GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI

GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI

19 Eylül Gaziler Günü İlimizde yapılan bir dizi etkinlikle kutlandı. Bolu Valiliğinin öncülüğünde sabah düzenlenen kahvaltı programının ardından Anıt Parkta Gaziler Günü münasebetiyle tören yapıldı. 

Anıt Park’ta düzenlenen törene Vali Erkan Kılıç, Bolu MHP Milletvekili İsmail Akgül, CHP Milletvekili Türker Ateş, Bolu 2. Komando Tugay ve Garnizon Komutan Vekili Tankçı Kıdemli Albay Cavit Nartop, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof, Dr. Mustafa Alişarlı, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Bolu Şube Başkanı İbrahim Çelik, Kurum Müdürleri, Siyasi Parti temsilcileri, gaziler ve vatandaşlar katıldı. 

KONUŞMAYI GAZİ İBRAHİM ÇELİK YAPTI 

Tören Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün anıta çelenk sunumuyla başladı. Ardından Türkiye Muharip Gaziler Derneği Bolu Şube Başkanı İbrahim Çelik günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı. Türkiye Muharip Gaziler Derneği Bolu Şubesi Başkanı İbrahim Çelik yaptığı konuşmada; “Sakarya Meydan Muhaberesinin kazanılmasını müteakip Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından 19 Eylül 1921 günü Mareşallik ve Gazilik ünvanlı verilmiş. Bu vesileyle bugün Gaziler Günü olarak addedilmiştir. Tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamış Türk Milleti, işgal ve esarete alışık olmayan asil ve büyük bir Millettir. Ulusumuzun tarihinden İslam öncesi ve sonrası şehitlik ve gazilik onuru vardır. Her Türk bu onura kavuşmak için, ulusu, yurdu, bayrağı ve kutsal değerleri için savaşmaktan asla kaçmaz. Türk Milleti bunun en güzel örneğini Atatürk’ün önderliğinde verilen Kurtuluş Savaşında yaşamıştır. ‘Ya İstiklal Ya Ölüm’ sözü bunu en güzel anlatan sözlerdendir. Türk tarihi böylesine kahramanlık günleriyle doludur. Bu kahramanlık günlerini şehit ve gazilerimize borçluyuz. Ben ülkemizi bir çadır gibi görüyorum. Direği şehitlerimiz ve gazilerimiz, örtüsü ise bunlardan güç alan Türk ulusudur. Kim buna göz koyarsa, damarlarındaki asil kandan güç alan bu millet top yekûn ona karşı koyacak, bu uğurda gerekirse şehit ve gazi olmayı bir şeref sayacaktır. Başta Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere bu vatan için toprağa düşmüş şehitlerimizin ebediyete irtihal etmiş veya hayatta olup bizi burada onurlandıran kahraman gazilerimizin huzurunda saygıyla eğilerek, şükranlarımı sunuyorum. Gaziler Günü kutlu olsun” ifadelerine yer verdi.  

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
19EYL2023