GÜNE AHMET AMCA'NIN KONUŞMASI DAMGA VURDU

GÜNE AHMET AMCA'NIN KONUŞMASI DAMGA VURDU

24 Kasım Öğretmenler günü dolayısıyla İlimizde bir dizi etkinlik düzenlendi. Sabah saatlerinde Anıtparkta Büyük Türk Cumhuriyetinin kurucusu Baş öğretmen Gazi Mustafa Kemal’in anıtına çelenk koyma töreniyle başlayan etkinlikler, İl Kültür Turizm Müdürlüğü Konferans solununda düzenlenen programla devam etti.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans Salonunda yapılan programa, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Vali Yardımcısı İlhan Turgut, Garnizon Komutan Vekili Piyade Albay Göksel Çaylı, Bolu İdare Mahkemesi Başkanı Turgut Delal, Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe, İzzet Baysal Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Baysal ile eşi Solmaz Baysal, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

BAYSAL BİR GERÇEĞİ ORTAYA KOYDU

Burada yapılan programda İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal’ın konuşması damga vurgu. Özel okullarla Devlet okullarının arasındaki eğitim farkına değinen Baysal; “ Eğitim camiasından olmamakla beraber, bir Türk vatandaşı olarak evvela ülkemizde özel okullarla devlet okulları arasındaki büyük farkı görüyor ve üzülüyorum. En azından çok iyi biliyorum ki; milli eğitim camiasındaki öğretmenlerimizin en az özel okullardaki öğretmenler kadar değerleri var. Fakat ne yazık ki, ülkemizde, devlet liyakata pek esas vermiyor. Bugün, öğretmenlerimizin bazıları özel okullara sırf maaşlarının yetersizliği yüzünden geçiş yapıyorlar. Onun için bu üzüntümü belirtmek isterim. Bir an evvel bu değerlerin kaybolmaması için öğretmenlerimize de özel okulların verdikleri imkanları devletin sağlamasını bekliyorum. Ayrıca, her sene açıkta kalan öğretmen adaylarımız var. Onlar için de bakanlığımız inşallah bir müjde verir. İnşallah bu sene de atama bekleyen öğretmenlerimiz atanır” dedi.

BAŞKAN ÖZCAN’DAN DESTEK İSTEDİ

Eşi adına bir Anaokulu yaptırmak istediğini dile getiren Ahmet Baysal; “Şunu da ümitle bekliyorum; bu yaşıma geldim artık imkânlarım nispeten azaldı. Neredeyse emekli maaşına kadar düştük fakat ufak bir imkânım var. Belediye Başkanım da yardımcı olursa ve bir arsa bulunursa ben de sağlığımda eşim adına bir Anaokulu yaptırmak istiyorum” ifadelerine yer verdi.

TEPE; ‘ÖĞRETMENLİK TÜRKİYE’NİN MEŞALESİDİR’

İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe ise yaptığı konuşmada; “Öğretmenler günü bu sene çok farklı. Bir haftadan beri türlü etkinliklerle öğretmenlik mesleğini ön plana çıkarmaya çalışıyoruz. Öğretmenler Günü’nün kıymetli olmasının şahsımızla direkt bir alakası yok. Biz, öğretmenlik mesleğinin yüce olması için bugünün önemli olmasını istiyoruz.

 

Sanat ve spor alanında etkinlikler yapıldı. İlimizi temsil eden Voleybol öğretmen takımımız Türkiye’de bir derece yakaladı. Bu sayede bizler, öğretmenlik mesleğini en önemli gündem maddelerinden biri olarak görmek istiyoruz. Öğretmenlik Türkiye’nin meşalesidir. Bu ölçüde, ülkemiz çok daha aydınlık olacaktır. Bugünün vesilesi ile öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum” cümlelerini kullandı.

BAŞKAN ÖZCAN İÇİN BUGÜN ÇOK ÖNEMLİ

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan ise öğretmenler günü dolayısıyla yaptığı konuşmada; “Öğretmenler Günü’nün kendisi açısından farklı bir önem taşıdığını söyledi: “Öğretmenler günü benim açımdan çok daha özel, çünkü ben öğretmen bir anne ve babanın çocuğuyum. Annem aynı zamanda, benim anaokulu öğretmenimdi. Babam, benim din kültürü öğretmenimdi. Ben, hem aile eğitimini hem de ilköğretim eğitimini iki öğretmenden aldım. Belki de bunun da etkisiyle öğretmen bir eş ile evlendim. Dolayısıyla, öğretmenler gününün benim için ayrı bir anlamı var. Kurucu liderimiz Mustafa Kemal Atatürk açısından da öğretmenlerin çok önemli bir rolü var. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bir başkomutan olarak anılır, bir de başöğretmen olarak anılır. Onun dışında başka bir unvanı kabul etmemiştir. Başöğretmenlik sıfatını kabul etmesinin sebebi, eğitime verdiği önemdir”dedi.

(Köroğlu gazetesi)

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
24KAS2019