İLK YERLİ VE MİLLİ ŞEKER PANCARI ÇEŞİTLERİ GELİŞTİRİLDİ

İLK YERLİ VE MİLLİ ŞEKER PANCARI ÇEŞİTLERİ GELİŞTİRİLDİ

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi akademisyenlerinin, üniversite-sanayi iş birliği kapsamında gerçekleştirdikleri bilimsel çalışmalar neticesinde, ilk yerli ve milli şeker pancarı çeşitleri geliştirilerek üretim aşamasına gelindi.

Yerli şeker pancarı çeşitleri konusunda yaklaşık 30 yıldır akademik çalışmalar yapan BAİBÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Songül Gürel ile aralarında Prof. Dr. Ekrem Gürel’in de yer aldığı araştırma ekibinin yaptığı çalışmalar neticesinde, Cumhuriyet tarihinin ilk milli ve yerli hastalıklara dayanıklı şeker pancarı çeşitleri geliştirilerek, ‘Türkşeker 2023’ ve ‘Türkşeker 2053’ adlarında tescil başvurusu yapıp üretim izni almayı başardılar.

ŞEKER PANCARI İSİMLERİNDE 2023’E VE 2053’E ATIF YAPILDI

Çeşit isimlerindeki ‘2023’ Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına, ‘2053’ ise İstanbul’un fethinin 600’üncü yılına atfen kullanılarak, her iki şeker pancarı çeşidi Milli Çeşit Listesi’ne kaydedildi.

PROF. DR. GÜREL: “DIŞA BAĞIMLILIK, MİLLİ VE STRATEJİK BİR SORUN OLMUŞTUR.”

Konuyla ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Songül Gürel, “Ülkemizde yaklaşık 1 asırdır şeker pancarı tarımı ve şeker üretimi yapılmasına rağmen, günümüz koşullarına cevap verecek nitelikte yerli ve milli bir şeker pancarı çeşidimiz maalesef mevcut değildir. Tohum temini, Almanya ve Belçika başta olmak üzere tamamen Avrupa ülkelerinden sağlanmakta olup bunun için yılda yaklaşık 40 milyon Avro’luk bir bedel ödenmektedir. Siyasi bir kriz ya da benzeri bir sorun yaşanması ve buna bağlı olarak tohum temininin durdurulması halinde bu durum, ülkemizdeki şeker pancarı tarımının da tamamen durması, diğer bir ifade ile kendi şekerimizi üretemeyeceğimiz anlamına gelmektedir. Söz konusu bu dışa bağımlılık, şeker üretimi adına ülkemiz için sürekli bir milli ve stratejik sorun olmuştur. Bu bağlamda, ülkem adına böylesi bir katkıyı yapmış olmaktan ve Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitemizi bu başarının bir paydaşı olarak görmekten büyük bir gurur duymaktayım” ifadelerini kullandı.

PROF. DR. GÜREL, REKTÖR ALİŞARLI’YA TEŞEKKÜR ETTİ

Üniversite-sanayi iş birliği protokolü çerçevesinde yapılan akademik çalışmalar boyunca verdiği destekten dolayı BAİBÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı’ya teşekkür eden Prof. Dr. Gürel, “Tüm bu süreç boyunca Rektörümüzün göstermiş olduğu yakın ilgisi, desteğinden dolayı en kalbi şükranlarımı arz ediyorum. Projenin bu aşamaya gelmesinde Rektörümüzün payı büyüktür” diye konuştu.

2024 YILINDA ÇİFTÇİLERİN HİZMETİNE SUNULACAK

Şeker pancarı tohumu ve üretiminde dışa bağımlılığı ortadan kaldırmak, nitelikle ve verimli yerli tohum üretimini bilimsel çalışmalarla desteklemek amacıyla imzalanan iş birliği protokolü kapsamında üretime hazır hale getirilen şeker pancarı çeşitlerinin, 2024 kampanya döneminde çiftçilerin hizmetine sunulması hedefleniyor.

MÜJDEYİ BAKAN KİRİŞÇİ VERDİ

Geliştirilen şeker pancarı çeşitlerinin müjdesini, Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi, 23 Eylül 2022 tarihinde, Kars Şeker Fabrikası’nda yapılan kampanya açılış töreninde verdi. Bakan Kirişçi, son yıllarda şeker pancarı tohumuyla ilgili çeşit ıslahına yönelik çalışmalardan olumlu sonuçlar aldıklarını vurgulayarak, “Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Şeker Enstitüsü tarafından ‘Türkşeker 2023’ ve ‘Türkşeker 2053’ adlarında iki adet çeşit geliştirilmiştir. Ülkemize, milletimize hayırlı, uğurlu olsun. Geliştirilen bu çeşitlerin ticarete girmesi için 5553 sayılı Tohumculuk Kanunu çerçevesinde Milli Çeşit Listesi’ne kayıtları yapılmış ve üretim izinleri alınmıştır. Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. adına üretim izni alınmış bu çeşitlerin farklılık, yeknesaklık, durulmuşluk testleri sürmektedir” diye konuştu.

REKTÖR ALİŞARLI’DAN TEBRİK MESAJI

BAİBÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı da Prof. Dr. Songül Gürel ve araştırma ekibini tebrik ederek, “Türkşeker 2023 ve Türkşeker 2053 adlı bu yerli ve milli çeşitlerimizin yasal ıslahçısı olan Prof. Dr. Songül Gürel hocamızı ve araştırma ekibini, ülkemizi bu konudaki dışa bağımlılıktan kurtaracak bir projeye imza attıkları ve üniversitemizi böyle bir ulusal başarı hikâyesine ortak ettikleri için yürekten kutluyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi.

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
29EYL2022