KÖSEMECİ “GIDA GÜVENLİĞİ SAĞLANMALIDIR”

KÖSEMECİ “GIDA GÜVENLİĞİ SAĞLANMALIDIR”

Gıda Yüksek Mühendisi Cem Kösemeci gıda güvenliği maliyeetinin sağlık harcamalarından daha düşük olduğunu belirterek, güvenli olmayan gıdaların hem akut zehirlenmelere yol açtığını hem de yıllara dayalı olarak kronik hastalıkların oluşmasına neden olduğunu söyledi.

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Bolu İl Temsilcisi Yüksek Mühendisi Cem Kösemeci, 7 Haziran Dünya Gıda Güvenliği Günü dolayısıyla ‘Sağlıklı Türkiye İçin Güvenli Gıda’ isimli bir mesaj yayınladı.

“DÜNYADA TEDARİK ZİNCİRLERİ KOPMA NOKTASINA GELMİŞTİR”

“Güvenli Gıda” ya da “Gıda Güvenliği” üretimden tüketicinin sofrasına ulaşana dek gıdalardaki olası fiziksel, kimyasal ve biyolojik her türlü bozulmanın öngörülmesini ve alınacak tedbirleri temel alan uygulamaların tamamını kapsadığını belirten Cem Kösemeci; “FAO, WHO, UN, Dünya Bankası gibi uluslararası kuruluşlar tarafından da gündemde tutulan ‘güvenli gıda’, insan sağlığının vazgeçilmezi ve hepimizin hakkıdır. Bu nedenle gıdaların üretiminden tüketimine kadar her aşamasında gıda güvenliği sağlanmalıdır. Covid-19 pandemisi sırasında ülkelerin sınırlarını uzun süreli kapatması, bazı sektörlerde üretimin yavaşlaması hatta durması, lojistik sorunlarının artması ile tüm dünyada tedarik zincirleri kopma noktasına gelmiştir. Bu dönemde özellikle tarımın yetersiz olduğu ülkelerde boş market rafları ve uzun kuyruklar hala hafızamızdadır. Maaş artışlarına rağmen alım gücünün düşmesi halkımızı gıda güvencesizliğiyle karşı karşıya getirmektedir. Merdiven altı işletmelerin önüne geçilememesi, bazı üreticilerin ürün kalitesini düşürmesi, maliyetler nedeniyle gıda güvenliği sistemi kurulmadan üretim yapılması nedeniyle tüketici güvenli olmayan, besin değeri düşük, sağlık riski yüksek gıdaya mahkum edilmektedir. Önümüzdeki süreçte taklit ve tağşiş listelerinde artış olması kaçınılmaz olacaktır” dedi.

“GIDA GÜVENLİĞİNİN ÖNEMİ ANLAŞILMALI”

Kösemeci, gıda güvenliğinin maliyetinin sağlık harcamalarından daha düşük olduğunun bilinmesi gerektiğini söyleyerek; “Güvenli olmayan gıdalar hem akut zehirlenmelere yol açmakta hem de yıllara dayalı olarak kronik hastalıkların oluşmasına neden olmaktadır. Kanser ve benzeri hastalıkların tedavisi güvenli gıda üretmenin maliyetinden çok daha fazladır. FAO ve WHO 2022 yılının sloganını ‘Daha İyi Sağlık için Daha Güvenli Gıda’ olarak belirlemesi, konunun önemini gözler önüne sermektedir. Gıda güvenliğinin önemi anlaşılmalı ve bir an önce ilgili otoriteler denetleme ve düzenleme görevini yapmak üzere alt yapısını ve insan kaynağını nicel ve nitel olarak artırmalıdır. Gıda ile ilgili kamunun ilgili tüm kurum ve kuruluşları ile meslek örgütleri, üniversiteler, sektör temsilcileri, üretici birlik ve sivil toplum kuruluşlarıyla gıda güvenliğinin sağlanması için bir araya gelinmelidir. Bu doğrultuda gerek özel sektörde ve gerekse resmi kontrol mekanizmalarında görev yapan Gıda Mühendislerinin gıda güvenliğinin vazgeçilmez bir parçası olduğu göz önüne alınmalı, meslektaşlarımızın tarladan çatala tüm süreçlerde etkin biçimde yer alması sağlanmalıdır. Özellikle ‘Gıda Mühendisi’ istihdam edemeyecek ölçekteki gıda işletmelerinin, teknik ve hijyen konusunda destek alabilmeleri amacıyla, Odamız tarafından Tarım ve Orman Bakanlığı`na önerilen ‘Yetkilendirilmiş Gıda Danışmanı’ sistemi hayata geçirilmelidir. TMMOB Gıda Mühendisleri Odası olarak toplumsal sorumluluğumuz gereği başta Tarım ve Orman Bakanlığı olmak üzere konunun bütün paydaşları ile işbirliği yapmaya ve sorunların çözümüne dair üzerimize düşen görevi yerine getirmeye hazır olduğumuzu bir kere daha ifade ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
7HAZ2022