İMO BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

İMO BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

Bolu İnşaat Mühendisleri Odası Temsilciliği (İMO) ülkemizde doğal afetlerin sıklıkla yaşandığını, İnşaat Mühendisleri Odası olarak yeni yapıların daha güvenli hale getirilmesi için Bolu Belediyesi ile ortak çalışmalar yürüttüklerini ifade etti.  

İMO, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği İl Koordinasyon Kurulunun Bolu Belediyesi ile yapmış olduğu protokol çerçevesinde, Bolu Belediyesi’nde Statik Proje Komisyonu oluşturulduğunu söyledi.

“BİZLER İÇİN YOK HÜKMÜNDEDİR”

 İnşaat Mühendislerinin çalışmalarını Bolu Belediyesine ilettiklerini belirten İnşaat Mühendisleri Odası İl Temsilciliği; “Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği İl Koordinasyon Kurulumuzun Bolu Belediyesi ile yapmış olduğu protokol çerçevesinde, tüm Türkiye’ye örnek olmasını dilediğimiz, kamu çıkarları doğrultusunda Odalarımız ve belediyemiz teknik iş birliği yürütme imkanı bulmuştur. Bu doğrultuda İnşaat Mühendisleri Odası olarak yeni yapıların daha güvenli hale getirilmesi için, üyelerimizle yürüttüğümüz teknik çalışmaları Bolu Belediyesi’ne ileterek, çalışmalarımıza ait kararların alınması için girişimci olduk. Odamızca yapı güvenliğini arttırmak için alınan bu kararlar, tüm yetkin üyelerimizin davet edildiği uzunca bir çalışmayla, deprem yönetmeliklerinin hazırlanmasında görev alan akademisyenlerle yapılan istişarelerle alınmıştır. Bu sürece katkı veren bütün meslektaşlarımıza ve Bolu Belediye Başkanlığına destekleri için huzurlarınızda tekrar teşekkürlerimizi sunuyoruz. Yürüttüğümüz bu uzun soluklu çalışma için düzenlediğimiz toplantılara katılmayan, hiçbir katkı sunmayan, bugün odamızı zan altında bırakmaya çalışanların değerlendirmeleri bizler için yok hükmündedir” dedi.

“MESLEK ODALARIMIZIN ÖNEMİ ARTTI”

 Halkın daha güvenli yapılarda yaşaması gerektiğini söyleyen İnşaat Mühendisleri Odası; “Halkımızın daha güvenli ve sağlıklı yapılarda yaşaması gerektiğinin temel insani hak olduğu bilinciyle, yürüttüğümüz çalışmalar ve bu çalışmalar doğrultusunda Bolu Belediye Meclis üyelerinin oybirliğiyle yerel yönetim mevzuatlarına uygun aldığı kararlar kimi rant çevrelerinde rahatsızlık uyandırmıştır. Elini taşın altına koyarak güvenli yapı tesisi için uğraş veren bizler, rant çevrelerindeki bu rahatsızlığı gayet iyi anlıyoruz. Son yıllarda yaşadığımız doğal afetlerde göstermiştir ki bilim ve tekniği kendisine yol haritası edinen Meslek Odalarımızın önemi bir kat daha artmıştır. Meslek Odalarımız ve Bolu Belediyesi arasında devam eden işbirliği protokolü kapsamında, Belediyemizde Statik Proje Komisyonu oluşturulmuş, mesleki denetim zemini genişletilmiştir. Mesleki denetim olanaklarının genişletilmesinden rahatsız olanlar, kendi projelerinin başkaca kişilerce denetlenmesine itiraz ederek, kamuoyunun karşısına çıkarak her mecraya kontrolü için projelerini ilettiğini söylemektedir. Bu söylem ancak samimiyetsizlikle açıklanabilir” diye söyledi.

“MALİYET HESABINA DAHİL EDİLEMEZ”

Halkın çıkarları doğrultusunda çalışmalar yapacaklarını belirten İnşaat Mühendisleri Odası; “İnşaat Mühendisleri Odası girişimiyle yürütülen çalışmaların karşısında kimileri ‘teknik doküman’ hazırlayarak yerel idareye itiraz ettiğini ifade etmektedir. Teknik olduğu iddia edilen ve mühendislikten uzak bu metnin temel itiraz noktası ‘gereksiz donatı sarfiyatı’ olup, esasen yapı maliyetleridir. Bizler için halkımızın güvenli barınma koşullarının oluşturulması hiçbir şekilde maliyet hesabına dahil edilemez. Yapı üretiminde mühendislik hizmetlerinin salt olarak programların sorumluluğuna terk edilemeyeceği tartışılmazdır. Tüm sorumluluğun mühendislik hesapları göz ardı edilerek yazılım kolaylıklarına terk edilmesi anlayışı en başında almış olduğumuz mühendislik eğitimine ihanet ve saygısızlık olacaktır, Bizler bu ülkenin, Bolunun İnşaat Mühendisleri olarak mühendislik yöntemlerini yalnızca halkımızın çıkarları doğrultusunda sürdüreceğimizi bir kez daha ifade etmek istiyoruz. İnşaat Mühendisleri Odası olarak bir kez daha, eğitimli kadrolarımız ve birikmiş deneyimlerimizle üzerimize düşeni yerine getirmeye hazır olduğumuzun altını çiziyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
2MAR2023