    Okulumuzu, öğretmen, öğrenci ve yöneticileri tebrik ederiz.
6ARA2022